نمایندگان مجلس به مناسبت روز ورزش و تربیت بدنی مطرح کردند:

پیکر ورزش در کشور نحیف است

نمایندگان مجلس ضمن تاکید بر توزیع متوازن بودجه ورزش کشور معتقدند برای توسعه ورزش همگانی و تحقق بودجه مصوب مجلس، خواست و اراده دولت و وزارت ورزش لازم است.

خانه ملت؛ هفته تربیت بدنی و ورزش بهترین فرصت برای یادآوری اهمیت این پدیده اجتماعی در جامعه بشری است که نقش تعلیم و تربیتی آن موجب شکوفایی استعدادهای انسانی در ابعاد وجودی می‌شود و با حفظ و ارتقاء سلامتی و تندرستی زمینه بروز و ظهور فضایل اخلاقی را در افراد محقق می‌سازد و بهبود کیفیت زندگی را در عرصه فردی و اجتماعی به ارمغان می‌آورد.

وزارت ورزش و جوانان روز گذشته در آستانه هفته تربیت بدنی و ورزش بیانیه‌ای را منتشر کرد و در این بیانیه توجه به ترویج ورزش همگانی و توسعه ورزش قهرمانی و حمایت جدی از ورزش بانوان همراه با ارزش‌های اخلاقی و پهلوانی مورد تاکید قرار گرفته است.

نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می‌کوشد تا ورزش و تربیت بدنی را به عنوان یک پدیده انسان‌ساز همراه با ارزش‌های اخلاقی و اسلامی در جامعه ترویج دهد و برای تحقق ایرانی سالم و بانشاط همراه با توسعه پایدار نقش آفرینی کند.

در ورزش ارزش‌های انسانی، اخلاقی و پهلوانی در درجه اول اهمیت قرار دارد تا در کنار این هدف متعالی ورزش که همانا نقش تربیتی این مقوله را در پرورش انسان‌های سالم و با اخلاق تبیین می‌کند و موجب پدید آمدن جامعه‌ای نیکو می‌شود، در زمینه ترویج فرهنگ ورزش عمومی برای نهادینه کردن فرهنگ سلامتی و پرورش قهرمانان ورزشی برای استمرار در افتخارآفرینی ایران اسلامی تلاش و برنامه‌ریزی کنیم.

بنابراین گزارش، یکی از اعضای هیئت رئیسه فراکسیون ورزش مجلس از مسئولان وزارت ورزش خواست بودجه ۱۴۴۰میلیارد تومانی اختصاص یافته به حوزه ورزش را به صورت عادلانه و متوازن در کشور توزیع کنند.

همچنین نایب رئیس فراکسیون ورزش مجلس اعتقاد دارد با توجه به اینکه در برنامه ششم به ورزش همگانی و ورزش قهرمانی نگاه کلی شده اما تحقق آن خواست و اراده دولت و وزارت ورزش را می‌طلبد.

بر این اساس عضو فراکسیون ورزش مجلس از وزیر ورزش خواست برای رصد نحوه اجرای مصوبات برنامه ششم کارگروهی تشکیل دهد.

خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی وضعیت گسترش ورزش همگانی و نقش آن در ایجاد جامعه سالم از نظر روحی و جسمی و تلاش‌هایی که در این راستا انجام می‌شود را جویا شد که در ادامه می‌خوانید.

توسعه ورزش همگانی با تلاش برای تحقق بودجه مصوب مجلس/ لزوم توزیع عادلانه و متوازن اعتبارات ۱۴۴۰میلیارد تومانی در کشور

زهرا سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به لزوم گسترش ورزش همگانی و نقش آن در ایجاد جامعه سالم به لحاظ جسمی و روحی گفت: با توجه به آمار بالای بیکاری در کشور و لزوم تصمیم‌گیری جدی حاکمیت در رفع آن و اندیشیدن تدابیر لازم برای اشتغال جوانان به خصوص دهه شصتی‌ها؛ اشاعه فرهنگ ورزش و تلقین روحیه نشاط به جامعه بسیار لازم و ضروری است.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی افزود: توسعه ورزش همگانی به نوعی می‌تواند به اشاعه فرهنگ ورزش و ایجاد روحیه نشاط به جامعه کمک کرده و این مهم را انجام دهد؛ با توجه به اینکه مجلس نیز 1440میلیارد تومان برای بحث ورزش با رویکرد ورزش بانوان، جوانان و ورزش همگانی اختصاص داد، این بودجه به درستی هزینه شود؛ یعنی با برنامه، عادلانه و متوازن در کل کشور توزیع شود.

