رضایی با اشاره به نشست کارگروه تخصصی کمیسیون عمران خبر داد:

موافقت کارگروه تخصصی کمیسیون عمران با کلیات تفکیک وزارت راه و شهرسازی

رئیس کمیسیون عمران مجلس از موافقت کارگروه تخصصی کمیسیون متبوعش با کلیات لایحه اصلاح ساختار دولت (تفکیک وزارتخانه ها) خبر داد.

 خانه ملت؛ محمدرضا رضایی با اشاره به نشست امروز صبح (دوشنبه26 تیرماه) کارگروه تخصصی کمیسیون عمران مجلس، گفت: این نشست برای بررسی لایحه اصلاح ساختار دولت(تفکیک وزارتخانه ها) تشکیل شد.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، از موافقت اعضای کارگروه مذکور با کلیات این لایحه خبر داد و افزود: ما با تفکیک وزارت راه و شهرسازی موافق هستیم اما نه به شکل و سیاقی که در گذشته تحت عنوان وزارت راه و ترابری و مسکن و شهرسازی فعالیت داشته است.

وی ادامه داد: باید بحث های اساسی در خصوص تفکیک وزارتخانه ها صورت بگیرد و انتزاع با عجله این وزارتخانه ها دردی را درمان نمی کند.

رضایی با تاکید بر اینکه با تفکیک وزارتخانه ها باید بسیاری از حوزه ها به این دو وزارتخانه اضافه و الحاق شوند، تصریح کرد: باید تعریف جدیدی از وظایف و مسئولیت های این وزارتخانه ها صورت بگیرد تا چابک سازی ساختار دولت رخ دهد.

وی با بیان اینکه بسیاری از سازمان های موجود در بدنه وزارت راه وشهرسازی باید در هم ادغام شود، گفت: کوچک سازی دولت با ادغام وزارتخانه ها رخ نداده و اکنون نیز با انتزاع به شیوه ای که دولت لایحه داده مخالف هستیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: ورود به جزییات لایحه اصلاح ساختار دولت با توجه به اصلاحات بسیاری که نیاز دارد زمان بر بوده و در بازه زمانی کوتاه رسیدگی به آن ممکن نیست.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: ایجاد دو وزارتخانه در حوزه حمل و نقل و مسکن وشهرسازی باید با در نظر گرفتن تمام جزییات آن و با لحاظ میزان توفیق این کار صورت بگیرد تا نتیجه شکست ادغام این وزارتخانه ها دوباره با تفکیک تکرار نشود.

هاشمی تختی نژاد: تفکیک وزارت راه وشهرسازی با عجله ممکن نیست

در ادامه این نشست حسین هاشمی تختی نژاد عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه تفکیک با سرعت وزارت راه وشهرسازی به صلاح نیست، گفت: با ادغام این وزارتخانه هدف اولیه یعنی چابک سازی دولت صورت نگرفت، از این رو در خصوص تفکیک آن نیز نباید با سرعت اقدام کرد.

نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه باید بررسی های کارشناسی دقیق در خصوص فواید و مضرات تفکیک وزارت راه و شهرسازی صورت بگیرد، افزود: باید معایب موجود در سر راه این وزارتخانه احصا شود تا اگر بنا به تفکیک شد ایرادات قبلی دوباره بر آن حادث نشود.

کیان پور: به جای ادغام وزارتخانه ها تجمیع آن ها را شاهد بودیم

مجید کیان پور عضو دیگر کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه نباید در شرایط فعلی فرصت های موجود را از دست بدهیم، گفت: اگر در حال حاضر انتزاع وزارتخانه ها مصوب شود دیگر بهره و ثمری از آن ها نخواهیم داشت، زیرا تا پایان مجلس دهم آن ها درگیر تفکیک ساختارها هستند.

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه به جای ادغام وزارتخانه ها در 6 سال پیش تجمیع آن ها را شاهد بوده ایم، تصریح کرد: نباید اقدامی عجولانه در خصوص اصلاح ساختار دولت صورت بگیرد زیرا کشور متضرر هزینه های بسیار می شود.

کاظم زاده: دولت با لایحه اصلاح ساختارها می خواهد برخی گروه ها را قانع کند

شادمهر کاظم زاده عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه متاسفانه در خصوص تفکیک وزارتخانه ها هر کسی ساز خود را می زند، گفت: کسی که با این لایحه از دولت موافق نیست در واقع نمی خواهد گستره حاکمیتی خود را از دست بدهد.

نماینده مردم دهلران در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در خصوص لایحه مذکور نظر وزار هم اخذ نشده است، تصریح کرد: دولت گویا با این لایحه خواسته نظر برخی گروه ها را به خود جلب کند.

وی ادامه داد: در زمان ادغام این وزارتخانه ها هم ادغام واقعی در استان ها صورت نگرفته است./

برچسب ها

اخبار برگزیده، تشکیل وزارت راه و شهرسازی، وزارت راه و شهرسازی، وزارتخانه ها