شهریاری با اشاره به عوامل سه گانه موثر بر رونق بازار مسکن؛

کاهش نرخ سود بانکی، تسهیلات و کاهش تورم بازار مسکن را تکان داده است

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بر این باور است که رونق بازار مسکن تحت تاثیر سه عامل رخ داده و کاهش سود بانکی یکی از این عوامل محسوب می شود.

 خانه ملت؛ سیدکمال الدین شهریاری با بیان اینکه چند عمل می تواند در تغییرات بازار مسکن اثرگذار باشند، توضیح داد: رکودی که چند سال بر بازار مسکن حاکم بود، نتیجه رشد بادکنکی در سالهای 89 تا 91 است، به خصوص در سال های آخر قیمت مسکن هفتگی تغییر می کرد و رشد بسیار سریع و بادکنکی پیدا کرده بود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این حباب در طول چندسال اخیر تخلیه شده است، ادامه داد: یکی از عواملی که باعث از بین رفتن این حباب شده است پایین بودن نرخ تورم مسکن به نسبت رشد قیمت ها در سایر حوزه های اقتصادی است.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس دهم شورای اسلامی به عامل دوم رونق بازار مسکن اشاره کرد و اظهار داشت: همچنین سهم تسهیلات بانکی برای خرید مسکن افزایش یافت و در واقع خانه اولی ها برای خرید مسکن وامی بالغ بر 160 میلیون تومان دریافت می کنند که می توانند مسکنی با متراژ کم و قیمتی معادل 400میلیون خریداری کنند.

این نماینده مجلس در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، به تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر رونق باراز مسکن اشاره کرد و افزود: با کاهش نرخ سود بانکی شاهد افزایش قیمت اجاره بها و رهن مسکن بودیم، همین فشار بر مستجران به انگیزه ای برای خرید مسکن تبدیل شده است، بنابراین این سه عامل می تواند از دلایل بیدار شدن بازار مسکن از خواب پنج ساله باشد.

شهریاری در خصوص تداوم داشتن رونق بازار مسکن عنوان کرد: اگر این تغییرات به صورت معقول ادامه داشته باشد و پای سفته و بورس به بازار مسکن باز نشود و مجدد شاهد رشد بادکنکی نباشیم، رونق بازار مسکن دائمی خواهد شد.

عضو کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فضای اقتصادی کشور در هفته اول کاهش نرخ سود بانکی، گفت: با کاهش نرخ سود بانکی شاهد افزایش نرخ طلا و ارز بودیم و به نظر می رسد بعد از طلا و ارز، مسکن می تواند بازار مطمئنی برای سرمایه گذاری صاحبان پول باشد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اوراق تسهیلات مسکن، تورم، قیمت مسکن، نرخ بالای سود بانکی