عضو هیئت رئیسه فراکسیون ورزش مجلس تصریح کرد: اگر وزارت ورزش خلاء مدیریتی نداشته باشد می‌تواند به گونه‌ای مطالبات خود را پیگیری کند که زیرساخت‌ها به درستی انجام شود به همین دلیل لازم است وزارت ورزش خلاء‌های مدیریتی خود را بررسی کند.

سخنگوی فراکسیون زنان مجلس خاطر نشان کرد: در حال حاضر تنها وزارت ورزش و جوانان است که به طور رسمی متولی امور مربوط به جوانان است؛ این انتظار می‌رود که علاوه بر برنامه‌ریزی برای ورزش جوانان، برای سالمندان و عموم افراد نیز برنامه‌ریزی‌های ویژه در نظر گرفته شود.

این نماینده ورزشی مجلس دهم با تاکید بر تاثیرات مثبت ورزش همگانی در روحیه افراد جامعه گفت: باید تلاش کنیم از راه‌هایی مانند ورزش‌های همگانی از آسیب‌های اجتماعی پیشگیری شود تا لازم نباشد این اعتبارات را برای درمان هزینه کنیم.

عضو هیئت رئیسه فراکسیون ورزش مجلس با تشکر از تلاش‌ها و پیگیری‌های مجدانه معاونت همگانی وزارت ورزش افزود: انتظار می‌رود وزارت ورزش و جوانان در بدنه نیز بتواند با مدیریت و برنامه‌ریزی قوی‌تر و تفکیک وظایف جدی‌تری در زمینه ورزش همگانی کار را انجام دهد تا بتوان پیشرفت جامعی داشت.

سرانه ورزش همگانی در کشور نگران کننده است/ تحقق برنامه‌های ورزش همگانی اراده دولت را می‌طلبد

علی‌اصغر یوسف‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به لزوم گسترش ورزش همگانی و نقش آن در ایجاد جامعه سالم به لحاظ جسمی و روحی گفت: یکی از مسائلی که در ورزش ایران به آن کم‌توجهی و کم‌لطفی می‌شود و حتی از جانب مسئولین رسمی در وزارت ورزش نیز به آن نگاه مثبتی ندارند، ورزش همگانی است.

نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ورزش همگانی در کنار ورزش قهرمانی در کشور قابل اعتنا است افزود: وجاهت، اصالت و موقعیت ورزش همگانی با شرایط اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جامعه تطبیق و سازگاری دارد، منتها در طی این مدت علی‌الرغم اینکه تمامی وزرا معمولا در هنگام رأی اعتماد ورزش همگانی را در برنامه‌های خود اعلام می‌کردند و حتی برای جلب نظر مجلس برنامه‌های تشریحی و تفضیلی نیز برای اجرا می‌دادند، اما در هنگام اجرا از هیچ وزیری به طور شایسته و بایسته در حد ظرفیت و توان ورزش همگانی عملکرد چشمگیری ندیدیم.

وی در مقایسه سرانه ورزش همگانی در کشور نسبت به کشورهای پیشرفته تصریح کرد: سرانه ورزش همگانی در کشور نگران کننده است و قابل قبول نیست؛ در کنار سرانه ورزشی که اختصاص داده شده است کمی خواست، اراده و عملکرد سال‌های گذشته دستگاه ورزش کشور به ورزش همگانی نیز باید مورد توجه واقع شود.

این نماینده ورزشی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: دولت در لایحه‌ای که به مجلس ارائه می‌دهد باید توجه به موضوع مالی و منبع اعتباری را نیز برای ورزش همگانی در نظر بگیرد که معمولا این اتفاق نمی‌افتد.

یوسف‌نژاد با بیان اینکه در برنامه ششم به اصول کلی ورزش نگاه شده است، گفت: در برنامه ششم به ورزش همگانی و ورزش قهرمانی و اعتباراتی که برای این دو بخش در نظر گرفته شده است، ورزش روستایی، ورزش آموزش و پرورش، آموزشگاه‌ها و ... توجه خاصی شده است اما به نظر من خواست و اراده دولت و وزارت ورزش در این ارتباط بیشتر مطرح است.

