شهریاری:

منابع صندوق توسعه ملی به کمک نوسازی بافت فرسوده بیاید

عضو کمیسیون عمران مجلس، با تاکید بر ضرورت ارائه تسهیلات ارزان قیمت و همچنین منابع صندوق توسعه ملی به بانک ها برای ساخت و ساز در بافت های فرسوده، گفت: رونق بازار مسکن در گرو افزایش ساخت و ساز است.

 خانه ملت؛ سیدکمال الدین شهریاری با تأکید بر ضرورت رونق بازار مسکن، گفت: برای ایجاد رونق در بازار مسکن باید ساخت و ساز در این بازار به ویژه در بافت فرسوده و ناکارآمد شهری تحریک شود.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه افزایش ساخت و ساز در عرصه های خالی و اطراف شهرها به شرط تامین زیرساخت های مورد نیاز می تواند تا حدودی به رونق بازار مسکن کمک کند، افزود: هر چند تامین زیرساخت ها در این نواحی هزینه هایی را در بردارد، اما می تواند به کاهش انباشت تقاضا و در نتیجه رشد قیمت ها کمک کند.

وی با تاکید بر اینکه نوسازی بافت های فرسوده راه دیگر رونق بازار مسکن است، تصریح کرد: بافت های فرسوده شهری که در دل شهرها واقع شده و از نظر دسترسی به زیرساخت ها و تجهیزات تقریبا بدون مشکل هستند، در صورت نوسازی و بهسازی می توانند نقش عمده ای در ساماندهی بازار آشفته مسکن ایفا کنند.

ساختمان های قدیمی ساز فاقد پایداری هستند

شهریاری با بیان اینکه بافت های فرسوده شهری به ساختمان های قدیمی و فاقد پایداری که نفوذپذیری در آن ها کم است، گفته می شود، تصریح کرد: به علت فرسودگی بناها اکثر ساکنان این بافت ها تمایلی به زندگی در آن ها نداشته و غالب مهاجرت ها از این مکان ها صورت می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه احیای بافت فرسوده طبق قانون مصوب مجلس باید انجام شود، گفت: با زنده سازی و احیای بافت های فرسوده بسیاری از مشکلات اعم از تخریب بسیار در نتیجه کوچک ترین زمین لرزه نیز مرتفع خواهد شد.

احیای بافت فرسوده شهری نیازمند منابع مالی کافی

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه احیای بافت های فرسوده نیازمند منابع مالی و توجه مسئولان به اهمیت این موضوع است، افزود: با توجه به اینکه ساکنان بافت های فرسوده منابعی برای نوسازی این سازه ها ندارد، دولت باید با ایجاد تکلیف بر بانک ها ارایه تسهیلات ارزان نوسازی این واحدها را تسریع کند.

شهریاری ادامه داد: ارایه تسهیلات با سود کم و همچنین ارایه مشوق های لازم جهت نوسازی بافت های فرسوده می تواند به ساخت و ساز در این مناطق کمک کند.

وی گفت: صندوق توسعه ملی می تواند با اختصاص منابع خود به بانک ها، بانک ها را در جهت پرداخت تسهیلات در خصوص نوسازی بافت های فرسوده تقویت کند تا نوسازی و بهسازی ساختمان ها در این نوع بافت ها رخ دهد.

ضرورت استفاده از توان بخش خصوصی در نوسازی بافت فرسوده

وی ادامه داد: شرکت های سرمایه گذاری نیز از دیگر عواملی هستند که می توانند بافت های فرسوده را در قطعات کوچک را خریداری کرده و با یک پارچه سازی اراضی مجتمع های بزرگ را ایجاد کنند که این مجتمع ها می تواند برای ساکنان و شرکت های سرمایه گذار واجد منافع خوبی باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس دهم، با بیان اینکه با عدم تزریق بودجه برای نوسازی بافت های فرسوده نوسازی این واحدها رخ نخواهد داد، گفت: دولت باید با پی بردن به اهمیت نوسازی بافت های فرسوده هر چه سریع تر وارد این حوزه شده و رونق بازار مسکن را کلید بزند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، بافت فرسوده، بافت های فرسوده، بافتهای فرسوده، بخش خصوصی، تقویت بخش خصوصی، توسعه ملی، صندوق توسعه ملی، ظرفیت های بخش خصوصی، نوسازی بافت های فرسوده، کمیسیون عمران