شاعری:

صادرکنندگان مرکبات یارانه صادراتی دریافت می کنند

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، مجلس، گفت: با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور مذاکراتی انجام و دستور لازم داده شد تا به هر میزانی که مرکبات صادر شود به همان میزان صادرکنندگان یارانه صادراتی دریافت کنند.

 خانه ملت؛ علی‌محمد شاعری درخصوص ممنوعیت واردات برنج، اظهار داشت: 2 میلیون و 300 هزار تن برنج در کشور تولید می‌شود و همچنین از اول سال جاری تاکنون بیش از یک میلیون و 300 هزار تن واردات برنج انجام شده که با تولید داخل و برنج‌های وارد شده در کشور بیش از 3 میلیون و 300 هزار تن برنج در داخل کشور داریم که می‌تواند نیاز یک‌ساله کشور را تامین کند، در حال حاضر ضرورتی برای واردات برنج وجود ندارد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اخیرا وزارت صنعت، معدن و تجارت طی یک تصمیم واردات برنج را آزاد کرد که بلافاصله کمیسیون کشاورزی مجلس نسبت به این موضوع اعتراض شدید خود را اعلام نمود و وزیر جهاد کشاورزی به کمیسیون احضار شد، توضیحات وزیر صنعت، معدن و تجارت نمایندگان مجلس را قانع نکرد و فرصتی مشخص شد تا جلوی این تصمیم نابجا گرفته شود.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: مراتب اعتراض نمایندگان مجلس و کشاورزان طی نامه‌ای به محضر مقام معظم رهبری اعلام شد و استمداد کردیم دستور دهند واردات برنج لغو شود.

وی، ادامه داد: با پیگیری‌های انجام شده، وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد تا اطلاع ثانوی واردات برنج ممنوع است و امیدواریم وزارت جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت شرایط فعلی را درک کنند و اجازه ورود برنج به داخل کشور را ندهند چراکه در غیر این‌صورت مجلس به وظیفه قانونی خود عمل خواهد کرد.

شاعری درباره صادرات مرکبات، گفت: 4.5 میلیون تن تولید مرکبات در داخل کشور داریم که حداقل 20 درصد تولید مازاد بر نیاز است و باید صادر شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: برای صادرات توافقی با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور انجام و دستور لازم داده شد تا به هر میزانی که مرکبات صادر شود به همان میزان صادرکنندگان یارانه صادراتی دریافت کنند.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی، گفت: با وزارت جهاد کشاورزی مذاکرات انجام و هماهنگی لازم صورت گرفت تا در صورتی که صادرکنندگان، مرکبات صادر کنند باید بر اساس تاییدیه‌هایی که به وزارت جهاد کشاورزی ارائه می‌کنند یارانه صادراتی طبق تعرفه‌های تعریف شده به صادرکنندگان پرداخت ‌شود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان، خاطرنشان کرد: صادرکنندگان مرکبات نسبت به صادرات مرکبات اقدام کنند و نگران دریافت یارانه صادراتی نباشند، ممکن است در پرداخت تاخیرهایی وجود داشته باشد اما یارانه صادراتی براساس توافق صورت گرفته پرداخت می‌شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، اعتبارات صادراتی، توسعه صادرات، توسعه صادرات غیر نفتی