شریف پور مطرح کرد:

کاهش ۵۰درصدی واردات کالای قاچاق

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ساماندهی تعرفه های واردات مواد اولیه صنایع باعث کاهش قیمت تمام شده و افزایش توان رقابت پذیری کالای داخلی می شود، گفت: بالا بردن توان رقابت پذیری در کیفیت و قیمت راه کاره مقابله با کالای قاچاق است.

 خانه ملت؛ عین‌الله شریف‌پور با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در بحث قاچاق کالا و اینکه معظم له ، قاچاق را به هر روشی حرام اعلام کرده‌اند، در خصوص واردات حجم عظیم واردات کالای قاچاق به‌صورت چمدانی، گفت: میزان حجم قاچاق یک روزه به این حجم نرسیده است که یک شبه بتوان با آن مقابله کرد و .

شریف‌پور با بیان اینکه کارت‌های بازارگانی صادر شده نیز نقش عمده‌ای در میزان واردات کالای قاچاق به داخل کشور دارند، عنوان کرد: درست است که برای صادر شدن کارت‌های بازرگانی مراحل قانونی طی شده است اما در ورود برخی اقلام توسط دارندگان کارت‌های بازرگانی یک زد و بندهای صورت گرفته است.

نماینده مردم ماکو، پلدشت، شوط و چالدران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برای مبارزه با قاچاق کالا باید تعرفه‌های واردات ساماندهی شود، اضافه کرد: با ساماندهی تعرفه‌های واردات کالا، تفاوت قیمت بین کالای وارداتی از مبادی قانونی و کالای قاچاق را به حداقل می‌رسد.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم نیز تصویب شد که هیچ مانعی برای واردات کالا وجود ندارد مگر با اعمال تعرفه‌ها، تصریح کرد: با وجود کاهش 50 درصدی واردات کالای قاچاق سیاست‌های اجرایی و ابلاغی دارای اشکالاتی است و دولت باید مناطق آزاد را فنس کشی کند تا در مبادی ورودی و خروجی مناطق آزاد گمرکات مستقر شوند، متاسفانه در برخی از مناطق محصور شدن مناطق آزاد مشاهده نمی‌شود.

شریف‌پور با اشاره به دیدگاه مسئولین در خصوص هزینه بر بودن محصور کردن مناطق آزاد، افزود: با محصور کردن مناطق آزاد تولید ما آسیب نمی‌بیند و اشتغال در داخل مرزهای کشور ایجاد می‌شود، با رونق تولید در کشور عرصه برای اشتغال جوانان ایجاد می‌شود.

نماینده مردم ماکو، پلدشت، شوط و چالدران در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: باید ساختار و تشکیلات هر یک از سازمان‌های کنترل کننده قاچاق شفاف سازی شود، سیاست‌ها سازمان‌ها در این زمینه نا متعارف است و با یکدیگر همخوانی ندارند.

وی با بیان اینکه برای اشتغالزایی و مقابله با کالای قاچاق به همدلی بین مسئولین سازمان‌های مبارزه کننده با قاچاق وجود دارد، عنوان کرد: کاهش واردات کالای قاچاق به میزان 50درصد قدم کوچکی در راه مبارزه با قاچاق نبوده است اما هنوز کار برای انجام وجود دارد و باید میزان واردات کالای قاچاق را به ده درصد برسانیم.

شریف‌پور با تاکید بر اینکه در مبارزه با قاچاق مویرگی و چمدانی مسئولین مناطق آزاد نباید خود را تافته جدا بافته بدانند، بیان کرد: گمرکات در حال حاظر نقش خود را به‌خوبی اجرا می‌کنند و کنترل‌ها افزایش یافته است، امیدواریم دستگاهای ایکس‌ری تازه خریداری شده نیز به زودی در گمرکات نصب شوند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید از تولید کنندگان داخلی حمایت شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 30هزار تن از پنبه مورد نیاز صنعت نساجی کشور در داخل کشور تولید می‌شود و ما بقی آن از کشورها دیگر وارد می‌شود، عوارض اعمال شده بر واردات پنبه باعث بالا رفتن قیمت تمام شده محصول تولید داخل می‌شود و این امر توان رقابت پذیری پوشاک ایرانی در مقابل پوشاک خارجی را کاهش می‌دهد، رقابت در کیفیت و قیمت دو راه حل مبارزه با قاچاق پوشاک است./

برچسب ها

اخبار برگزیده، برنامه ششم، برنامه ششم توسعه، سازمان مبارزه با قاچاق کالا، قاچاق، قاچاق کالا، مناطق آزاد، مناطق آزاد تجاری، کمیسیون اقتصادی