افضلی تأکید کرد:

حذف واردات گوشت با خرید تضمینی از عشایر

عضوکمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه خرید تضمینی دام عشایر در فصل تابستان راهکاری برای به تعادل رساندن نرخ گوشت در بازار تلقی می شود،گفت: خلاصی از واردات ۱۰۰ هزار تنی گوشت با خرید تضمینی از عشایر به سادگی عملیاتی می شود.

  خانه ملت؛ نظر افضلی درباره وضعیت بازار گوشت در کشور،گفت: عشایر با تولید 25درصد گوشت مصرفی کشور سزاوار حمایت ویژه دولت از جنس خرید تضمینی بهینه هستند تا بتوان با خرید تضمینی گوشت از عشایر نه تنها نرخ گوشت را در بازار به تعادل برساند، بلکه واردات گوشت را از نیز چرخه بازار حذف کرد.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خودکفایی در تولیدگوشت با خرید تضمینی دام عشایر به سادگی امکان پذیر است، تصریح کرد: نیاز مصرفی ما به گوشت سالیانه 900هزار تن در شرایطی است که 800 هزارتن سهم تولید داخلی و سهم واردات تنها 100 هزار تن است.

وی ادامه داد: ساماندهی خرید دام از عشایر با خرید تضمینی میسر می‌شود و این در حالی است که کارنامه شرکت پشتیبانی دام و طیور در زمینه خرید دام از عشایر در چندسال گذشته مناسب بود اما هم اکنون کم رنگ شده است.

افضلی افزود: برای تنظیم بازار گوشت باید جمع آوری محصولات دامی عشایر در دستورکار قرار بگیرد و در سردخانه برای توزیع در زمستان به‌ویژه در ماه های همچون دی و بهمن نگهداری شود، تا بازار دچارکسری نشود.

عضو هیئت رییسه کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس، یادآور شد: ایجاد مراکز خرید در مسیر عشایر راهکاری منطقی و فراگیر برای ایجاد تعادل دربازار گوشت است، بنابراین دولت باید با ورود مستقیم به خرید محصولات دامی عشایر علاوه بر به تعادل رساندن نرخ گوشت دربازار،گام مثبتی برا ی تضمین اقتصاد معیشتی دامداران بردارد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، ایلات و عشایر، توسعه روستایی و عشایری، خرید تضمینی، روستاییان و عشایر، عشایر، نرخ خرید تضمینی، گوشت، گوشت های وارداتی