جعفرزاده ایمن آبادی تاکیدکرد:

هزارتن تا خودکفایی برنج فاصله داریم

نماینده مردم رشت مجلس،گفت: تسطیح اراضی کشاورزی باید در زمان توقف کشت برنج عملیاتی شود تا اراضی کشاورزی که قابلیت تولید دارند، نیز به جمع اراضی تولید برنج برای رسیدن به خودکفایی ملحق شوند.

 خانه ملت؛ غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی درباره وضعیت تولید برنج در کشور،گفت:افزایش سطح تولید برنج نیازمند برنامه ویژه درتسطیح اراضی کشاورزی است تا بتوان دراین راستا علاوه برافزایش تولید برنج ،مصرف منابع آبی را نیزدر تولید برنج موردحمایت قرارداد.

عضوکمیسیون برنامه بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با تبدیل کودهای شیمایی به کودهای آلی می توان موجب افزایش تولید و ارتقا سطح کیفی تولید برنج - این کالای بسیار استراتژیک در صنعت کشاورزی- شود، تصریح کرد: برای رسیدن به خودکفایی برنج باید نگاه ویژه به تولید برنج در کشور داشت.

جعفرزاده ایمن آبادی افزود: مرکز تحقیقات کشاورزی، معتقداست که تا کنون 470 بذر برای تولید برنج را تولید کرده است اما متاسفانه این بذرها نتوانسته‌اند در راستای افزایش تولید برنج کارآیی مناسبی داشته باشند بنابراین برای رسیدن به خودکفایی برنج باید برنامه ریزی اجرایی و عملیاتی برای تولید برنج را در دستورکارقرار داد.

وی ادامه داد: قیمت خرید تضمینی برنج باید تا پایان شهریور ماه برای تامین اقتصادکشاورزان تعیین شود تا کشاورزان دغدغه فروش محصولاتشان رانداشته باشند و تنها به فکر کاشت، داشت و برداشت محصولاتشان باشند.

شکست قیمت تمام شده برنج با صنعتی شدن تولید

نماینده مردم رشت در مجلس افزود: کاشت ، داشت و برداشت برنج باید به سمت صنعتی شدن حرکت کند تا قیمت تمام شده محصول کاهش یابد و این در حالی است که باید فکری نیز برای رفع مشکلات فرسودگی کارخانجات برنج کرد زیرا 25 درصد برنج براثر فرسودگی کارخانجات برنج به نوعی می شکند.

عضو کمیسیون برنامه بودجه ومحاسبات مجلس یادآورشد: ما تا خودکفایی برنج تنها 500 هزارتن فاصله داریم بنابراین اگر مشکلات فرسودگی کارخانجات برنج را مرتفع کنیم به سادگی به خودکفایی در تولید این کالای استراتژیک می رسیم البته نباید اجازه داد واردات بی رویه نیز مسیر خودکفایی برنج را تحت تاثیر قراردهد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، برنج، برنج ایرانی، برنج شمال، برنج وارداتی، برنج کاران، تجارت برنج، توزیع برنج