دکتر لاریجانی در نشست مشترک با همتای بلژیکی:

تروریسم دغدغه مشترک بین ایران و بلژیک/ زیربنای فعالیت های اقتصادی در ایران فراهم است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم فعال سازی بخش خصوصی جهت رونق بخش اقتصادی، گفت: ما در برنامه توسعه به این بخش توجه کرده و سعی داریم که با حمایت از شرکت های خصوصی جایگاه اقتصادی را ارتقاء بخشیم و کشورهای خارجی از این زمینه می توانند برای سرمایه گذاری استفاده کنند.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به نقل از خانه ملت، دکتر علی لاریجانی امروز (شنبه، 25 شهریور ماه) در نشست مشترک با رئیس مجلس نمایندگان بلژیک اظهار داشت: خوشحالیم میزبان رئیس پارلمان بلژیک و همراهان ایشان هستیم؛ ایران و بلژیک روابط اقتصادی با سابقه طولانی دارند که در سال‌های اخیر رشد خوبی داشته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به رفت و آمدهای پارلمان ایران و بلژیک افزود: در سال گذشته نیز رئیس سنای بلژیک به ایران آمدند لذا این رفت و آمدها از گذشته وجود داشته است.

وی در خصوص مذاکره امروز با رئیس پارلمان بلژیک گفت: در این مذاکره در مورد محورهای توسعه ایران در آینده به خصوص درباره 6 محور استراتژیک مصوب در قانون برنامه ششم توسعه و زمینه سرمایه گذاری ایران در کشورهای دیگر صحبت شد.

دکتر لاریجانی ادامه داد: همچنین در خصوص زمینه همکاری‌های گسترده‌تر به ویژه در مورد بحران های منطقه‌ای و تروریسم به عنوان دغدغه مشترک ایران و بلژیک بحث و بررسی شد که این مورد نیازمند همکاری‌های بین‌المللی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بحران میانمار به عنوان مسئله دردآور همه انسان‌ها و ملت‌ها و جنگ در یمن در این جلسه مطرح شد؛ همچنین در مورد مذاکرات بیشتر بین دو کشور در زمینه حقوق بشر و ارتقاء زمینه‌های اقتصادی تأکید شد.

وی ادامه داد: همچنین موافقت شد تا در توسعه روابط پارلمانی، تجاری، اقتصادی بین دو کشور و همکاری بیشتر برای برقراری صلح و امنیت در جهان گام‌های اساسی برداشته شود.

رئیس پارلمان بلژیک: معتقد به همکاری بین‌المللی در زمینه مبارزه با تروریسم هستیم/ لزوم رفع موانع بانکی برای همکاری‌های اقتصادی

زیکفرید براک رئیس مجلس نمایندگان بلژیک نیز ضمن خوشامدگویی به اعضای پارلمان ایران و خبرنگاران و خرسندی از دعوت وی به کشور ایران گفت: امروز در جلسه مذاکره با رئیس مجلس ایران موضوعات مهمی مورد بحث قرار گرفت به خصوص به روابط دو جانبه بین ایران و بلژیک که به میانه قرن نوزدهم باز می‌گردد اشاره و بر همکاری این دو کشور به خصوص در دوره پسابرجام و برنامه‌ریزی در این راستا تأکید شد.

وی افزود: تلاش‌ها در جهت ارتقاء مناسبت‌ها نسبت به گذشته باید ارتقاء یابد، همچنین برنامه دولت و مجلس ایران برای بهبود و پیشبرد اهداف اقتصادی در این کشور بنا نهاده شده که موفقیت‌آمیز خواهد بود.

براک ضمن خرسندی از تأکید رئیس مجلس ایران بر نقش بخش خصوصی به عنوان موتور محرک اقتصاد گفت: ما اروپایی‌ها با تمامی سیاست‌ها و دیدگاه‌های کشور آمریکا موافق نیستیم لذا در مسیر خود عمل خواهیم کرد، در واقع تأکید داریم دفتر اتحادیه اروپا در ایران تأسیس شود تا مشکلات بین دو کشور رفع گردد.

رئیس مجلس نمایندگان بلژیک با تأکید بر حل مشکلات بانکی تصریح کرد: هر دو طرف باید تلاش کنند موانع بانکی برطرف شود در غیر این صورت تجارت بین دو کشور با مشکل مواجه خواهد شد.

براک با اشاره به تشکیل کمیته‌ای در پارلمان بلژیک جهت بررسی اجزای مختلف تروریسم گفت: امروز در مذاکره با رئیس مجلس ایران در مورد حفاظت از کشورهای خود در برابر تروریسم بحث شد، در واقع برای مبارزه با تروریسم نیازمند همکای‌های بین‌المللی هستیم، در این زمینه پلیس بلژیک در بالاترین سطح با پلیس ایران مذاکره داشته‌اند.

وی همچنین در مورد حقوق بشر افزود: در این خصوص نیز توافقاتی حاصل شد تا حقوق بشر در چارچوب حقوقی بنا نهاده شود، در واقع مشکلات حقوق بشر در پارلمان بلژیک نیز وجود دارد که باید برطرف شود.

براک با ابراز خرسندی از توافقات بین دو کشور گفت: بر مبنای مفاد حقوق بشر فرهنگ و سنت ایرانی قابل احترام است ما نیز به آن احترام گذاشته ضمن اینکه علاقمندیم با فرهنگ و سنت ایرانی بیشتر آشنا شویم.

