بررسی وضعیت صنایع دستی از منظر نمایندگان مجلس:

هنرهای دستی یا صنایع دستی

نمایندگان مجلس با اشاره به اینکه هنرمندان و استادکاران آثار دستی بسیار خوبی تولید می شود، بر لزوم بسترسازی برای تبدیل به صنعت شدن آن و استفاده از ظرفیت های این هنر-صنعت تاکید کردند.

خانه ملت، سرویس فرهنگی _ مریم ابوفاضلی؛ صنایع دستی مجموعه‌ای از فرهنگ، ملیت، هویت، روابط بین‌المللی و هنر صنعتی است که قابلیت عرضه اقتصادی نیز دارد و و نمی‌توان مثل صنایع دیگر به آن نگاه کرد.

یکی از کارهای مهمی که باید انجام شود اشکال مختلف معرفی کشورمان به دنیاست که یکی از آنها تبلیغات است و موجب می‌شود مردم کشورهای دیگر صنایع ‌دستی بخرند. یکی از همین اشکال، ثبت شهرهای جهانی است که به همت معاونت صنایع دستی کشور در چهار سال اخیر شهرهای تبریز، مشهد، اصفهان و لالجین در حوزه‌های متفاوت ثبت جهانی شده‌اند.

اثرات رفتار تبلیغی، ترویجی، سیستم‌های بازاریابی که انتخاب می‌کنیم، تشکلاتی که برای تولید و تجارت داخلی و خارجی می‌سازیم، خودشان را به فوریت نشان نمی‌دهند. این پروسه بلند مدت است و باید به صورت پیگیر انجام شود و در بلند مدت اثرات بسیار خوبی می‌گذارند.

رئیس انجمن صادرکنندگان صنایع دستی از رشد سالانه 30درصدی ایران در صادرات صنایع دستی در چهارسال اخیر خبر داد و معتقد است صادرات صنایع دستی تنها ارزآوری به ارمغان نمی‌آورد بلکه با این کار مجموعه‌ای از هویت‌مان را صادر می‌کنیم و این موضوع موجب می‌شود مردم دنیا، ایران را بشناسند.

اخیراً در صحن علنی مجلس کلیات طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی که در دستور کار مجلس است.

در همین راستا، معاون پارلمانی سازمان میراث فرهنگی اعتقاد دارد تشکیل صندوق حمایت از هنرمندان صنایع دستی و ارائه تسهیلات مسکن برای فعالان این حوزه از جمله ویژگی‌های طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی مجلس است.

با این حال، عضو فراکسیون میراث فرهنگی مجلس با انتقاد از اینکه بسیاری از صنایع دستی به دلیل حمایت نشدن در حال از بین رفتن است، بر لزوم رشد و توسعه آن به عنوان بخشی از فرهنگ و هویت کشور تاکید کرد.

در این باره نایب رییس فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس پیشنهاد داد یک شهرک صنایع دستی راه اندازی شود تا همه صنایع یکجا جمع شوند و محلی برای عرضه و فروش شود تا بتوان صادرات را افزایش داد.

همچنین رییس فراکسیون فرش و صنایع دستی در مجلس با اشاره به موافقت ۸۸درصدی نمایندگان مجلس با کلیات طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی از عزم جدی مجلس برای تسهیل امور این قشر خبر داد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اهمیت توجه به صنایع دستی در حوزه فرهنگ و پتانسیل بالایی که در کشور وجود دارد نظرات خود را عنوان کردند که در ادامه می‌خوانید.

نادری مطرح کرد: رشد تولید صنایع دستی به عرضه و فروش بیشتر منجر نشده است/ لزوم ایجاد شهرک صنایع دستی

شهاب نادری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اهمیت توجه به صنایع دستی در حوزه فرهنگ گفت: متاسفانه مشکلاتی در بحث صنایع دستی وجود دارد که باعث شده امروزه بحث تولیدات صنایع دستی مطرح نباشد؛ بلکه در کشور تولیدات خوبی در حوزه صنایع دستی وجود دارد و کارهای خوبی در این زمینه انجام می‌شود، اما جایی برای عرضه و فروش نیست.

نماینده مردم پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمار رشد 30درصدی صادرات صنایع دستی در 4سال اخیر افزود: باید صادرات صنایع دستی بیشتر از این باشد چراکه واقعاً این پتانسیل و ظرفیت در کل کشور وجود دارد.

وی تصریح کرد: مشاهده شده در زمینه صنایع دستی کارهای خوبی تولید می‌شود اما آنقدر محصولات چینی وارد کشور شده که اگرچه ارزش صنایع دستی داخلی را ندارد ولی به دلیل نبود محلی برای فروش و عرضه صنایع دستی داخلی، بازار را پر کرده است.

