دکتر لاریجانی در نشست خبری مشترک با رئیس مجلس سنای ایرلند:

جمهوری اسلامی ایران به توافق هسته ای پایبند است

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: ما به توافق هسته ای پایبند خواهیم بود تا جایی که طرفین این توافق بدان تعهد و پایبندی داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به نقل از خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست خبری مشترک با دنیس او دونوان رئیس مجلس سنای ایرلند که صبح امروز (سه شنبه، 11 مهرماه) در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از سفر رئیس مجلس سنای ایرلند و هیأت همراه به ایران گفت: روابط ایران و ایرلند روابطی پایدار است و این سفر پایه‌های آن را تقویت می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان مذاکرات خوبی در زمینه های مختلف با هیأت پارلمانی ایرلند صورت گرفت، عنوان کرد: در خصوص همکاری های پارلمانی خوشبختانه گروه‌های دوستی پارلمانی فعالی داریم که توسعه همکاری ها را در این زمینه پیگیری کرده و باعث می شوند سطح روابط تو کشور در حوزه های مختلف افزایش یابد.

وی در ادامه با بیان اینکه مطابق قانون برنامه ششم توسعه کشور اولویت های خود را در جلسه مشترک برای هیأت ایرلندی توضیح دادیم، اظهار داشت: در این رابطه به جذب سرمایه گذاری در حوزه انرژی های نو و پاک و تأمین تجهیزات حوزه های پزشکی و انرژی به معنای نفت و گاز تأکید شد.

دکتر لاریجانی در ادامه با اشاره به این مطلب که امیدواریم تجار ایرانی از ظرفیت های ایجاد شده بهره ببرند، تأکید کرد: این امیدواری را نیز داریم که دوستان ایرلندی نیز در تسهیل روابط بانکی تلاش کنند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: در حوزه های همکاری های بین المللی نیز هم نظر بودیم به ویژه بر این مسأله تأکید شد که باید بر توافق بین المللی هسته ای همگی پایبند باشند.

وی در ادامه با اشاره به بخش دیگری از مذکرات خود با رئیس مجلس ایرلند که به مسائل منطقه اختصاص یافت، ابراز داشت: درباره بحران تروریسم در منطقه صحبت کردیم که دو طرف نسبت به این موضوع حساس بودند و هرگونه هرج و مرج طلبی در منطقه محکوم شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به اهمیت سفر رئیس مجلس سنای ایرلند به کشورمان خاطرنشان ساخت: امیدواریم سطح روابط تجاری، سیاسی و امنیتی افزایش پیدا کند.

جمهوری اسلامی ایران به توافق هسته ای پایبند است/ اتحادیه اروپا باید مستقل باشد تا بتواند نقش خود را بخوبی ایفا نماید

دکتر لاریجانی در ادامه دیدار با دنیس او دونوان رئیس مجلس سنای ایرلند گفت: چند کشور با همکاری هم و با مشکلات زیاد توافق هسته ای را به سرانجام رساندند و ما به آن پایبند خواهیم بود اما با اقداماتی که از سوی رییس جمهور آمریکا صورت می گیرد، در آینده ممکن است مشکلاتی را بوجود بیاورد که ما هم خواهان آن نیستیم.

وی افزود: اتحادیه اروپا باید مستقل باشد تا بتواند نقش خود را بخوبی ایفا نماید و ما نقش اتحادیه اروپا را مثبت می دانیم و می تواند این اتحادیه در برقراری آرامش به کشور فلسطین و میانمار کمک نماید، زیرا فجایع انسانی در آنجا رخ داده است.

رییس قوه مقننه با اشاره به مخالفت ایران با تجزیه طلبی در کشورهای منطقه خاطرنشان کرد: ما مخالف هر نوع تجزیه طلبی هستیم زیرا معتقدیم که به امنیت کشورها صدمه وارد می شود و کشور عراق تازه داشت از دست گروهک تروریستی داعش خلاص می شد که با مشکل جدید کردستان عراق مواجه گردید.

دکتر لاریجانی درادامه با اشاره به موقعیت و وسعت کشور ایران، تصریح کرد: ایران کشوری با منابع انرژی فراوان و جمعیت زیاد است که همین امر زمینه های همکاری و سرمایه گذاری برایسایر کشورها را فراهم می نماید.

وی همچنین آمادگی ایران در زمینه مبادلات بانکی و گسترش روابط تجاری در زمینه های مختلف ا اعلام کرد.

دکتر لاریجانی در پایان بر لزوم گسترش روابط پارلمانی تاکید کرده و نقش گروه دوستی را در این زمینه موثر دانست.

اتحادیه اروپا به توافق برجام پایبند خواهد ماند

دنیس او دونوان رئیس مجلس سنای ایرلند نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران، گفت: مسئولین و ملت ما خواهان گسترش روابط با ایران هستند و ما خیلی علاقمند به فرهنگ و تاریخ شما علاقمند هستیم.

وی افزود: ما به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا این اطمینان را می دهیم که به توافق هسته ای پایبند هستیم و مذاکرات مجدد در این خصوص را به ضرر همه طرفین این توافق می دانیم و متوجه اینهمه تردید آمریکا نسبت به توافق هسته ای نمی شویم و آنچه که مسلم است، اینکه اتحادیه اروپا خود را مستقل دانسته و تلاش می کند که این اتحاد را حفظ کند و تصمیمات آمریکا بر روی این اتحادیه تاثیر گذار نخواهد بود.

رئیس مجلس سنای ایرلند خاطرنشان کرد: ما می دانیم که ایران فداکاری و تلاش زیادی نمود تا این توافق به سرانجام برسد و نتیجه آن برای همه کشورها مفید بوده است و به همین دلیل نخواهیم گذاشت که به راحتی این توافق خدشه دار شود.

وی همچنین با اشاره به لزوم گسترش سطح روابط سیاسی و تجاری با ایران، اظهار داشت: ایرلند ذخایر انرژی محدودی دارد و ما هم شدیدا نگران آینده محیط زیست هستیم و امیدواریم که بتوانیم در این زمینه با هم همکاری داشته باشیم.

دنیس او دونوان گفت: در خصوص صادرات تجهیزات دارویی و مبادلات فناوری‌ها سطح همکاری های را افزایش خواهیم داد و در همین زمینه هیأتی اقتصادی ماه آینده به ایران سفر می کند که این اقدام را نخستین گام مثبت در گسترش سطح روابط می دانیم.

رئیس مجلس سنای ایرلند در ادامه ضمن تاکید بر لزوم تسهیل روابط بانکی میان دو کشور، اظهار داشت: پس از بازگشت حتما با مسئولین دولتی و نمایندگان سنای مجلس این موضوع را بررسی و موانع را برطرف خواهیم کرد.

وی در پایان ضمن تشکر از ایران به دلیل تلاش در برقراری آرامش در منطقه، تاکید کرد:باتوجه به هرج و مرجی که در بسیاری از کشورها ایجاد شده، ایران خوشبختانه توانسته است ثبات و امنیت خود را حفظ نماید و ایرلند تمایل دارد که در جهت مبارزه با تروریسم با ایران همکاری داشته باشد./


 

برچسب ها

اثرات اجرای برجام در بخش صنعت، پتروشیمی و معدن کشور، اخبار ویژه، انرژی هسته ای، ایرلند، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافق جامع هسته ای، توافق هسته ای، حقوق هسته ای، رئیس مجلس ایرلند، قضیه هسته ای ایران