میرزاده:

وضعیت مهاجرت نخبگان در ایران غیرعادی و بحرانی نیست

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است مهاجرات نخبگان در کشور ما در قیاس با سایر کشورهای دنیا در شرایط بحرانی و غیر معمول قرار ندارد.

خانه ملت؛ سیدحمایت میرزاده با بیان اینکه موضوع مهاجرت نخبگان یکی از موضوعاتی است که کمیسیون آموزش و تحقیقات همواره نسبت به آن حساس بود است و اخیرا نیز جلساتی با مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با همین موضوع برگزار شده است، گفت: بر اساس آمار ارائه شده از سوی مسئولان وزارت علوم، ایران در جایگاه خطرناکی به لحاظ مهاجرت نخبگان قرار ندارد.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رشد مهاجرات در کشورهای دیگر در قیاس با ایران بیشتر است، افزود: مهاجرت نخبگان مسئله‎ای است که در همه جای دنیا وجود دارد و در کشور ما نیز مهاجرت در حد متوسط صورت می‌پذیرد.

وی ادامه داد: جایگاهی که برنامه ششم توسعه برای حمایت از ایده‌های نخبگان در نظر گرفته، جایگاه کم نظیری است و شرایط برای فعالیت نخبگان در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد بیش از هر زمان دیگری مهیا است.

این نماینده مردم در مجلس وظیفه نخبگان برای توسعه کشور را سنگین‌تر از افراد عادی و معمولی دانست و اضافه کرد: نخبه واقعی هیچ‌گاه کشور خود را برای همیشه ترک نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری شرایط خوبی را برای فعالیت نخبگان در بازار تولید و بازار آزاد فراهم کرده‌اند، گفت: نخبگان نباید به دنبال پشت میز نشینی باشند چراکه پشت میز نشینی و سمت‌های دولتی اشباع شده و با روحیه نخبگی نیز سازگاری ندارد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تأکید بر اینکه نخبه در فرهنگ عمومی جامعه بار دیگر نیاز به بازتعریف دارد تا نخبه به کسانی که فقط در یک آزمون تستی رتبه بیاورند، اطلاق نشود، افزود: فرد نخبه باید علاوه بر تسلط در دروس و آزمون‌های ورود به دانشگاه و دانشگاهی در بعد مهارتی و عملی قوی باشد و نباید به فردی که صرفا با دو ساعت آزمون تستی دارای رتبه ممتاز شده است، فرد نخبه اطلاق شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، تسهیل قوانین مهاجرت، مهاجرت، نخبگان، نخبگان ایرانی، نرخ مهاجرت، کمیسیون آموزش