خبر

مسیر شما: اخبار یک و نیم درصد از واحدهای صنعتی کشور بخش تحقیق و توسعه دارند
یک و نیم درصد از واحدهای صنعتی کشور بخش تحقیق و توسعه دارند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، گفت: تقریبا در کل کشور به صورت بسیار خوش بینانه ۱.۵درصد واحدهای صنعتی بخش تحقیق توسعه دارند.

 خانه ملت؛ سیدمهدی مقدسی در خصوص دلایل تعطیلی واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی، اظهارداشت: زمانی که واحدهای تعطیل شده عارضه‌یابی شد به این نتیجه رسیدیم که چند دلیل دارد که یکی از دلایل منسوخ شدن تکنولوژی مورد استفاده قرار گرفته شده در این واحدهای تولیدی است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت این درخواست را داشته‌ایم تا در خصوص نوسازی تکنولوژی مورد استفاده واحدهای تولیدی برنامه منسجمی و منابع مشخصی داشته باشند، گفت: با تکنولوژی قدیمی قیمت تمام شده محصولات افزایش و کیفیت محصولات تولیدی به‌منظور صادرات کاهش می‌یابد، که در ادامه به‌واسطه عدم درخواست در بازار واحد تولیدی به تعطیلی کشیده می‌شود.

لزوم تشکیل شرکت‌های صادرات محور برای ورود به بازارهای جهانی

وی با اشاره به اینکه دولت در این خصوص باید با ارائه تسهیلات بلند مدت و ارزان قیمت به واحدهای تولیدی قدیمی به آنها کمک کند، ادامه داد: بخشی دیگر از این مشکلات علی‌رغم کیفیت خوب محصولات ناشی از عدم توان ورود به بازار هدف است، برای اینکه بتوانیم از اینگونه واحدها تولیدی حمایت کنیم باید کنسرسیوم‌های صادراتی و شرکت‌های صادرات محور تشکیل دهیم.

مقدسی ادامه داد: به این معنی که شرکت‌ها کوچک توان خود را روی هم بگذارند و شرکت‌های دارای مدیریت نیز با آنها ادغام شوند تا به‌توانند با هم‌افزایی و کاهش هزینه‌های بازاریابی به‌صورت قدرتمند به بازارهای هدف ورود کنند، این اقدامات در برخی از کشورها مانند چین و کره صورت گرفته و موفق بوده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بخشی از صنایع تسهیلاتی را دریافت کرده و در حال‌حاضر بدهکار بانکی هستند و به‌نوعی هزینه تامین مالی و قیمت تمام شده آنها افزیش یافته است، بیان کرد: این شرکت‌ها دیگر نمی‌توانند در بازار با دیگرمحصولات مشابه رقابت داشته باشند.

کالای قاچاق تولید کنندگان را فلج کرده است

وی با بیان اینک حجم قاچاق کالا از سال94 تا کنون کاهش یافته است و تقریبا به نصف رسیده اما هنوزاین 10 میلیارد دلار کالای قاچاق به تولید آسیب‌های جدی را وارد می‌کند، تصریح کرد: کالاهای قاچاق با توجه به اینک بدون پرداخت مالیات و هزینه‌های گمرک وارد کشور می‌شوند تولید کنندگان داخلی را فلج می‌کنند، که در این مسئله به مجهز کردن گمرکات به تکنولوژی‌های مربوط با مبارزه با قاچاق حتی به‌صورت کانتینری تاکید داریم.

مقدسی با اشاره اینکه بحث دیگر کنترل و افزایش تعرفه واردات محصولاتی است که مشابه آن در کشور با کیفیت مناسب ساخته می‌شود است، ادامه داد: اگر این دو اقدام صورت بگیرد و تسهیلات مناسب پرداخت و نوسازی انجام شود قطعا از واحدهای تعطیل کاسته می‌شود اما در غیر این‌صورت تعداد بیشتری از واحدهای تولیدی تعطیل می‌شوند.

این نماینده مردم در مجلس شورای سلامی ادامه داد: ضضمن اینکه با وزیر پیشنهادی صنعت موافق هستم و در برنامه آقای شریعتمداری تمامی این موارد برای رونق تولید و ایجاد اشتغال که دغدغه مقام معظم رهبری است نیز دیده شده.

75 میلیارد دلار را باید کف سرمایه‌گذاری خارجی در نظر گرفت

وی با تاکید بر اینکه یکی دیگر از دلایل تعطیلی واحدهای صنعتی کوچک نبود منابع مالی مورد نیاز طرح توسعه است، اضافه کرد: شاید در حال‌حاضر منابع مالی کافی برای ایجاد توسعه وجود نداشته باشد به همین دلیل ناچار به استفاده از منابع مالی خارجی هستیم، در قانون برنامه ششم توسعه 3 مورد آمده است یکی از آنها آوردن 30 میلیارد دلار فاینانس، دیگری 15 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و 20 میلیارد دلار قراردادهای مشارکتی با خارجی است که ما تاکید داریم میزان بند آخر بیشتر نیز باشد، سالانه 75 میلیارد دلار را باید کف سرمایه‌گذاری خارجی در نظر گرفت و تا 100میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

مقدسی اضافه کرد: اگر قراردادهای بین‌الملی به‌صورت مشارکتی منعقد شوند انتقال تکنولوژی انتقال دانش فنی صورت می‌گیرد و منابع خارجی واحدهای تولیدی را احیا می‌کند، در حال حاضر منابع کافی برای ایجاد تحول در واحدهای صنعتی را به‌صورت کامل نداریم.

یک و نیم درصد از واحدهای صنعتی کشور بخش تحقیق و توسعه دارند

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تنها 2 درصد از واحدهای صنعتی استان مرکزی مجوز بخش تحقیق توسعه را دریافت کرده‌اند که 1.2 درصد آنها فعال هستند، بیان کرد: تقریبا در کل کشور به‌صورت بسیار خوش‌بینانه 1.5درصد واحدهای صنعتی بخش تحقیق توسعه دارند، این در حالی است که بسیاری از تولیدکنندگان خارجی برای حضور و بقا سهمی از درآمد خود را صرف تقویت این بخش می‌کند.

از ظرفیت شرکت‌ها دانش برای ایجاد خلاقیت و نوآوری استفاده شود

مقدسی با اشاره به اینکه یکی از مواردی که فکر می‌کنیم باید به کمک واحدهای تعطیل شده بیایند و اصلاح ساختارها را انجام دهند شرکت‌های دانش نیان هستند، افزود: باید از ظرفیت شرکت‌ها دانش برای ایجاد خاقیت و نوآوری و تولید محصولات جدید استفاده شود.

وی ادامه داد: وزیر پیشنهادی وزارت صنعت ، معدن و تجارت باید موضوعات کاهش میزان کالای قاچاق با ارائه برنامه منظم پیگیری کند و در خصوص تعرفه واردات ماشین‌آلات و تجهیزات که امکان تولید آن در کشور وجود دارد فکری کند.

کاهش هزینه تولید با کاهش سود تسهیلات بانک‌ها

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه بانک‌ها باید هزینه‌های تولید را با کاهش صود تسهیلات بخش صنعت کم کنند، خاطر نشان کرد:با افزیش هزینه‌های تولید قدرت رقابت بخش صنعتی کشور در بازارهای جهانی کاسته شده است./

نظر شما
مشخصات خبر