یوسفیان ملا به خانه ملت خبرداد:

تبدیل کمیسیون اصل ۹۰ به دیوان نهایی شد

رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی از نهایی شدن موضوع تبدیل کمیسیون اصل ۹۰ به دیوان خبر داد.

 خانه ملت؛ عزت الله یوسفیان ملا با اشاره به بررسی تبدیل کمیسیون اصل 90 به دیوان، اظهار داشت: در حال حاضر کمیسیون اصل 90 از آنجایی که محدودیت های کمیسیون های مجلس را دارد نمی تواند مدیر متخلفی را برکنار کند و حکمی علیه متهمی صادر کند و همین محدودیت کارکرد این کمیسیون نظارتی مجلس را زیر سؤال برده است.

نماینده مردم آمل در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: اما اگر به دیوان تبدیل شود، می تواند مانند دیوان محاسبات عزل و برکناری مدیران را به دنبال شکایت هایی که به مجلس ارسال می شود دنبال کند.

وی گفت: با ارسال مصوبه کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی به صحن علنی و موافقت نمایندگان، کمیسیون اصل 90 به دیوان اصل 90 تبدیل خواهد شو کارکردی مشابه دیوان محاسبات و دیوان عالی کشور خواهد داشت تا بتواند نسبت به شکایت های ارسالی تصمیم گیری و حکم صادر کند.

این نماینده مجلس با انتقاد از وضعیت کنونی کمیسیون اصل 90، عنوان کرد: بررسی شکایت ابزارهای مختلفی می خواهد که متاسفانه کمیسیون اصل 90 در اختیار ندارد و قرار نیست با طرح شکایت به مجلس، قوه مقننه در جریان شکایت قرار بگیرد بلکه باید بتواند نسبت به آن حکم صادر کند به این جهت اصلاحاتی در ابزار نظارتی مجلس صورت گرفت.

یوسفیان ملا تاکید کرد: اگر دیوان شدن کمیسیون اصل 90 در صحن علنی تصویب شود، هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی باید ظرف مدت 2 ماه آیین نامه نحوه تشکیل دیوان اصل 90 را تدوین کنند.

وی گفت: تبدیل شدن کمیسیون اصل 90 به دیوان، به هیات رئیسه مجلس ارسال شده است و به نظر می رسد بعد از تعطیلات مجلس، بررسی این موضوع در دستور صحن علنی قرار می گیرد.

این نماینده مجلس به مصوبه دیگر کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی اشاره کرد و توضیح داد: طبق ماده 204 آیین نامه داخلی زمانی که وزرا به مجلس برای رای اعتماد معرفی می شوند باید رزومه خود را ارائه دهند اما هرگز این رزومه بررسی نمی شد.

یوسفیان ملا ادامه داد: بنابراین با اصلاحی که در ماده 204 آیین نامه داخلی صورت گرفت، کمیسیون های تخصصی رزومه وزرای معرفی شده را بررسی می کند و گزارشی از صحت رزومه، سابقه کاری و تحصیلی ارائه خواهند داد.

رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اصلاح آیین نامه داخلی با 50 امضای به هیأت رئیسه مجلس ارسال شده است تا با اولویت در صحن علنی بررسی شود و وزرای دولت دوازدهم به نحو جدید مورد ارزیابی قرار بگیرند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اصل 90، تقویت کمیسیون اصل نود، عضویت اعضای کمیسیون اصل 90 در تلفیق بودجه، نمایندگان کمیسیون اصل نود در کمیسیون تلفیق، کمیسیون اصل 90، کمیسیون اصل نود، کمیسیون اصل نودم، کمیسیون اصل نودم قانون اساسی