حسینی:

شکل گیری اقتصاد زیرزمینی با عدم نظارت بر کاهش نرخ سود بانکی

عضو کمیسیون بودجه مجلس، گفت: اگر بر کاهش نرخ سود بانکی نظارت نشود، اقتصاد زیرزمینی رشد می کند و موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز ایجاد می شوند.

خانه ملت؛ سیدمحمد حسینی با اشاره به ابلاغیه بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی از روز گذشته، گفت: یکی از عملکردهای مثبت شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی درباره پرداخت سود سپرده های بانکی و کاهش نرخ آن بود که از روز گذشته آغاز شده و می تواند ارمغان خوبی برای سیستم اقتصادی کشور داشته باشد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اقتصاد ایران بانک محور است، افزود: تنها ابزار بازار سرمایه در قوانین، مقررات و جذب سرمایه گذار حوزه بانکی دیده می شود که این سبب می شود که اگر سیاست های پولی کشور سیاست‌های شکننده باشد بر بازار اقتصاد و تولید فشار مضاعف وارد شود.

رسوب سپرده ها در بانک ها بخش ساختمان را وارد رکود کرد

وی ادامه داد: در طول یکی دو سال گذشته به علت عدم نظارت، بالا بودن سود سپرده های بانکی و و شرایط اقتصادی حاکم بر کشور کشور و عدم چشم انداز روشن درباره ی شرایط اقتصادی و تولیدی کشور با توجه به تحریم های اقتصادی، مردم منابع خود را در بانک ها سپرده گذاری کرده و از منافع آن استفاده می کردند چرا که از مالیات معاف نیز بودند.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه رسوب سپرده ها در بانک ها سبب شد که در بسیاری از بخش های داخلی به ویژه بخش ساختمان رکود شکل بگیرد، یادآور شد: این رکود در بازار اقتصاد و تولید تاثیر گذاشته است، لذا با کاهش نرخ سود سپرده ها و نظارت بیشتر بر اجرای آن بتوان اثرات آن را در اقتصاد کشور مشاهده کرد، چراکه اگر نظارت با اقدامات مصوب همخوانی و همراهی نداشته باشد اقتصاد زیرزمینی رشد می کند و محل هایی همانند موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز به وجود می آیند.

باید سپرده ها و منابع مالی مردم را به بخش تولید هدایت کرد

وی افزود: این موسسات با سودهای کلان توانستند منابع زیادی را به خود اختصاص می دهند و با ورشکستگی آنها مشکلات عدیده ای برای نظام بانکی کشور به وجود آمد که اگر سریعتر به این موضوع رسیدگی نشود، مشکل اعتماد مردم به حوزه بانکی به وجود می‌آید.

حسینی با بیان اینکه با اجرای نظارت و سیاست های دقیق باید سپرده ها منابع مالی مردم را به بخش تولید هدایت کرد، ادامه داد: اگر به دلیل عدم نظارت و اجرای سیاست‌های جدید این سپرده‌ها به بخش خدمات و بخش دلالی در کشور هدایت شوند سبب می‌شوند که بازار بورس حبابی شود و مشکلات عدیده ای در بخش خرید و فروش و افزایش قیمت در بخش مسکن داشته باشیم که برای کشور بسیار مضر است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی،تصریح کرد:امیدوارم بانک مرکزی، حوزه پولی و بانکی و وزارت امور اقتصاد و دارایی بتوانند منابع را به بخش تولید هدایت کنند تا آینده بهتری در بخش اقتصادی کشور شاهد باشیم./

برچسب ها

اخبار برگزیده، تأمین منابع مالی، تامین منابع مالی، سود بانکی، مشکل منابع مالی، منابع مالی، نرخ سود، نرخ سود بانکی