نمایندگان مردم درخانه ملت تاکید کردند؛

خروج کلانشهرها از حصار زندان

نمایندگان مردم در خانه ملت بر این باورند که با توجه به مصوبه مجلس لازم است رایزنی های لازم برای انتقال هرچه سریعتر زندان اوین به خارج از شهر فراهم شود و به تبع آن دیگر زندان ها نیز از شهرها خارج شود.

خانه ملت- گروه اجتماعی؛ چندی پیش رئیس سازمان زندانها خبر از منتفی شدن فروش زندان اوین داد که همین موضوع موجی از انتقادها را با خود به همراه داشت.

در برنامه ششم توسعه نمایندگان مجلس مکلف کردند تا 20 زندان در شهرها را به بیرون منتقل کنند که زندان اوین یکی از این موارد است که متاسفانه خبر از منتفی شدن آن به گوش رسید.

واقعیت آن است که وجود زندان ها در داخل شهر معضلات اجتماعی زیادی اعم از حاشیه نشینی، بیکاری، افزایش جرایم خرد و موارد دیگر را پدید می آورد که ضرورت انتقال این زندان ها به بیرون از شهرها بیش از گذشته احساس می شود.

نمایندگان مردم در خانه ملت نیز بر این باورند که با توجه به مصوبه مجلس لازم است رایزنی های لازم برای انتقال هرچه سریعتر زندان اوین به خارج از شهر فراهم شود و به تبع آن دیگر زندان ها نیز از شهرها خارج شود.

کمالی پور: مذاکره سازمان زندان‌ها با نهادهای متقاضی برای فروش زندان اوین

یحیی کمالی پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره ضرورت انتقال زندان ها به خارج از شهرها، افزود: واقعیت آن است که هیچ زندانی با توجه به شرایط حاکم در آن نباید در داخل شهرها باشد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: مجلس به سازمان زندان ها مجوز داد تا 20 زندان را در طول برنامه ششم توسعه به خارج از شهرها انتقال دهد که دولت مکلف به اجرای آن است.

این نماینده مردم درمجلس دهم، تصریح کرد: زندان اوین در مکانی قرار دارد که اطراف آن به مرکزی برای تفریح تبدیل شده و ضرورت انتقال آن به خارج از شهر به شدت احساس می شود لذا اگر به دلیلی مسئولان سازمان زندان ها با شهرداری برای خروج آن به توافق نرسیده اند باید با مجموعه دیگری وارد مذاکره شد.

وی یادآور شد: کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در نشستی با مسئولان سازمان زندان ها قطعا بحث خروج زندان اوین از شهر و انتقال آن به خارج از شهر را پیگیری خواهد کرد تا مشخص شود به چه علت هنوز موفق به خروج این زندان نشده اند.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: زندان اوین باید تبدیل به مجتمع فرهنگی شود تا فضای منفی آن از ذهن مردم پاک شود زیرا منازل همجوار زندان اوین در معرض آسیب هستند و اگر اعتبارات زیادی در اختیار داشتیم در برنامه ششم این تکلیف را بر دوش دولت می گذاشتیم که همه زندان ها از داخل شهرها انتقال یابد.

کاظمی: زندان اوین دیگر گنجایش محکومان را ندارد

محمد کاظمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره ضرورت انتقال زندان ها به خارج از شهرها، افزود: واگذاری 20 درصد از زندان خارج از شهر در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه به تصویب مجلس رسید که بر اساس آن پیش بینی شد این اقدام با توافق سازمان خریدار انجام شود و در محل دیگری خارج از شهر شاهد نوسازی زندان ها باشیم.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اکنون برخی زندان ها در داخل شهرها قرار گرفته درحالی که برای ساکنان و اهالی منطقه اسباب زحمت است از سویی دیگر تردد را نیز با مشکل مواجه کرده است به ویژه زندان اوین که چند سالی است بحث انتقال آن مطرح شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: برنامه قوه قضاییه ساخت زندان ها در خارج از شهر است که البته در مواردی نیز اجرایی شده است مانند زندان قصر که جمع آوری شد حال باید برای زندان های دیگر اعم از زندان اوین به فکر محل دیگر برای ساخت آن باشیم.

کاظمی تاکید کرد: مکان زندان اوین در مرکز شهر است و ملک مرغوبی بوده و دارای قیمت بالایی است لذا می توان از فروش آن محل خوبی را در خارج از شهر ساخت ضمن آنکه اکنون زندان ها گنجایش محکومان را نیز ندارد.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: باید به فکر ساخت زندان جدیدی در خارج از شهر باشیم و این مهم جزو مطالبه مجلس نیز به شمار می رود لذا باید سازمان زندان ها نسبت به اجرای مصوبه مجلس سازوکار خوبی بیاندیشد.

پورحسین تأکید کرد: انتقال زندان اوین از تهران لازمه ارتقا امنیت پایتخت

شکورپورحسین در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره ضرورت انتقال زندان ها به خارج از شهرها، افزود: این موضوع بارها مطرح شده و مورد تاکید قرار گرفته است اما تاکنون موفق به انتقال همه زندان ها به خارج از شهرها نشده ایم.

نماینده مردم پارس آباد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بر اساس برنامه ششم توسعه دولت موظف به خروج 20 زندان از داخل به خارج شهرها شده است و باید این موضوع در دستور کار قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: هر اندازه زندان از داخل شهرها به خارج برده شود به امنیت شهری کمک می کند ضمن آنکه منجر به آرامش خاطر فضای روانی جامعه خواهد شد زیرا تردد زندانیان بار منفی برای مردم همان منطقه دارد، که این مسائل در رابطه با زندان اوین نیز صدق می کند، زیرا در شرایط کنونی استقرار این زندان در پایتخت مشکلاتی را برای مردم به دنبال داشته است.

وی یادآور شد: همه زندان‌هایی که در کلانشهرها و شهرهای کوچک قرار دارند باید از بافت شهری خارج و به محدوده بیرون از شهرها منتقل شوند همین ضرورت باعث مصوبه مجلس در برنامه ششم توسعه شد.

پورحسین تاکید کرد: از سویی دیگر ظرفیت زندان ها با تعداد زندانیان در آن یکسان نیست به گونه ای که اکنون زندان ها از تعداد زندانیان اشباع شده است و باید فضای بیشتری در اختیار سازمان زندان ها قرار گیرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: افزایش نابسامانی‌های اجتماعی از دیگر مواردی است که به معضلات ناشی از وجود زندان ها در داخل شهرها دامن زده است لذا باید سازمان زندان ها وارد عمل شده و باید با سازمان های خریدار زندان تعاملاتی انجام دهند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، درآمدهای اشتغالزایی زندانیان، زندان ها، زندانیان، سازمان زندان ها، نظارت و مراقبت الکترونیکی زندانیان، کمیسیون اجتماعی