ابراهیمی تأکید کرد:

توزیع عادلانه منابع آبی و آمایش سرزمینی رمز کاهش بحران منابع آبی در کشور

عضوکمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس،گفت: مصرف منابع آبی کشور باید طبق سیاستهای جمعیتی جدید منطبق شود تا از بحرانی ترشدن وضعیت منابع آبی در کشور جلوگیری شود.

  خانه ملت؛ علی ابراهیمی درباره وضعیت بحران آب در کشور،گفت: باید پذیرفت که کشور ما در حال حاضر هم از نظرمدیریت منابع آبی و هم از نظر میزان و نوع مصرف آن دربخش های مختلف با مشکلات بسیاری روبه رو است.

نماینده مردم شازنددر مجلس شورای اسلامی،تصریح کرد: بطور حتم اتئلاف منابع آب درایران در بخش‌های کشاورزی و شهری بسیار بالاتر از استانداردهای جهانی است واگر مدیران مربوطه و کارشناسان امر توجه جدی نکنند و یک عزم ملی نیز برای مدیریت مصرف و استفاده از منابع آبی ایجاد نشود شرایط نامناسب تری به وجود می آید.

وی ادامه داد: در حال حاضر توجه جدی به موضوع آب، انجام اقدامات کارشناسی دقیق، توجه به استفاده بهینه از آب دربخش کشاورزی، فرهنگ سازی استفاده از آب در بخش شرب شهری و روستایی، بررسی چگونگی استفاده از آب دربخش صنعت از ضروریات اجتناب ناپذیر کشور ماست که باید متولیان امر و البته عموم جامع به آن حساس باشند.

ابراهیمی افزود: اگر چنانچه موضوع بحران آب و تنش های جانبی آن به درستی مدیریت نشود، در برخی مناطق کشور ممکن است با یک معضل و چالش اساسی روبه رو شویم؛ این در حالی است که اگر مسائلی مثل برداشت آب ازمنابع زیرزمینی، کم آبی و آلودگی آب آشامیدنی اگر به صورت دقیق واکاوی نشود، نه تنها تشدید بحران آب را در پی دارد، بلکه تاثیرات گسترده ای نیز بر روند افزایش مهاجرت و تغییرمشاغل بوجود خواهد آورد.

وی ادامه داد: مصرف منابع آبی کشور باید طبق سیاستهای جمعیتی جدید منطبق شود تا از بحرانی ترشدن وضعیت منابع آبی در کشور جلوگیری شود.

نماینده مردم شازند در مجلس تصریح کرد: از پیامدهای بحران آب می‌توان به بروز تنش‌های ناشی از تشدید رقابت بین متقاضیان آب، بروز مشکلات در تامین امنیت غذایی،گسترش فقر و بیکاری و تضادهای قومی اشاره کرد و از جمله پیامدهای کیفی آب نیز می‌توان به بروز انواع بیماری‌ها بویژه بیماری‌های صعب العلاج (شیوع انواع سرطان‌ها) در اثر آلودگی آب، تهدید سلامت شهروندان و به تبع آن افزایش هزینه‌های بهداشت و درمان را اشاره کرد.

وی با بیان اینکه شاهد تنش آبی میان استان‌های مختلف کشور هستیم و این امر نتیجه وضعیت بحران زای منابع آبی در کشور است، یادآورشد: توزیع عادلانه منابع آبی و آمایش سرزمینی بحران منابع آبی را در کشور کمرنگ می کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ،یادآورشد: مصارف منابع آبی برای امور نظافتی و شربی نیازمند تفکیک است تا بتوان در مصرف منابع آبی در این زمینه صرفه جویی بهینه کردزیرا دربسیاری از کشورهای جهان فرآیند توزیع آب با دو لوله کشی مجزا عملیاتی می‌شود./

برچسب ها

آب زیرزمینی، آب های زیرزمینی، آب و منابع طبیعی، آمایش سرزمین، آمایش سرزمینی، اخبار برگزیده، همایش آمایش سرزمین