با موافقت نمایندگان؛

لایحه موافقتنامه همکاری در زمینه حفظ نباتات بین ایران و آذربایجان تصویب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی لایحه موافقتنامه همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری آذربایجان را تصویب کردند.

خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 7 شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه موافقتنامه همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری آذربایجان با تصویب این لایحه با 147 رأی موافق، 1 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 204 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

علی‌محمد شاعری سخنگوی کمیسیون کشاورزی در مجلس در تشریح لایحه موافقتنامه همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری آذربایجان گفت: این لایحه در رابطه با مهار آفات و بیماری‌های گیاهی است که در اثر مراودات اقتصادی و واردات محصولات کشاورزی از طریق مرزهای کشور جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان به کمیسیون کشاورزی ارجاع شد.

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هدف لایحه مذکور پیشگیری، کنترل، جلوگیری و انتشار بیماری‌ها و آفات در کشور است، گفت: یکی از راه‌های انتقال و انتشار انواع آفات و بیماری‌ها در داخل کشور به دلیل عدم کنترل قرنطینه‌ای در نوار مرزی و گمرکات ایران با کشورهای دیگر است.

وی با بیان اینکه ایران 15 استان مرزی دارد، تصریح کرد: اگر مرزها را مقابل ورود آفات و بیماری‌ها کنترل نکنیم مشکلات زیادی را به وجود آورده زمینه‌ بیماری‌ها و خسارت‌هایی مانند کرم ساقه‌خوار برنج، مگس مدیترانه‌ای و سفید بالک‌ها فراهم و آسایش شهروندان را مختل می‌کند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه سفیدبالک‌ها امروزه مشکلات بسیاری را برای شهروندان تهرانی به وجود آورده است، گفت: این حشرات بهداشت و امنیت غذایی مردم را به مخاطره انداخته؛بنابراین در این لایحه همکاری قرنطینه‌ای و بهداشتی در اولویت قرار گرفته است./

برچسب ها

اخبار برگزیده