در صحن علنی مجلس صورت گرفت؛

مخالفت مجلس با یک فوریت طرح تعیین تکلیف بخشودگی سود وام های کمتر از ۱۰۰ میلیون

نمایندگان مردم در خانه ملت با یک فوریت طرح تعیین تکلیف بخشودگی سود وام های کمتر از ۱۰۰ میلیون مخالفت کردند بر این اساس طرح به صورت عادی بررسی می شود.

خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 23 خرداد) مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح تعیین تکلیف بخشودگی موضوع بند و تبصره 16 قانون بودجه سال 96 کل کشور و رفع موانع اجرایی تبصره 35 قانون بودجه سال 95 کل کشور با 61 رأی موافق، 101 یک رأی مخالف و 10 رأی ممتنع از مجموع 224 نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند.

محمدحسین فرهنگی به عنوان پیشنهاد دهنده این طرح با اشاره به اینکه هم اکنون بانک ها ارائه تسهیلات خود را متوقف کرده و این عرصه به دلیل توجه نکردن به موضوع بخشودگی موضوع بند و تبصره 16 قانون بودجه سال 96 کل کشور و رفع موانع اجرایی تبصره 35 قانون بودجه سال 95 کل کشور شکل گرفته است، گفت: فوریت این طرح به دلیل این است که زمان در گذر است و مردم نمی توانند از تسهیلات استفاده کنند زیرا سیستم بانکی دچار مشکل شده است.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سرمایه بانک مسکن و بخشودگی سود تسهیلات در جدول شماره یک تبصره 35 درج می شد که این مهم سبب می شد کسانی که تسهیلات دریافت کرده اند از بخشودگی در نظر گرفته شده بهره مند شوند اما هم اکنون به دلیل ابهام صورت گرفته بانک ها جلوی این عرصه از ارائه تسهیلات را متوقف کرده اند.

هادی قوامی نیز در مخالفت با طرح مذکور گفت: اعمال بخشش سود و جریمه کسانی که وام کمتر از 100 میلیون دریافت کرده و هم اکنون دچار مشکل شده اند هدف از در نظر گرفتن موضوع مذکور در بودجه سال 95 و تمدید آن برای سال 96 بود اما طرح مذکور جلوی این موضوع را خواهد گرفت.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بانک کشاورزی برای اولین بار اذعان کرد که پول گرم را در این بانک تجربه کرده اند، گفت: زیرا براین اساس بسیاری از افرادی که وام دریافت کرد بودند اقدام به تسویه وام خود کردند از این رو تجربه خوبی طی چند ماه گذشته برای بانک ها صورت گرفته است.

در ادامه مجید کیانپور در موافقت با طرح مذکور گفت: در صورتی که نمایندگان به یک فوریت این طرح رأی دهند بانک ها ملزم خواهند شد تا این قانون را اعمال کنند و عملا پرونده مربوط به سود وام های زیر 100 میلیون که بلاتکلیف است تا پایان شهریورماه تعیین تکلیف خواهد شد و مردم می توانند با بخشش سود تسهیلات اصل وام خود را پرداخت کنند./

برچسب ها

آمار مستند در خصوص نحوه مصرف تسهیلات، اخبار برگزیده، ارائه تسهیلات، اعطای تسهیلات