در جریان بازدید اعضای کمیسیون عمران مجلس از شرکت فرودگاه های کشور مطرح شد:

چشم انداز رشد صنعت هوایی با افزایش تجهیزات فرودگاهی

اعضای کمیسیون عمران مجلس از شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران بازدید کرده و در جریان مشکلات و توانمندی های این شرکت قرار گرفتند.

خانه ملت؛ عصر دیروز (یکشنبه، 11 تیرماه) اعضای کمیسیون عمران مجلس از شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران بازدید کردند.

در جریان این بازدید رحمت الله مهابادی ریاست هیات مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه ها گزارشی از وضعیت شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران به نمایندگان ارائه کرده و با اشاره به موقعیت ژئوپلتیکی جمهوری اسلامی ایران به عنوان شاه راه ارتباطی 3 منطقه پرتردد خاورمیانه، اروپا و آسیا گفت: کشور ما در 37 نقطه مرزی با کشورهای همجوار ارتباط داشته و از اهمیت سوق الجیشی برخوردار است.

مهابادی با بیان اینکه باید پروازهای خارجی را به کشور هدایت کنیم، گفت: همان طور که اتوبان های داخلی به خارجی متصل شده اند، آسمان ما نیز با آسمان کشورهای دیگر باید در ارتباط باشد.

وی با تاکید بر اینکه 54 نقطه ممنوعه از لحاظ پروازی در تهران وجود دارد، افزود: باید با کاهش نقاط ممنوعه پروازی در صورت امکان به حجم پروازها بیافزاییم.

توجه به فرودگاه ها و صنعت هوایی در احکام دائمی و برنامه ششم توسعه

در ادامه این جلسه محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی به عنوان یک شرکت تخصصی و پیچیده به خوبی عمل کرده اند، گفت: ما در مجلس کمک خواهیم کرد تا به مسائل فرودگاه ها توجه ویژه ای شود البته در احکام دائمی و برنامه ششم توسعه توجه ویژه ای به این امر شده است.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توجه به ظرفیت فرودگاه های کشور می تواند ظرفیت های گردشگری ما را افزایش دهد، افزود: با توجه به شرایط جغرافیایی وِیژه کشورمان می توانیم با توجه به فرودگاه ها از 5 میلیارد جمعیت آسیا و 2 میلیارد جمعیت اروپا استفاده کرده و کشورهای مختلف را به سمت آسمان ایران هدایت کنیم.

رضایی کوچی ادامه داد: با توجه به رقابت های جدی که همسایگان ایران در به دست آوردن سهم بیشتر از پروازهای خارجی دارند ما باید بتوانیم با رسیدن به استانداردهای جهانی درآمدزایی بیشتری از این محل کسب کنیم.

وی از آمادگی کمیسیون عمران مجلس برای کمک به رفع مشکلات شرکت فرودگاه های کشور خبر داد وگفت: هم زمان با تصویب بودجه سال آتی به طور حتم کمک های بیشتری انجام خواهد شد.

فرودگاه های کشور با کمبود منابع مالی دست و پنجه نرم می کنند

در ادامه این نشست سید احسن علوی عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به پیشرفت های شرکت فرودگاه های کشور در طی چند سال اخیر گفت: طبق بازدیدی که امروز انجام شد کمبود منابع و اعتبارات محرز شد.

نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه و احکام کلی کمک بسیاری به حوزه حمل ونقل شده است، افزود: باید از وضعیت فرودگاه ها در جهت درآمدزایی بیشتر استفاده شود تا به این ترتیب چالش اعتباری آن ها نیز مرتفع شود.

علوی با اشاره به تجهیزات مدرنی که برای فرودگاه مهرآباد تهیه شده است، تصریح کرد: استفاده از دانش متخصصان ایرانی و به کار بردن اصول اقتصاد مقاومتی در اقدامات انجام شده در شرکت فرودگاه ها قابل تحسین است.

عضو کمیسیون عمران مجلس همچنین از فرار مغزها در حوزه صنعت هوایی، انتقاد کرد و گفت: باید حمایت های لازم از متخصصان این حوزه صورت بگیرد.

تجهیزات خوبی برای فرودگاه های کشور تهیه شده است

حمید بنایی عضو دیگر کمیسیون عمران مجلس در جریان بازدید از شرکت فرودگاه های کشور با مثبت ارزیابی کردن اقدامات انجام شده در این شرکت گفت: وضعیت فعلی نسبت به قبل رشد قابل ملاحظه ای داشته و با توجه به امکانات و تجهیزاتی که تهیه شده آینده خوبی برای صنعت هوایی ما متصور است.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به اینکه بیش از 400 پرواز در طول شبانه روز در فرودگاه مهرآباد انجام می شود باید بحث استانداردها و ایمنی بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس یادآور شد: در این جلسه مشکلات و مسائل شرکت فرودگاه ها مطرح شد و به طور حتم در جلسه کمیسیون عمران برای پیدا کردن راه حل رفع آن ها تلاش خواهیم کرد.

گفتنی است نمایندگان مجلس پس از جلسه مذکور به بازدید از یکی از واحدهای مهندسی و پشتیبانی فنی و سامانه های ناوبری هوایی و فرودگاهی پرداختند.

شایان ذکر است اعضای کمیسیون عمران مجلس از باند بتنی جدید، پروژه نفت ایر بریج های جدید، هواپیمای فلایت چک، ماشین های ایمنی و آتش نشانی جدید فوق مدرن، واحدهای برج و مرکز کنترل و همچنین مرکز نظارت تصویری از نزدیک بازدید کردند.

گفتنی است در پایان بازدید میدانی اعضای کمیسیون عمران مجلس از شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، محمدرضا رضایی کوچی از 12 ماشین آتش نشانی که به تازگی برای اطفای حریق احتمالی هواپیماها خریداری شده رونمایی کرد.

رضایی کوچی در این رابطه گفت: وجود چنین ماشین های آتش نشانی لازمه هر فرودگاهی بوده و می تواند مهر تائیدی بر فعالیت ایمن فرودگاه های ما باشد.

وی ادامه داد: با مجهز شدن فرودگاه مهرآباد به ماشین های آتش نشانی و ایربریج ها و همچنین فلایت چک فاصله فرودگاه های ما با کشورهای پیشرفته کمتر شده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآور شد: کمیسیون عمران آمادگی کمک به شرکت فرودگاه ها در جهت ارتقاء فعالیت های آن ها است./

برچسب ها

اخبار برگزیده، توسعه صنایع هوایی، حمل و نقل هوایی، کمیسیون عمران مجلس