با موافقت نمایندگان صورت گرفت؛

اعطای یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها

نمایندگان مردم در خانه ملت به صندوق توسعه ملی اجازه دادند میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها اعطا کند.

خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی امروز(چهارشنبه، 14 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات ماده (1) لایحه حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی با با 163 رأی موافق، 22 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 208 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بر اساس ماده (1) لایحه حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری؛ به منظور تحقق اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به صندوق توسعه ملی اجازه داده می‌شود تا هدف ارتقاء تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با تصویب هیأت امنای صندوق، معادل ریالی یک میلیارد و 500 میلیون دلار از منابع صندوق را به صورت قرض‌الحسنه نزد بانک‌های کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون و صندوق‌های کارآفرینی امید و حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی سپرده گذاری کنند تا این منابع صرف اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت با اولویت روستاها و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت واقع در مناطق مرزی و مناطق عشایری شود.

تبصره 1- تبدیل دلار به ریال ناشی از اجرای این قانون نباید موجب افزایش خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شود.

تبصره 2- تسهیلات موضوع ماده بین استان‌ها بر اساس شاخص ترکیبی جمعیتی روستایی، نرخ بیکاری و عکس درآمد سرانه استان توزیع می‌شود.

گفتنی است این ماده به دلیل آن که خلاف برنامه توسعه ششم بود نیازمند کسب دو سوم آرای نمایندگان ملت بود که پس از بحث و بررسی نمایندگان به تصویب رسید./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اشتغال، اشتغال زایی، اشتغال زایی بخش صنعت، بررسی جایگاه آب در برنامه ششم توسعه، بررسی ضرورت ها و رویکردهای پیشنهادی برنامه ششم توسعه، برنامه ششم توسعه، تسهیلات صندوق توسعه ملی، حساب صندوق توسعه ملی، حمل و نقل در برنامه ششم توسعه، سیاست های کلی برنامه ششم توسعه، صندوق توسعه ملی، منابع سالانه صندوق توسعه ملی