سلیمی:

کشورهای پیشرفته هر ۵ سال کتب درسی را بازنگری می کنند

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بر لزوم به روزرسانی و بازنگری کتب درسی تأکید و تصریح کرد که کمیسیون متبوعش با حساسیت این موضوع را رصد می کند.

 خانه ملت؛ علیرضا سلیمی با تأکید بر بازنگری جدی در کتب درسی، عنوان کرد: قطعا با توجه به سرعت رشد علوم و فناوری در دنیا، تغییر و به روزرسانی کتب درسی در کشور یک ضرورت به شمار می‌آید و این مهم باید پیش از این در دستور کار وزارت آموزش و پرورش قرار می‌گرفت.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتقادات رئیس جمهوری و وزیر آموزش و پرورش در این باره، اظهار کرد: بعید می‌دانم در مقطع کنونی کسی مخالف به روزرسانی و اعمال تغییرات در کتب درسی به ویژه در مقطع ابتدایی باشد چراکه در کشورهای پیشرفته زمان بازنگری و به روزرسانی کتب درسی به کمتر از 5 سال رسیده است.

وی با تأکید بر اینکه نمی‌توانیم در مقابل پیشرفت علم ثابت بمانیم ولی واقعیت این است که امروز کتب درسی در کشورمان به روز نیست، ادامه داد: مدارس مهم‌ترین رکن شکل‌گیری شخصیت افراد هستند لذا به روز رسانی و توجه به دانش و دانایی آنان برای پیشرفت کشور ضرورت دارد.

عضو فراکسیون روحانیت مجلس با اشاره به تغییر و تحولات ایجاد شده در زندگی بشر در عصر جدید به ویژه پس از گستردگی شبکه‌های اجتماعی و ابزارهای پیام رسان، اضافه کرد: باید برای مواجهه با این فضا برنامه و آموزش داشته باشیم و نیاز است آموزش و پروش در بازنگری جدید خود نگاه ویژه‌ای به این مقوله داشته باشد.

سلیمی تغییر در جغرافیای سیاسی-اجتماعی و روشن‎سازی ابعاد مختلف برای دانش‌آموزان را یکی دیگر از ضرورت‌‎های تغییر در کتب درسی برشمرد و افزود: از سوی دیگر امروز چهار دهه از انقلاب اسلامی گذشته و نیاز است که این تجربیات به نسل جدید نیز منتقل شود.

وی با تأکید بر اینکه تغییرات در کتب درسی دانش‌آموزان باید دارای مبنا و سلسله اصولی روشن باشد، گفت: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با حساسیت این تغییرات را دنبال و اعمال نظر خواهد کرد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه تا امروز گزارشی در خصوص کم و کیف محتوای کتب درسی فعلی به کمیسیون داده نشده است، اضافه کرد: قطعا مجلس در این خصوص کمک خواهد کرد؛ ضمن اینکه جهت و سمت و سوی تغییرات در کتب درسی برای مجلس و کمیسیون آموزش و تحقیقات معنادار خواهد بود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، پیشرفت علمی، کمک به مدرسه، کمیسیون آموزش