اکبری:

فرهنگ سازی مؤلفه اصلی در پیشگیری از وقوع آتش سوزی جنگل ها

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: سازمان جنگل ها برای اطفای حریق جنگل ها و مراتع باید به تجهیزات و امکانات پیشرفته مجهز شود.

  خانه ملت؛ علی اکبری در رابطه با هشدار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر احتمال افزایش آتش سوزی در طبیعت به دنبال موج گرما با یادآوری آتش سوزی جنگل ها و مراتع برخی مناطق کشور طی روزهای اخیر، گفت: از آنجایی که با توجه به افزایش دمای هوا احتمال خطر حریق در جنگل ها ومراتع کشور مانند روزهای اخیر وجود دارد از این رو گردشگران، مردم، روستایان و کشاورزان باید از روشن کردن آتش در مراتع و جنگل ها پرهیز کرده و همچنین دستگاه های ذی ربط نیز در حال آماده باش باشند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، فرهنگ سازی مناسب را در پیشگیری از وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع موثر دانست و افزود: رسانه های جمعی به ویژه صداوسیما باید با تولید برنامه های مناسب فرهنگ سازی مناسبی را داشته و در این رابطه اطلاع رسانی ها از سوی رسانه ها بیشتر شود.

وی با بیان اینکه بخشی از آتش سوزی های به وقوع پیوسته در مناطق قرق شده اتفاق می افتد، تصریح کرد: متاسفانه سالانه بخش زیادی از جنگل ها و مراتع کشور به دلیل غفلت و خطاهای انسانی دچار حریق می شوند این در حالی است که سازمان جنگل ها و مراتع با کمبود امکانات و بالگرد اطفای حریق مواجه بوده و بالگردهای موجود نیز از طریق نهادهای نظامی مانند وزارت دفاع تامین می شود و این دستگاه بالگرد اختصاصی ندارد.

نماینده مردم شیراز در مجلس دهم، با یادآوری استفاده از سیستم های هشداردهنده و تکنولوژی روز برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی در بخشی از جنگل ها و مراتع کشور، ادامه داد: برای کاهش خسارات ناشی از آتش سوزی جنگل ها باید امکانات و تجهیزات لازم تامین و همچنین کمبود بالگرد در کشور رفع شود تا بتوان نسبت به هلی برد نیروها و امکانات در زمان مناسب برای اطفای حریق اقدام کرد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه سازمان جنگل ها و مراتع و سازمان حفاظت محیط زیست برای اطفای حریق جنگل ها و مراتع باید به تجهیزات و امکانات پیشرفته مجهز شوند، تصریح کرد: کمبود نیروی انسانی باید رفع شده و نیروها تحت آموزش های لازم قرار گیرند در این رابطه می توان از ظرفیت جوامع محلی و توانمندی مردم نیز استفاده کرد./

برچسب ها

آب و منابع طبیعی، آتش سوزی، اخبار برگزیده، سازمان جنگل ها، سازمان جنگل ها و مراتع، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری