قره خانی مطرح کرد:

بی نیازی ایران از واردات گاز ترکمنستان از هفته جاری

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، روند انتقال گاز از دامغان به نکا را و بی نیازی از گاز ترکمنستان را تشریح کرد.

 خانه ملت؛ اسدالله قره خانی با اشاره به افتتاح خط لوله گاز دامغان ساری در سه شنبه هفته جاری، گفت:از چند سال گذشته که بحث قطعی گاز ترکمنستان مطرح و نگرانی و اضطراب در شهروندان شمال کشور سال به سال افزایش می یافت ، شرکت ملی گاز درصدد این برآمد که خط لوله ای را در مسیر دامغان به کیاسر و ساری و نکا احداث کند.

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، افزود: این خط لوله به انتهای خط لوله سرخس که گاز ترکمنستان را منتقل می کرد و عمدتاً در اوج فصل سرما با افت فشار مواجه می شود، اتصال می یابد و گاز نیروگاه نکا و قسمت مرکزی و شرق مازندران را تامین می کند.

طرح خط لوله انتقال گاز دامغان _نکا ١٧٥ کیلومتر است

قره خانی با بیان اینکه با تلاش شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران خط ٤٢ اینچی در مسیر کوهستانی و پرشیب با رعایت مسائل زیست محیطی آماده بهره برداری شده است، ادامه داد: اصل طرح حدود ١٧٥ کیلومتر بوده که ١٥٠ کیلومتر آن تاکنون احداث شده و این خط لوله مشکل اساسی شمال کشور را مرتفع می کند و با انتقال گاز از دامغان به ساری به خط لوله سراسری منتقل می شود و گاز شرق مازندران از نکا تا بابلسر و آمل را تامین می کند.

وی یادآور شد:با احداث این خط لوله دیگر نیازی به انتقال گاز از گلستان به این منطقه نیست و دیگر چیزی به عنوان کاهش گاز در شهرهای شمالی در زمستان وجود ندارد.

خط لوله ٤٢ اینچی حدود ٥٠ میلیون متر مکعب گاز انتقال می دهد

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه خط لوله ٤٢ اینچی حجم بسیار بالایی از گاز در حدود ٥٠ میلیون متر مکعب را می تواند انتقال دهد، افزود: در زمان اوج سرما در فصل زمستان، شمال کشور به حدود ١٥ میلیون مترمکعب گاز نیاز داشت و این ٥٠ میلیون مترمکعب بیش از نیاز مصرف خانگی منطقه است، لذا این حجم از گاز انبوه در ادامه به نیروگاه نکا نیز گازرسانی می کند.

وی با اشاره به اینکه با افتتاح این خط لوله در سه شنبه هفته آینده ایران دیگر نیازی به واردات گاز از ترکمنستان ندارد، ادامه داد: ایران شکایت خود از ترکمنستان را مبنی بر اینکه این کشور خلف وعده کرده، قرارداد را یکطرفه بدون دلیل موجه به هم زده و خواسته غیرمنطقی و اصولی از ایران داشته را به دیوان بین المللی داوری را ارسال کرده و درخواست جریمه از ترکمنستان کرده است.

شکایت ایران به دیوان بین المللی داوری برای کاهش قیمت گاز وارداتی از ترکمنستان

قره خانی اظهار کرد:در پرونده شکایت ایران از ترکمنستان درخواست دیگر ما از دیوان این بوده که این کشور باید قیمت گاز را کاهش دهد چراکه در سال ٨٦ ایران را با افزایش قیمت گاز در حالی که جایگزین دیگری در آن زمان برای واردات گاز وجود نداشت، در تنگنا قرار داد، لذا باید جریمه تخلف خلف وعده را پرداخت کند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:اگر خواسته های ایران در واردات گاز از ترکمنستان برآورده شود و مصالحه ای بین دو کشور در واردات گاز انجام شود می توان گاز را از ترکمنستان وارد کرد و گاز ایران را از سوی دیگر با انجام سوآپ به کشورهای همسایه غربی صادر کرد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، ارزان بودن قیمت گاز، ارزش واردات، اعتبار نفت و گاز، بهای گاز، بودجه نفت و گاز، تأمین مالی طرح های نفتی و گازی