الزامات سیاستگذاری اشتغال در فناوری اطلاعات و ارتباطات با سیاست های منابع انسانی

الزامات سیاستگذاری بخش اشتغال در فناوری اطلاعات و ارتباط و سیاست های منابع انسانی ایران و تعدادی از کشورهای منتخب در این زمینه توسط مرکزپژوهش های مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات ارتباطات و فناوریهای نوین این مرکز با بیان این مطلب که فناوری اطلاعات و ارتباطات ، شغل‌های سنتی (به ویژه مشاغل افراد با درآمد و تحصیلات پایین) را مورد تهدید قرار می دهد، افزود: به طور متوسط در کشورهایOECD ، صنعت فناوری اطلاعات 85/2 درصد از کل اشتغال را شامل می شود. همچنین در اتحادیه اروپا حدود 4 درصد از کل نیروی کار را متخصصین فناوری اطلاعات تشکیل می دهند. با توجه به تعداد بسیارزیاد فارغ التحصیلان رشته‌های ریاضی، مهندسی ، فناوری و علوم در کشور، میزان اشتغال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند از 78/0 (186 هزار نفر) کل اشتغال تا دو برابر افزایش یابد. در این گزارش پس از بررسی محرک‌های افزایش اشتغال در بخش فاوا ، پیش بینی های رابطه میان پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات و میزان کل اشتغال و اثر آن بر طبقات مختلف درآمدی و تحصیلاتی مورد بررسی قرار گرفته و آمار اشتغال فاوا از نظر میزان سهم نیروی کارفناوری اطلاعات و ارتباطات از کل اشتغال و میزان اشتغال در صنایع مرتبط با فاوابررسی شده و سپس میزان استعدادهای برنامه‌نویسی ایران با کشورهای حوزه سند چشم‌انداز مورد مقایسه قرار گرفته است. در ادامه سیاست‌های منابع انسانی دوره‌های کارآموزی کدنویسی اتحادیه بین المللی مخابرات ، حمایت از کارآفرینی نوجوانان در استرالیا ، قوانین روادید جذب نیروی کاربین المللی ایالات متحده آ‌مریکا، کار منعطف در بریتانیا و برنامه جامع مدیریت استعدادهای کانادابررسی و به قوانین معطل مانده و اجرا نشده و خلاهای قانونی موجود در ایران اشاره شده است.

مرکزپژوهش‌های همچنین پیشنهادکرده که در کوتاه مدت اجرای ماده (17) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، مصوب 27/11/1380 از وزارت ارتباطات مطالبه شود و در بلندمدت اصلاح مواد (120) تا (129) قانون کار و بازنگری در مصوبات قبلی پیرامون دورکاری با تاکید بر کار منعطف و در نهایت تدوین برنامه جامع سیاست‌های منابع انسانی ترویج کارآفرینی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با اولویت پیگیری قوانین اجرا نشده و رفع خلاء های قانونی در دستور کار قرار گیرند.

 

برچسب ها

اخبار پژوهشی، اشتغال، انتقال و توسعه فناوری، نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا)