قوامی:

۳.۲ دهم درصد از اعتبارات اشتغالزایی صندوق توسعه ملی به استان کردستان اختصاص یافت

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از اختصاص سه و ۲ دهم درصد از اعتبارات اشتغالزایی صندوق توسعه ملی برای روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت استان کردستان خبر داد.

خانه ملت؛ هادی قوامی شامگاه سه شنبه در هفتمین جلسه شورای اداری شهرستان سروآباد استان کردستان که با حضور اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، افزود: کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی مبلغ یک میلیارد و 500 میلیون دلار از محل اعتبارت اشتغالزایی صندوق توسعه ملی را برای توسعه بخش روستایی، عشایری و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت در کشور پیش بینی و اختصاص داده است.

وی ادامه داد: سهم استان کردستان از این اعتبارات که 12 هزار میلیارد تومان است، سه و 2 دهم درصد است که رقم بسیار قابل توجهی است و می تواند باعث ایجاد اشتغال و توسعه در روستاها و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت این استان شود.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: شهرهای سروآباد و هورامان و 73 روستای تابعه این 2 بخش شامل این اعتبارات اشتغالزایی خواهند شد و امیدواریم با تخصیص این اعتبارات شاهد مهاجرت معکوس در سطح روستاهای شهرستان سروآباد باشیم.

وی افزود: دولت از 10 آذر زمینه سازی لازم برای در اختیار گذاشتن اعتبارات اشتغالزایی صندوق توسعه ملی به بانک ها و صندوق های عامل که تعیین و مشخص شده اند، اقدام خواهد کرد که امیدواریم با این اقدام فرصت ها به قوت تبدیل شوند.

عضویت سه نماینده کردستان در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی

قوامی با اشاره به عضویت سه نفر از نمایندگان استان کردستان در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون برنامه و بودجه یکی از کمیسیون های مهم و تاثیرگذار مجلس شورای اسلامی است که 100 نفر از 289 نفر نماینده مجلس خواستار عضویت در این کمیسیون بودند که بعد از رای گیری سه نفر از نمایندگان استان کردستان باتوجه به سوابق و تجربه آنها عضو این کمیسیون مهم مجلس شدند.

وی افزود: عضویت سه نفر از نمایندگان کردستان در کمیسیون برنامه و بودجه یک فرصت بسیار ارزشمند برای استان کردستان است.

توجه به بحث توازن در مجلس شورای اسلامی

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در چند سال اخیر زیرساخت های بسیار خوبی در مجلس شورای اسلامی ایجاد شده است، اظهار کرد: یکی از این زیرساخت های بسیار خوب بحث توازن است به این صورت که استان ها و شهرستان هایی که کمتر توسعه یافته اند، برای اشتغال و رسیدن شاخص های آنها به میانگین کشوری توجه بیشتری خواهد شد.

وی ادامه داد: از کل بودجه سه درصد به این مناطق اختصاص داده می شود تا میانگین شاخص های آنها به میانگین کشوری برسد که متاسفانه در سال های 94 و 95 اعتبارات ماده 180 تخصیصی داده نشد، اما مسئولین دولت قول داده اند برای سال 96 اعتبارات این ماده را به مناطق کمتر توسعه یافته اختصاص دهند.

وی تاکید کرد: اگر برای رسیدن شاخص های مناطق کمتر توسعه یافته به میانگین کشوری تلاش و برنامه ریزی نکنیم و اعتبارات برای آنها اختصاص ندهیم، فاصله آنها با میانگین کشوری روز به روز بیشتر و بیشتر خواهد شد.

قوامی افزود: دولت باید با دادن خط مشی به سرمایه گذاران، ایجاد زیرساخت و دادن تسهیلات ارزان قیمت و معافیت های مالیاتی در مناطق کمتر توسعه یافته برای سرمایه گذاران بخش خصوصی شرایطی فراهم کند که بتوانند اقدام به سرمایه گذاری و ایجاد تولید و اشتغال کنند.

وی با اشاره به افزایش بیکاری در شهرستان سروآباد گفت: باید تلاش کنیم آمار بیکاری در این شهرستان کاهش پیدا کند و به ظرفیت ها و پتانسیل های مهم این شهرستان که بارش های بسیار خوب باران و باغداری، کشاورزی و گردشگری است، بیشتر توجه کرده تا شاهد برگشت روستائیان به روستاها باشیم.

اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم شورای اسلامی روز سه شنبه به منظور حضور در جلسات شورای اداری استان کردستان و شرکت در نشست های شهرستان های سروآباد، مریوان، بانه و سقز به استان کردستان سفر کرده اند. از 6 نماینده استان کردستان سه نماینده این استان (مرادی، فرشادان و بیگلری) عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی هستند.

به گزارش ایرنا، شهرستان سروآباد در فاصله 90 کیلومتری از غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اشتغال، اشتغال زایی، اشتغال محرومان، اشتغالزایی، افزایش اشتغالزایی در بخش صنعت، بودجه اشتغالزایی، تسهیلات صندوق توسعه ملی، توسعه ملی، حساب صندوق توسعه ملی، صندوق توسعه ملی