کاتب مطرح کرد:

فن بازارها در عرصه تولید و اشتغال اثرگذاری زیادی دارند

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: فن بازارها در عرصه تولید ثروت و اشتغال اثرگذاری زیادی دارند اما در حال حاضر میزان سرمایه گذاری در این بخش کم است.

خانه ملت؛ برنامه "گفت و گوی علمی" رادیو گفت و گو با موضوع فن بازارها و یا بازارهای علمی و با حضور دکتر غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

نماینده مردم شهرستان های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی، در آغاز با بیان اینکه آنچه در مجلس دنبال می شود، آن است که تمام مباحث مربوط به فناوری بتواند در خدمت جامعه باشد، گفت: فناوری های زیادی را در جهان شاهد هستیم که صاحبان آن توانسته اند از این بخش تولید ثروت و اشتغال کنند.

وی اضافه کرد: یکی از اهدافی که در مجلس شورای اسلامی داریم این است که فناوری های جدید به اشتغال منجر شود. به عنوان مثال یکی از فناوری های مهم، هوش مصنوعی است که تعیین کننده قدرت بزرگ جهانی است و این فناوری می تواند با قابلیت های زیادی که دارد، بهره برداری های زیادی نیز داشته باشد. هوش مصنوعی با اینکه در جهان قدمت زیادی دارد اما در ایران نتوانسته ایم به خوبی از این قابلیت برای تولید اشتغال و ثروت استفاده کنیم.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با ذکر مثالی دیگر ادامه داد: همچنین فناوری جدید سلول های خورشیدی یکی از تکنولوژی های مهم و کاربردی است. در این فناوری، دمای بالای خورشید می تواند انرژی لازم را ذخیره کند و در شب هنگام از آن استفاده کند. این فناوری تقریبا توانسته است جایگاهی پیدا کند و بهره برداری شود و خیلی از مناطق گرمسیری کشور می توانند در آینده ای نزدیک خودشان تولید کننده برق باشند بدون اینکه هزینه برق دهند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، همچنین بیان کرد: فناوری استفاده از سلول های انسانی نیز یکی از مباحث مهم علمی روز است. خداوند در انسان ظرفیت های زیادی را ایجاد کرده است و دارای ۳۰۰ تنوع سلولی است. بهره برداری از این سلول های انسانی گامی مهم و حیاتی در استفاده از فناوری های روز است که می توانیم در بخش های مختلف اثرات آن را شاهد باشیم.

کاتب به فناوری نانو نیز اشاره کرد و گفت: پیشنهاد می کنیم در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کارگروه و تشکیلاتی تحت عنوان توسعه فناوری نانو تشکیل شود که جمعی از نخبگان کشور گرد هم بیایند و از اندیشه های ایشان در این حوزه استفاده شود. این مهم باعث موفقیت فن بازارها خواهد شد.

به گزارش رادیو گفت و گو، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: فن بازارها در عرصه تولید ثروت و اشتغال اثرگذاری زیادی دارند اما در حال حاضر میزان سرمایه گذاری در این بخش کم است و اگر بتوانیم فن بازارها را عمومی کنیم می توانیم اثرگذاری آن را نیز بیشتر کنیم./

برچسب ها

اخبار برگزیده، بازار