مفتح مطرح کرد:

توسعه فاینانس ها منوط به ارتقاء سیستم بانکی کشور

سخنگوی کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اعتبار هشت میلیارد یورویی کره جنوبی به ایران را مثبت ارزیابی کرد.

 خانه ملت؛ محمد مهدی مفتح گفت: استفاده از سرمایه گذاری خارجی با رعایت ملاحظات جمهوری اسلامی ایران یکی از ضروریات دست یابی به اهداف برنامه ششم توسعه کشور است.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:استفاده از سرمایه گذاری خارجی می تواند اشکال متفاوتی داشته باشد که یکی از آن روش های آن جذب فاینانس است در هرصورت باید شرایط سرمایه گذاری خارجی در کشور تسهیل شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود:از بعد سیاست خارجی جذب فاینانس ها می تواند به جهان این پیام را ارائه کند که علی رغم کارشکنی های آمریکای جهانخوار، جمهوری اسلامی ایران با کشورهای دیگر در تعامل است.

مفتح با تاکید بر ضرورت توسعه روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای دیگر افزود:تامین مالی خارجی(فاینانس)یکی از روش های تامین سرمایه برای انجام پروژه ها در داخل کشور است که به نوعی از منابع مالی خارجی استقراض صورت می گیرد تا پروژه ها انجام شود.

وی ادامه داد: تسویه مالی مربوط به فاینانس از طریق منافع حاصل بعد از تکمیل پروژه صورت می گیرد و در واقع از محل درآمدهای نفتی یا سایر درآمدهای کشور انجام نمی شود.

مفتح افزود:بطور طبیعی انجام پروژه ها از طریق فاینانس، این زمینه را فراهم می کند از آخرین تکنولوژی ها در اجرای پروژه ها استفاده شود و برای بهبود روند فاینانس باید بانک های کشور نیز زیرساخت های لازم را فراهم کنند تا روند نقل و انتقال پول و سرمایه گذاری به شکل صحیحی صورت بگیرد البته ملاحظات جمهوری اسلامی باید در انعقاد قراردادها باید رعایت شود.

سخنگوی کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی افزود: اعتبار هشت میلیارد یورویی کره‌ جنوبی به ایران اقدام مثبتی بوده و اینگونه اقدامات با رعایت ملاحظات، در راستای نیل به اهداف برنامه ششم توسعه کشور است.

لازم به ذکر است قرارداد بزرگترین وام خارجی در پسابرجام با حضور معاون وزیر اقتصاد و مدیر اگزیم بانک(EXIM BANK) کره جنوبی به ارزش تقریبی بیش از ۸ میلیارد یورو در سئول به امضا رسیده است.

برچسب ها

اخبار برگزیده