نایب رئیس فراکسیون ورزش مجلس با تاکید بر حمایت مجلس از طرح‌ها و پروژه‌های ورزشی تصریح کرد: در همین زمینه در برنامه ششم از محل ارزش افزوده، 27صدم از 9 درصد واحد ارزش افزوده که معادل 1500 تا 1600میلیارد تومان می‌شود، اضافه‌تر از آن اعتبارات سالانه که برای ورزش دارند را به ورزش اختصاص داد.

۷۰درصد اعتبارات برنامه پنجم در حوزه ورزش همگانی روی کاغذ ماند/ وزیر ورزش برای رصد نحوه اجرای مصوبات برنامه ششم کارگروهی تشکیل دهد

قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به لزوم گسترش ورزش همگانی و نقش آن در ایجاد جامعه سالم به لحاظ جسمی و روحی گفت: توجه به ورزش قهرمانی و اهتزار پرچم کشور در مجامع بین‌المللی بسیار خوب است و باید تقویت شود و می‌تواند در حوزه سیاسی نیز کشور را ارتقا ببخشد اما مهمتر از آن ورزش همگانی است چراکه ورزش همگانی سلامت جامعه را در پی دارد.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز در حوزه بهداشت و درمان یا در حوزه رفع آسیب‌های اجتماعی مثل اعتیاد و امثالهم رقم بسیاری هزینه می‌شود، افزود: هرچه بتوانیم فضا را به سمت ورزش همگانی ببریم، طبیعتا می‌توان از هدر رفت بخش اعظمی از هزینه‌ها جلوگیری کرد.

عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: ورزش همگانی چند سالی به خوبی جا افتاد اما از یک سطحی بالاتر نرفت و در یکی دو سال اخیر روند رو به رشدی را در آن نمی‌بینیم؛ بنابراین باید فرهنگ‌سازی صورت گیرد و رسانه‌ها، صدا و سیما و ... همه باید تلاش کنند تا این فرهنگ در جامعه تزریق شود که بحث ورزش همگانی یکی از اصول اولیه زندگی یک فرد شود و بتواند از یک کودک تا یک سالمند را توامان شامل شود.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تبریک روز تربیت بدنی و ورزش گفت: امیدواریم توجهی بیش از گذشته به ورزش همگانی شود و البته فراکسیون ورزش مجلس نیز در بحث ورزش همگانی می‌تواند نقش مهمی را ایفا کرده و کمک بزرگی باشد و همچنین ‌در بخش سلامت و تقویت جامعه و سلامت جسم و روح مساعدت ویژه‌ای را به عمل آورد.

وی با بیان اینکه مجلس در برنامه 5ساله توسعه ششم اعتبارات خوبی برای ورزش‌های همگانی در نظر گرفت، خاطر نشان کرد: اگر وزارت ورزش و جوانانتلاش کند، می‌تواند امتیازات خوبی را بگیرد اما اگر بخواهد روال عادی را طی کند و در حد نوشتن کاغذی در دست باشد در وضعیت پیشرفت پروژه‌ها فرقی نخواهد کرد.

این نماینده مجلس دهم با انتقاد از اینکه حدود 30درصد از اعتبارات برنامه 5ساله پنجم در زمینه توسعه ورزش‌های همگانی اجرایی شد افزود: برنامه نوشته شد اما 70درصد آن اجرایی نشد؛ نوشتن قانون خوب کفایت نمی‌کند بلکه باید به خوبی اجرا شود و شخص وزیر باید کارگروهی را تشکیل دهد ومصوبات برنامه ششم را رصد کند و به دنبال کار برای اجرایی شدن آن باشد و هرجا که مانعی دید از مجلس، دولت و ... کمک بخواهد.

احمدی لاشکی تصریح کرد: مقرر شد با بخشی از درآمد حاصل از عوارض ارزش افزوده سالن‌های ورزشی جدید در روستا‌ها ساخته شود و این مسائل نیاز به پیگیری وزیر دارد که بتواند اعتبارات را محقق کند.

عضو مجمع نمایندگان استان مازندران در مجلس شورای اسلامی افزود: زیرساخت‌های ورزش، ورزش همگانی و سایر رشته‌های ورزشی مهم است و مجلس انصافاً در برنامه ششم در بحث ورزش‌ توجه ویژه‌ای داشته است؛ با این حال اگر قرار است اتفاقات خوبی بیفتد، باید امور با دقت بیشتر پیگیری شوند./

برچسب ها

احداث سالن ورزشی، اخبار برگزیده، اعتبار ورزش، امکانات ورزشی، توریسم ورزشی، توسعه مراکز ورزشی