در دیدار علی مطهری با نایب رئیس مجالس ویتنام مطرح شد:

کشورهای غربی از موضوع حقوق بشر استفاده ابزاری می کنند

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با همتای ویتنامی خودگفت: کشورهای غربی از موضوع حقوق بشر استفاده ابزاری می کنند که همکاری بیشتر ما در موضوعات حقوق بشری را می طلبد.

خانه ملت؛ آقای دو با تی نایب رییس مجلس ویتنام که در راس یک هیات عالی رتبه پارلمانی به تهران سفر کرده است با علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.

مطهری در ابتدای این دیدار با ابراز خرسندی از افزایش تبادل هیات های پارلمانی میان مجالس ایران و ویتنام گفت: در سال های اخیر مناسبات پارلمانی ایران و ویتنام روند رو به رشدی داشته و گفت وگوهای سازنده ای میان نمایندگان دو ملت صورت گرفته است که می تواند سهم قابل توجهی در تسهیل روابط دوستانه دو کشور داشته باشد.

وی در ادامه این دیدار با اشاره به اهمیت تداوم گفت و گوهای مجالس دو کشور در همه سطوح گفت: تداوم گفت و گوهای گروه های دوستی پارلمانی، کمیسیون‌های تخصصی و روسای مجالس دو کشور منجر به ایجاد درک و شناخت متقابل از یکدیگر شده و بسترهای لازم برای مراودات تجار و بخش های خصوصی دو کشور را فراهم می کند.

نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اهمیت توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور گفت: ایران و ویتنام ظرفیت های اقتصادی و تجاری بالایی دارند که باید از آنها به نفع دو ملت استفاده کرد.

وی افزود: ایران از همکاری با ویتنام در زمینه انرژی و توسعه و ارتقاء سطح مراودات بانکی و مالی استقبال می کند.

مطهری در پایان این دیدار همکاری دو کشور در مجامع بین المللی به ویژه در مباحث حقوق بشری را مهم ارزیابی کرد و گفت: کشورهای غربی از موضوع حقوق بشر استفاده ابزاری می‌کنند و استانداردهایی دوگانه در قبال کشورهای مختلف دارند و این مطلب، لزوم همکاری بیشتر کشورهای ما در موضوعات حقوق بشری را می طلبد.

آقای دو با تی نایب رییس مجلس ویتنام نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: یکی از اهداف مهم سفر هیات پارلمانی ویتنام به ایران تقویت مناسبات پارلمانی دو کشور و تاکید بر اهمیت تداوم همکاری های پارلمانی فیمابین است.

وی افزود: ویتنام به اهمیت روابط دوستانه با ایران واقف است و از تلاش های مثبت ایران در راستای استقرار صلح و ثبات منطقه قدردانی می کند.

آقای دو با تی نایب رییس مجلس ویتنام در پایان این دیدار ضمن اشاره به علاقمندی ویتنام برای توسعه روابط همه جانبه خود با ایران گفت: ویتنام در زمینه های اقتصادی و تجاری، علمی و فناوری‌های نوین، کشاورزی و به ویژه کاربرد علوم نوین در صنایع دفاعی و امنیت ملی، آمادگی لازم برای توسعه همکاری های خود با ایران را دارد.

وی افزود: امیدوارم این سفر آغاز فصل نوینی از روابط دوستانه دو کشور و همکاری های فیمابین در مجامع بین المللی را رقم بزند.

شایان ذکر است در این دیدار آقایان حسینی کیا، پورابراهیمی و محمودی شاه نشین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند که در خصوص توسعه روابط پارلمان‌های دو کشور با هیات پارلمانی ویتنام گفت و گو کردند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، انرژی، حقوق بشر