قره خانی در تشریح نشست امروز کمیسیون انرژی مطرح کرد:

هدفگذاری برای تولید یک میلیون و۸۰۰هزار بشکه ای نفت

سخنگوی کمیسیون انرژی در تشریح نشست امروز کمیسیون متبوعش با حضور مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و توسعه نفت، گفت: این شرکت در حال حاضر ۳۵۰ هزار بشکه در مجموعه پروژه هایی که در اختیار دارد، نفت تولید می کند.

 خانه ملت؛ اسداالله قره خانی در تشریح نشست امروز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفت: شهنازی زاده مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و توسعه نفت(متن) حضور به همراه معاونانش در نشست دیروز کمیسیون حضور یافتند و گزارشی از حوزه کاری و پروژه های شرکت متن به اعضا ارائه دادند.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه شرکت متن در حوزه غرب کارون، یاران، آزادگان و سروش پروژه های متعددی دارد، افزود:مدیرعامل شرکت متن اظهار کرد که 350 هزار بشکه نفت در مجموعه پروژه هایی که در اختیار دارد، تولید می کند، که براساس هدف گذاری ها و برنامه ریزی ها برای آینده این میادین میزان تولیدات به یک میلیون و 800 هزار بشکه افزایش یابد.

صندوق توسعه ملی توان زیادی برای اعطای تسهیلات ندارد

قره خانی ادامه داد:براساس این اظهارات نمایندگان سوالاتی را مطرح کردند مبنی بر اینکه منابع این طرح از چه محلی تامین می شود، چراکه اگر بحث صندوق توسع ملی مطرح باشد، در حال حاضر صندوق توان زیادی برای اعطای تسهیلات ندارد و اگر بحث اوراق مشارکت مطرح باشد، این اوراق نیز مشکلات خاص خود را ندارد.

وی یادآور شد:اگر منابع طرح از سهم نفت 14.5 درصد باشد، با توجه به اینکه شرکت های دیگری همانند نفت مرکزی، مناطق نفت خیز جنوب و فلات قاره نیز در این بخش سهم دارند، نمی توان به این منابع اتکای زیادی داشت.

ضریب بازیافت آزادگان 6.7 است

قره خانی با بیان اینکه شرکت ملی مهندسی و توسعه نفت برای تامین منابع بیشتر بر قراردادهای IPC تکیه کرده است، افزود: برخی نمایندگان مباحث اجتماعی در مناطق اجرای پروژه ها و همچنین انتظارات مردم درباره وضعیت عمرانی مناطق، به کارگیری نیروهای بومی و استفاده از شرکت های موجود در منطقه برای پیمانکاری را در این نشست گوشزد کردند.

وی با اشاره به اینکه سوال دیگر نمایندگان درباره ضریب بازیافت در پروژه های شرکت ملی مهندسی و توسعه نفت بود، ادامه داد:براساس اظهارات شرکت ملی مهندسی و توسعه نفت ضریب بازیافت آزادگان 6.7 است، لذا نمایندگان این سوال را مطرح کردند که با توجه به اینکه حجم این میدان تاکنون 67 میلیارد بشکه در نظر گرفته شده آیا این بازیافت در همین میزان ثابت می ماند یا با تکنولوژی ها می توان آن را افزایش داد و همچنین چه میزان می توان افزایش داد، چه میزان سرمایه گذاری برای این موضع نیاز است.

دریافت اطلاعات مناقصات و قراردادهای نفتی و گازی توسط کمیسیون انرژی

این نماینده مردم در مجلس دهم، اظهار کرد: همزمانی در بخش هایی که چاه های نفت احداث می شود، از دیگر سوالات نمایندگان بوده چراکه اگر سیستم سرچاهی، فرآورش و خطوط انتقال به پایانه ها انجام نشود، عملا سرمایه گذاری بی فایده است، که گاهی این اتفاقات افتاده است.

وی افزود:با توجه به حجم فراوان سؤالات نمایندگان مقرر شد که برنامه مدونی به کمیسیون ارائه شود، تا قابلیت نظارت و ارزیابی داشته باشد و مشخص شود که در یک سال آتی چه اقداماتی باید انجام دهند، آیا منطبق با برنامه هستند یا خیر و اگر منطبق با برنامه نیستند، دلایل آن چیست.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کمیسیون به صورت میدانی در جریان پروژه ها قرار گرفته و بر آنها نظارت می کندف تصریح کرد:تلاش کمیسیون بر این است که اطلاعات مناقصات و قراردادها را دریافت کرده و افرادی را برای بررسی آن ها انتخاب کند و نقش نظارتی خود را ایفا کند./

برچسب ها

آسیب شناسی صنعت نفت ایران، اخبار برگزیده، اعتبار نفت و گاز، افت درآمدهای نفتی، اقتصاد بدون نفت، اقتصاد نفتی، هوشمند کردن چاه های نفتی، چاه نفت، کمیسیون انرژی، کمیسیون انرژی مجلس