وکلای ملت شرایط برجام بعد از آمریکا را بررسی کردند؛

سرنوشت مبهم برجام بعد از خروج آمریکا از توافقنامه

نمایندگان مجلس با دو نگاه مختلف معتقدند جمهوری اسلامی درصورت خروج آمریکا از برجام باید آن را ادامه دهد و تحت شرایط دیگری باید از موافقتنامه خارج شود.

خانه ملت، گروه سیاسی؛ توافق هسته ای برجام یکی از اندک توافق هایی بود که میان چند کشور قدرتمند طی سال های اخیر به سرانجام رسید و راه حلی برای یک مسأله جهانی به وجود آورد.

به سرانجام رسیدن برجام در حالی است که ترامپ مدام تهدید می کند و قصد نقض برجام را دارد و باعث شکنندگی آن می شود و اگر روزی آمریکا از چرخه برجام خارج شود قطعا ضربه سنگینی به حوزه بین المللی وارد می شود.

بعد از برجام تحریم هایی که شورای امنیت و سازمان ملل روی ایران اعمال کرده بودند برداشته شد اما آمریکا همچنان به تحریم های یکجانبه خود ادامه داد و کارشکنی هایی را صورت داد در حالی که کشورهای اروپایی به نسبت حسن نظر بیشتری برای اجرای مفاد برجام داشتند و حتی اکنون که آمریکا تلاش دارد تا از توافق برجام کنار کشیده و خارج شود، اروپایی ها قصد دارند نظر جمهوری اسلامی را نسبت به ادامه اجرای برجام جلب کنند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت و گوهایی که با خانه ملت داشتند به آینده برجام بعد از خروج احتمالی آمریکا از این توافقنامه اشاره کرده و برخی معتقد به ادامه برجام منهای آمریکا و برخی دیگر معتقد به خروج ایران از جریان توافقنامه بعد از آمریکا بودند. متن گفت و گوها را در ادامه می خوانید:

رحیمی جهان آبادی: آمریکا بدون خروج از موافقتنامه برجام اعمال فشار می‌کند/ به بازی کاخ سفید وارد نمی‌شویم

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت و گو با خانه ملت با اشاره احتمال خروج آمریکا از توافق برجام گفت: درصورت خروج یکی از کشورها از توافق برجام هیچ غرامتی پیش بینی نشده اما در فضای بین المللی انعکاس نامناسبی دارد.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در صورت خروج آمریکا از برجام، این موافقتنامه به قوت خود باقی خواهد بود و سایر کشورها بر اجرای آن صحه می گذارند.

وی افزود: درباره بررسی این موضوع که آیا بعد از خروج آمریکا، خروج ایران نیز از این موافقنامه به نفع ما هست یا خیر باید گفت که ما در جریان برجام به چیزی که خواسته ایم دست پیدا کردیم و لازم نیست در بازی آمریکایی ها بازی کنیم.

رحیمی جهان آبادی ادامه داد: امروز افکار عمومی جهان و منطقه به نفع ما بوده و دلیل ندارد اجماعی که با ما همراه شده را از دست بدهیم آن هم در شرایطی که آمریکا به واسطه نقض مفاد برجام منزوی شده است لذا اکنون زمان آن شده که ایران بر انزوای بیشتر آمریکا تأکید کند ضمن اینکه آمریکا از برجام خارج نمی شود اما اعمال فشار می کند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه به واسطه برجام تحریم های شورای امنیت و سازمان ملل علیه ایران فسخ شد، خاطرنشان کرد: تحریم های یک جانبه آمریکایی ها تأثیری ندارد اما تحریم های ذیل فصل هفتم و بین المللی به واسطه برجام لغو شد.

صفاری نطنزی: خروج جمهوری اسلامی از برجام درصورت خروج آمریکا / برای خروج از برجام پرداخت هیچ گونه غرامتی پیش بینی نشده است

مرتضی صفاری نطنزی در گفت و گو با خانه ملت با اشاره به تلاش آمریکا برای خروج از توافقنامه برجام و تشکیل کمیته ای در این خصوص گفت: مسلما ایران برای خروج از برجام پیشقدم نمی شود.

نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: اگر آمریکایی ها از توافقنامه برجام خارج شود جمهوری اسلامی نیز می توانند این اقدام را داشته باشد و از برجام خارج شود.

وی افزود: البته برای خروج از برجام پرداخت هیچ گونه غرامتی پیش بینی نشده اما به لحاظ بین‌المللی واکنش نامناسبی علیه آمریکایی ها ایجاد می شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در واقع طرف اصلی مذاکره کننده با ایران، آمریکایی ها بودند که اگر از توافقنامه کنار بروند پای اصلی کار لنگ می شود و در این شرایط ایران نیز می تواند از توافقنامه برجام خارج شود.

دهقانی نقندر: توقف یا ادامه روند اجرای برجام در ایران برعهده هیأت نظارت بر اجرای برجام است

محمد دهقانی نقندر در گفت و گو با خانه ملت با اشاره به تلاش آمریکا برای خروج از دایره اجرای برجام گفت: مدتی است آمریکا تحریم هایی را علیه ایران صورت می دهد که نقض مکرر برجام است و این به معنای عدم پایبندی به توافق هسته ای است که هم در گفتار و هم در عمل انجام می شود.

نماینده مردم طرقبه، شاندیز و چناران در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در هفته جاری قرار است کنگره آمریکا با هماهنگی مجلس سنا تحریم هایی را علیه ایران رقم بزنند که تا پایان هفته به تصویب می رسد لذا این اقدام نقض صریح برجام برای چندمین بار است که به بهانه های واهی ایران را مورد تحریم قرار می دهند.

وی در ادامه با بیان اینکه آمریکا تکلیف خود را در قبال اجرای برجام روشن کرده است، عنوان کرد: در این بین انتظار داریم هیأت نظارت بر اجرای برجام در کشورمان که شامل رئیس مجلس و سایر مسئولان رده بالای کشوری هستند، ملاحظه کاری را کنار گذاشته و بر اساس مصلحت کشور تصمیم گیری کنند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه بدیهی است تمامی جوانب ازسوی جمهوری اسلامی مبنی بر ادامه روند برجام یا توقف اجرای آن بررسی می شود، خاطرنشان کرد: این آزمون ها به معنای تحمل رفتار تحقیرآمیز آمریکا نبوده و چشم بر نقش عهد ازسوی سران کاخ سفید نمی بندیم اما درباره خروج یا عدم خروج از برجام هیأت نظارت بر اجرای برجام تصمیم گیری می کند.

کمالی پور: جمهوری اسلامی و اروپا به برجام منهای آمریکا متعهد باقی می‌مانند

یحیی کمالی پور در گفت و گو با خانه ملت با اشاره به تلاش های آمریکا برای خروج از برجام بعد از نقض پیاپی آن با ایجاد تحریم‌های متعدد، گفتک آمریکا با خروج یکجانبه از برجام و با نقض یک قرارداد بین المللی، انزوای خود را رقم می زند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: هیچ کشور طرف برجام قطعا از تصمیم آمریکا تبعیت نکرده و بر مسیر برجام باقی می ماند و همین اقدام نیز باعث ایجاد شکاف میان اروپا و آمریکا خواهد شد چنانچه موگرینی نیز اخیرا اعلام کرده که اگر آمریکا از توافق برجام خارج شود اروپایی ها پای آن هستند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه انزوای جدی در انتظار آمریکا است، یادآور شد: ایران در برابر آمریکا مقابله به مثل می کند و ضرورت ندارد که ایران نسبت به شرایط برجام پیش قدم شود و باید تمامی گام ها را بعد از ایجاد اخلال ازسوی طرف غربی بردارد.
یحیی کمالی پور در میزگرد بررسی آسیب های اجتماعی مرتبط با کودکان

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: از آنجایی که کشورهای اروپایی پایبندی خود را درخصوص اجرای برجام اعلام کرده اند ما نیز باید به برجام منهای آمریکا متعهد باشیم./

برچسب ها

آمریکا، اثرات اجرای برجام در بخش صنعت، پتروشیمی و معدن کشور، اخبار برگزیده، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، تحریم، تحریم ها، هیئت رئیسه کمیسیون قضایی وحقوقی