کمالی پور:

گام بلند مجلس برای معافیت محیط زیست از هزینه های دادرسی

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با بیان اینکه پرداخت هزینه دادرسی توسط سازمان های خدماتی کاری بیهوده است، گفت: این دستگاه ها تنها اعمال تصدی کرده و از بودجه مشخصی برخوردار نیستند.

 خانه‌ملت؛ یحیی کمالی پور در توضیح نحوه پرداخت هزینه دادرسی دستگاه‌ها، گفت: در حال حاضر بین دستگا‌ه هایی که اعمال حاکمیت کرده و دستگاه‌های که اعمال تصدی می‌کنند مرز مشخصی وجود ندارد، دستگاه‌های که اعمال تصدی می‌کنند موظف به ارایه خدمات به مردم و کارهای پوششی بوده و هر آنچه از آنها تحت عنوان هزینه دادرسی گرفته شود، از طریقی دیگر باید به آنها بازگردانده شود زیرا این مجموعه‌ها از بودجه چندانی برخوردار نیستند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با توجه به این موضوع ارگان‌ها خدماتی که هیچ سود و منفعتی دریافت نمی‌کنند نباید در محاکم قضایی هزینه دادرسی پرداخت کنند چراکه به نوعی از این جیب به آن جیب تلقی شده و کار عبث و بیهوده‌ای است.

وی ادامه داد: با این حال اما دستگاه‌ها و سازمان‌هایی که نه تنها اعمال حاکمیت کرده بلکه از بودجه مشخصی هم برخوردارند و در راستای برون سپاری فعالیت و برنامه‌ریزی می‌کنند، لاجرم باید هزینه دادرسی اخذ شود.

کمالی‌پور با بیان اینکه در شرایط فعلی تنها برخی از ادارات خاص از پرداخت هزینه دادرسی معافند، گفت: لایحه دولت در مورد نحوه پرداخت هزینه دادرسی دستگاه ها هنوز در کمیسیون قضایی و حقوقی مطرح نشده است اما این موضوع باید تسری پیدا کند، تا به صورت منسجم دستور العمل واحدی برای سازمان‌های خدمت رسان جهت معافیت از پرداخت هزینه دادرسی جهت شفاف‌سازی، تدوین شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در جریان بررسی و تصویب قانون برنامه‌های توسعه کشور سازمان‌هایی چون محیط‌زیست از پرداخت هزینه دادرسی در برخی بخش‌ها معاف شدند اما این لایحه باید تمامی دستگاه‌های خدمت رسان را به صورت یکجا و منسجم مورد توجه قرار دهد.

به گزارش خانه‌ملت؛ محمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست از معافیت این سازمان از پرداخت هزینه دادرسی در دعاوی مرتبط با زمین خواری، آلودگی هوا، آلودگی و تخریب تالاب ها خبر داد و گفت: از آنجایی که حوزه مسئولیت‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست بسیار گسترده است اضافه بر این مجوزهای قانونی، دولت نیز طی لایحه نحوه پرداخت هزینه دادرسی دستگاه ها از مجلس شورای اسلامی درخواست کرده تا سازمان حفاظت محیط زیست در تمامی مراحل رسیدگی از پرداخت کلیه هزینه های دادرسی معاف باشد./

برچسب ها

آلودگی هوا، اخبار برگزیده، جایگاه محیط زیست در برنامه های توسعه کشور، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان محیط زیست، فراکسیون محیط زیست، لایحه آلودگی هوا، لایحه هوای پاک، محیط زیست، کاهش آلودگی هوا