کریمی:

دلار با تاکتیک توسعه پیمان های پولی رنگ می بازد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر نقش مثبت رایزنی های بین المللی برای انعقاد پیمان های پولی تاکید کرد.

 خانه ملت؛ حمدالله کریمی با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت حذف دلار و جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادی، گفت:رایزنی های بانک مرکزی در امور بین المللی باید ارتقا یابد تا مراودات تجاری برای فعالان اقتصادی با سهولت انجام شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادی در سطح بین المللی موجب تسهیل تجارت و کاهش هزینه ها می شود.

تاکید به بروز شدن سیستم بانکی کشور

نماینده مردم شهرستان بیجار گروس در مجلس شورای اسلامی با تاکید به بروز شدن سیستم بانکی در کشور ادامه داد:تجربه نوسانات شدید قیمت ارز در سال های 91 و 92 این ضرورت را ایجاب می کند که سیاست های اقتصادی به نحوی اعمال شود تا معاملات به یک یا چند ارز خاص محدود نشود.

کریمی در ادامه گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خانه ملت تصریح کرد:یکی از راهکارهای تقویت پول ملی در دراز مدت این است که با رایزنی با کشورهای مختلف شرایطی ایجاد شود که پول ملی جایگزین دلار در معاملات اقتصادی شود.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه کشور بر موضوع انعقاد پیمان های پولی دو و چندجانبه اشاره شده بنابراین باید بانک مرکزی، وزارتخانه های اقتصادی و امور خارجه و سایر دستگاه های ذی ربط زمینه عملیاتی شدن این مهم را فراهم کنند.

کریمی اضافه کرد:سطح مبادلات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مانند ترکیه و عراق بالا است بنابراین باید شرایطی را فراهم کرد تا پیمان پولی با کشورهای مذکور عملیاتی شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد:حذف دلار از مبادلات بین المللی باعث می شود نگرانی برخی از فعالان اقتصادی ها از بابت تداوم کارشکنی ها آمریکا رفع شود در این راستا با انعقاد پیمان های پولی دو جانبه می توان به جای دلار از مشتریان نفتی ارز آن کشور را اخذ کرد البته بدیهی است که کشور مذکور نیز باید ریال جمهوری اسلامی ایران را در هنگام خرید کالا قبول کند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، برنامه ششم توسعه، دلار، سیستم بانکداری، سیستم بانکی، کمیسیون اقتصادی