نادری با بیان اینکه مدیریت واحدی برای ایجاد مکانی برای عرضه صنایع دستی نیست، پیشنهاد داد یک شهرک صنایع دستی راه اندازی شود تا همه صنایع یکجا جمع شوند و محلی برای عرضه و فروش شود تا بتوان صادرات را افزایش داد؛ لذا امیدواریم با همکاری دوستانه فعالان صنایع دستی و سازمان میراث فرهنگی شهرک‌های صنایع دستی برای فروش ایجاد شود.

نایب رییس فراکسیون میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری و مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی در مورد قوانین در حوزه صنایع دستی خاطر نشان کرد: در برنامه ششم توسعه برای اولین بار با همت نمایندگان مجلس حمایت‌های مناسبی در خصوص برخی از صنایع دستی و میراث فرهنگی انجام گرفته که ابلاغ نیز شده و می‌توانیم کارهای آن را اجرایی و انجام دهیم که ان‌شاالله تحقق پیدا کند.

بائوج لاهوتی: صنایع دستی به عنوان بخشی از فرهنگ و هویت کشور باید رشد و توسعه پیدا کند

مهرداد بائوج‌لاهوتی در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به اهمیت توجه به صنایع دستی گفت: فارغ از بحث‌های اقتصادی، صنایع دستیبخشی از فرهنگ و هویت ماست؛ دلایلی که بسیاری از گردشگران به صنایع دستی تمایل دارند این است که به عنوان خاطر‌ه‌ای از سفر خود دوست دارند بخشی از فرهنگ و بخشی از تاریخ جایی را که سفر کرده‌اند به عنوان سوغات ببرند و این نگاهی است که در تمام جوامع بین‌المللی وجود دارد و ما نیز باید از این نگاه استفاده کنیم.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه در طی سال‌های گذشته صنایع دستی رو به نابودی رفته است، افزود: ‌در استان گیلان مشاهده می‌شود چادربافی، حصیربافی و بسیاری از صنایع دستی به دلیل حمایت نشدن در حال از بین رفتن است و نیاز به ساماندهی و مکان‌های عرضه دارند.

وی با اشاره به آمار رشد 30درصدی صادرات صنایع دستی در 4 سال اخیر تصریح کرد: هنرمندان صنایع دستی از نظر توان مالی در شرایطی نیستند که بتوانند جای مناسبی برای عرضه صنایع دستی خود تهیه کنند لذا مسئولان و متولیان امر باید برای احیای صنایع دستی شرایط و مکان مناسبی در نظر گیرند و تسهیلات به‌صرفه‌ای به آنها داده شود چراکه رشد و گسترش تولید و توزیع صنایع دستی می‌تواند برای کشور ارزآوری داشته باشد اما متاسفانه هنرمندان این حوزه رها شده‌اند و شاهد هستیم صنایع دستی چینی از عروسک گرفته تا مصنوعات چوبی وارد کشور شده و بازار را قبضه کرده است.

عضو فراکسیون میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری و مناطق آزاد مجلس در مورد قوانین در دستور کار مجلس برای حمایت از هنرمندان و فعالان این حوزه گفت: امیدواریم بتوان در نحوه رسیدگی به صنایع دستی تغییراتی ایجاد کرد و طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی که در دستور کار مجلس است، مجالی برای رشد و توسعه این صنعت ایجاد کند.

وقف‌چی عنوان کرد: عزم جدی مجلس برای حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی از مسیر قانونگذاری/ تاکید بر ایجاد اشتغال پایدار

علی وقف‌چی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تصویب کلیات طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی در صحن علنی مجلس، درباره موافقت 88درصدی نمایندگان با کلیات این طرح گفت: نمایندگان با حسن نیت نسبت به موضوع حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی به کلیات طرح مذکور رای موافق دادند تا مسایل و دغدغه‌های این قشر از مسیر قانونگذاری حمایتی رفع شود.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی افزود: باید بحث مربوط به فرش و صنایع دستی و فعالان این دو عرصه در کنار یکدیگر دیده و لحاظ شود و تمام امکانات، مزایا، نمایشگاه‌ها و هر آن چیزی که می‌تواند در ارتقاء محصولات تولیدی، چه از نظر کیفی و چه از نظر کمی اثرگذار باشد، تقویت شود.

رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی در مجلس تصریح کرد: به دلیل اینکه در صنایع دستی مواد اولیه داخلی است و نیاز به وابستگی و واردات وجود ندارد و همچنین ارزش افزوده بالایی دارد، با ارزان‌ترین قیمت یا به نوعی کمترین هزینه می‌توان اشتغال ایجاد کرد و قطعاً می‌تواند اثر بسیار مهمی در اشتغال پایدار، اقتصاد مقاومتی و ورود ارز به کشور از قِبَل این طرح داشته باشد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، سازمان میراث فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی، فراکسیون صنایع دستی، فراکسیون میراث فرهنگی، میراث فرهنگی، میراث فرهنگی اسلامی