رئیس مجلس نمایندگان بلژیک با یادآوری دیدار امروز صبح با رئیس جمهور گفت: دیدار امروز با رئیس جمهور و رئیس مجلس ایران برای افزایش همکاری بین دو کشور مناسب بوده ضمن اینکه ما آمادگی لازم برای ارتقاء همکاری‌ها را داریم./

دکتر علی لاریجانی در دیدار با زیگفرید براک رئیس مجلس نمایندگان بلژیک اظهار داشت: ایران اکنون به فکر بهبود شرایط اقتصادی خویش است و برای این منظور 6 محور در حوزه های محیط زیست،آب، نفت و گاز، اکتشاف معادن، حمل و نقل ریلی و واردات و صادرات از مناطق آزاد را در نظر گرفته ایم.

وی تصریح کرد: اتحادیه اروپا تاکید دارد که ما به توافق برجام پایبند هستیم و این پایبندی با مراودات بانکی و تجاری علاوه بر مراودات سیاسی نمایان خواهد شد.

رییس قوه مقننه تاکید کرد: یکی دیگر از مسایل مورد توجه، بحت گسترش تروریسم در منطقه است. این مسئله کشورها را دچار یک آشفتگی و بهم ریختگی کرده است و برای ریشه کن کردن آن باید عزم و اراده بین المللی وجود داشته باشد و به ریشه های مختلف جریان تروریسم بخصوص بعد فرهنگی آن توجه نمود.

وی یادآور شد: بحران میانمار هم یکی از نگرانی های ما است و مسلمان کشی در یمن هم به شدت دردآور است و متاسفانه برخی از کشورهای غربی با استفاده از سلاح های خود به این آدم کشی گسترش می دهند.

دکتر لاریجانی درخصوص مسئله حقوق بشر در ایران و با انتقاد از موضع کشورهای غربی در این خصوص، اظهار داشت: متاسفانه کفه ترازو برای سنجش رعایت حقوق بشر در کشورها متوازن نیست و به عنوان مثال در مورد ایران را به خاطر به رسمیت نشناختن برخی قوانینی که کلا با فرهنگ ما متفاوت است، انتقاد می کنند اما در میانمار که نسل کشی رخ داده و یا در یمن فجایع گسترده انسانی رخ داده است، سکوت می کنند.

وی تصریح کرد: حقوق بشر نباید فدای تعاملات اقتصادی و منافع مادی شود.

رییس مجلس خاطرنشان کرد: ایران صاحب تاریخ چندهزار ساله است و نظامات حقوقی ایران سابقه و ریشه عمیق دارد و برای شناخت نظام حقوقی در ایران باید فرهنگ آنرا به دقت شناخت و گفتگوهای عمیق تر حقوقی ورای بحث های سیاسی سامان یابد.

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان از بر لزوم گسترش تعاملات پارلمانی و اقتصادی تاکید کرد.

همکاری دو کشور به خصوص در دوره پسابرجام و برنامه‌ریزی در این راستا اهمیت زیادی دارد

زیکفرید براک رئیس مجلس نمایندگان گفت: همکاری دو کشور به خصوص در دوره پسابرجام و برنامه‌ریزی در این راستا اهمیت زیادی دارد و باتوجه به سیاست های رییس جمهور جدید آمریکا، اتحادیه اروپا نظر خود را دارد و ما به همکاری در چارچوب برجام ادامه می دهیم.

وی افزود: پارلمان بلژیک از گسترش سطح روابط پارلمانی با ایران بسیار استقبال می کند و از اینکه شما به بخش خصوصی آنقدر اهمیت می دهید بسیار خرسندیم زیرا با این نقطه نظر می توانیم همکاری های گسترده ای داشته باشیم.

رئیس مجلس نمایندگان بلژیک با تأکید بر حل مشکلات بانکی تصریح کرد: هر دو طرف باید تلاش کنند موانع بانکی برطرف شود در غیر این صورت تجارت بین دو کشور با مشکل مواجه خواهد شد.

براک با اشاره به خطر گسترش تروریسم، اظهار داشت: کمیته‌ای در پارلمان بلژیک جهت بررسی اجزای مختلف تروریسم تشکیل شده است و ما معتقدیم که همه کشورها باید در مبارزه باریشه کنی تروریستها سهیم باشند.

وی همچنین در مورد حقوق بشر افزود: منهم معتقد هستم که مشکل حقوق بشر در همه کشورها من جمله در کشور ما هم وجود دارد و با این پیشنهاد هم موافق هستم که مذاکراتی درخصوص حقوق بشر در چارچوب نظام حقوقی کشورها و باتوجه به فرهنگ و سنت آنها داشته باشیم.

براک با ابراز خرسندی از توافقات بین دو کشور گفت: برجام نه تنها برای ایران بلکه برای بلژیک و اتحادیه اروپا از اهمیت زیادی برخوردار است و تمام تلاش‌مان را خواهیم کرد که اتحادیه اروپا به همه تعهدات خود عمل کند.

رئیس مجلس نمایندگان بلژیک در پایان از دکتر لاریجانی دعوت کرد تا به این کشور سفر کرده تا در آنجا ادامه مذاکرات صورت پذیرد. /
 

برچسب ها

اخبار ویژه، ایجاد امنیت سرمایه گذاری، تروریست ها، تروریسم