با موافقت نمایندگان؛

طرح حمایت از مرمت بافت های تاریخی به صورت یک فوریت بررسی می شود

نمایندگان مردم در خانه ملت با بررسی طرح حمایت از مرمت بافت های تاریخی و فرهنگی به صورت یک فوریت موافقت کردند.

خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، 6 شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی یک فوریت طرح حمایت از مرمت بافت‌های تاریخی و فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره برداران بناهای تاریخی و فرهنگی با 123 رأی موافق، 24 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 196 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

مشوق‌های لازم برای احیا و مرمت بافت‌های تاریخی در کشور وجود ندارد

لاهوتی طراح این طرح درخصوص بررسی یک فوریتی طرح مذکور گفت: با دستور دکتر لاریجانی، کمیسیون مشترکی برای بررسی این طرح تشکیل و این طرح را 20 جلسه در این کمیسیون بررسی کردیم.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی افزود: مشوق‌های لازم برای احیا و مرمت بافت‌های تاریخی در کشور وجود ندارد و دولت نیز منابع مالی محدود دارد؛بنابراین این بناها در حال از بین رفتن و فرسودگی است.

وی ادامه داد: در این طرح آمده است که وزارتخانه راه و شهرسازی و کشور ظرف 2سال نسبت به تکمیل و تعیین محدوده بافت‌های تاریخی اقدام کند و آن را به تصویب مراجع قانونی برسانند تا مردم از بلاتکلیفی خارج شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: در این طرح آمده است که ظرف مدت یک سال پس از تصویب این قانون دستور العمل‌های لازم، مدیریت بهره برداری،نگهداری و پشتیبانی بناها،اماکن و بافت‌های تاریخی با اولویت واگذاری فعالیت‌ها به بخش غیردولتی تهیه و ابلاغ کند.

لاهوتی یادآور شد:اگر دولت توانایی نگهداری این بافت‌ها را دارد؛این کار را انجام دهد و اگر دولت امکان این کار را ندارد شرایطی فراهم شود تا بخش خصوصی بتواند در این زمینه همکاری کند؛انتظار داریم این طرح در دستورکار قرار گرفته و تصویب شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده