یوسفیان ملا:

بانک ها در تمام دنیا برای اعطای وام مسکن کمترین سود را دریافت می کنند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: مبلغی که به عنوان وام مسکن به متقاضیان خانه اولی اعطا می شود، تنها بخش اندکی از هزینه خرید مسکن را تامین می کند.

خانه ملت؛ عزت الله یوسفیان ملا با اشاره به اعطای وام مسکن با شرایط دشوار از قبیل خرید اوراق و پرداخت سود بالای 15درصد گفت: هیچ وام مسکنی در طول تاریخ اعطای این تسهیلات در ایران، به گونه ای نبوده که بتواند بخشی از هزینه خرید مسکن را تامین کند، بلکه سهم بسیار ناچیزی از مبلغ خرید مسکن از طریق این وام تامین می شود.

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در شهرستان ها نرخ خرید خانه مناسبی برای یک زوج کمتر از 250 میلیون تومان نیست و در شهرهای بزرگ و کلانشهرها نیز چنین خانه ای کمتر از 800 ، 700 میلیون تومان پیدا نمی شود، از این رو می توان گفت که وام 80 میلیونی بانک مسکن که با شرایط دشوار و سود بالا به متقاضیان اعطا می شود کمتر از 10 درصد از بهای خرید یک واحد مسکونی را تامین می کند.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وام مسکن ما وامی نیست که کمک هزینه ای برای خرید مسکن باشد، تصریح کرد: این وام تنها مشوق و حرکتی برای خرید مسکن است و فردی که قصد چنین کاری دارد را به حرکت وادار می کند.

یوسفیان ملا تاکید کرد: در تمام دنیا از جمله کشورهای اتحادیه اروپا و برخی کشورهای آسیایی از جمله ژاپن وام مسکن کمترین سود را دارد و بسیاری از این کشورها خود ملزم به تامین مسکن برای مردم کشورشان هستند و در بخش های رفاهی از جمله هزینه های درمان و مسکن کمترین سود و بهره را دریافت می کنند چراکه این امور را از وظایف اولیه دولت ها می دانند.

وی با بیان اینکه با اعطای وام فعلی مسکن اتفاق آنچنانی نیفتاده است، افزود: مبلغ این تسهیلات در گذشته 20 میلیون تومان بود که به 80 میلیون تومان رسید، اما سئوال اینجاست که قیمت مسکن در این مدت، چقدر بوده و چقدر افرایش داشته است؟ به این معنا که به تناسب افزایش قیمت مسکن با این مبلغ وام، نه زوجی خانه دار می شود و نه بازار مسکن از رکود خارج می شود.

وی تاکیدکرد: دولت باید به فکر برنامه های دیگری برای کمک به زوج هایی که قصد خانه دار شدن دارند، داشته باشد چراکه در قانون اساسی صراحت دارد که دولت باید مسکن را تامین کند و در آن جا چیزی به عنوان وام مطرح نشده است و تا تامین مسکن آحاد جامعه از این مسیر محقق نشود، اتفاقی نمی افتد.

یوسفیان ملا افزود: وام فعلی مسکن تنها در حد شروع یک حرکت است تا کورسوی امیدی ایجاد کند که طرف به سمت خرید مسکن برود و گرنه نباید منتظر اتفاق عجیبی باشیم و با این اقدامات بگوییم که زوج ها در حال خانه دار شدن هستند و ازدواج می تواند رونق بگیرد.

این نماینده مجلس در پاسخ به سئوالی که آیا دولت می تواند برای ساماندهی وضعیت مسکن و اعطای این وام ها لایحه بدهد؟ گفت: به نظر می رسد دولت تاکنون در حد توان خود این کار را انجام داده است، اما مشکل اینجاست که بانک ها خیلی در اختیار دولت نیستند و از آنجایی که با آن ها برخورد نمی شود ، آن ها نیز برای خودشان کار می کنند چراکه هر چه کردند و پشت سر نگاه کردند و داد و فریاد و صدای اعتراضی نشنیدند به کار خود ادامه دادند.

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سئوال که آیا بانک با اوراق وام مسکن به دنبال کسب درآمد هستند، گفت:متاسفانه این بانک ها قبل از اینکه به فکر خدمت رسانی به مردم باشند، به فکر سود خودشان هستند در حالی که با این گونه اقدامات، مشکل مردم حل نمی شود و این وام های جزئی با سودهای بالا حلال مشکل نیست.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه آیا مجلس می تواند در این رابطه طرحی ارائه کند، تصریح کرد: از آنجایی که چنین طرح هایی دارای با مالی است و مغایر با اصل 75 قانون اساسی است با مخالفت شورای نگهبان روبرو می شود و مجلس نمی تواند در این خصوص اقدام کند مگر اینکه دولت برای حل این موضوع اقدام کند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، افزایش نرخ سود بانکی مشکلات اقتصاد کشور، اوراق وام مسکن، تسهیلات وام مسکن، سود بانکی، نرخ بالای سود بانکی، نرخ سود بانکی، نرخ های سود بانکی، وام مسکن، وام مسکن مهر، کاهش نرخ سود بانکی، کمیسیون برنامه و بودجه