در صحن علنی؛

تصویب یک فوریت طرح اصلاح بندی از قانون برنامه ششم با هدف احیای قنوات

نمایندگان مردم درخانه ملت با یک فوریت طرح اصلاح تبصره بند (ب) ماده ۳۵ قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر احیای قنوات موافقت کردند.

خانه ملت؛ نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، 5 آذر ماه) مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح اصلاح تبصره بند (ب) ماده 35 قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر احیای قنوات با 148 رأی موافق، 23 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 204 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

حسن کامران به عنوان پیشنهاددهنده طرح مذکور در توضیح درخواست فوریت برای بررسی این طرح گفت: قنات روش موثری برای بخش آبیاری است لذا با توجه به اینکه در قانون بودجه سال 96 جدول 9 ردیف 162 به موضوع آبیاری تحت فشار اشاره شده برای رفع مشکل پیش روی وزارت جهاد کشاورزی و با توجه به اینکه تنها 4 ماه تا پایان سال جاری باقی مانده است این طرح باید تعیین تکلیف شود.

وی یادآور شد: حدود 60 نماینده از همه استان‌ها از طرح مذکور استقبال کردند، در واقع رها کردن آب و عدم بازسازی انهار نوعی هدررفت منابع آبی است بنابراین احیای قنات‌ها با فوریت در راستای صرفه‌جویی اقتصادی باید مورد توجه قرار گیرد.

جهانبخش محبی‌نیا به عنوان مخالف این طرح ضمن یادآوری قنات ها به عنوان هویتی تاریخی ایران گفت: همه شاخص‌های منابع آبی در کشور نگران‌کننده است و به مدیریت کلان نیازمندیم اما با توجه به اینکه در قوانین متعدد و در بخش‌های مختلف برنامه ششم توسعه اختیاراتی برای وزارت نیرو و جهاد کشاورزی قائل شدیم نیازی به تصویب این طرح با فوریت نیست.

شهروز برزگر و سید ناصر موسوی لارگانی به عنوان موافقان فوریت طرح مذکور بهترین روش آبیاری در شرایط موجود را استفاده از منابع آبی قنات دانستند و تأکید کردند: وزارت جهاد کشاورزی برای هزینه‌کرد احیای قنوات و لایروبی با ممانعت سازمان بازرسی مواجه است لذا تصویب این طرح اجازه هزینه‌کرد در این بخش را می‌دهد ضمن آن که توجه به قنات در راستای شعار اقتصاد مقاومتی است.

نمایندگان موافق فوریت این طرح یادآور شدند: با توجه به اینکه تنها 4 ماه تا پایان اجرای بودجه سال 96 باقی مانده توجه به قنات باید در دستور کار قرار گیرد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، برنامه ششم، برنامه ششم توسعه، حفاظت و صیانت از منابع آب، قنات، قنات ها، مدیریت منابع آب، منابع آب، منابع آبی