کاظم زاده در تشریح جلسه کمیسیون عمران مجلس با حضور نوبخت:

بررسی راهکارهای افزایش بودجه عمرانی کشور

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس، از حضور نوبخت در کمیسیون متبوعش برای ارائه توضیحاتی درباره چرایی کاهش اعتبارات بخش عمرانی در لایحه بودجه ۹۷ خبر داد.

خانه ملت؛ شادمهر کاظم زاده با اشاره به نشست امروز صبح (21 آذرماه) کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با حضور محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، گفت: این جلسه برای بررسی چگونگی تخصیص اعتبارات عمرانی در لایحه بودجه 97 کل کشور بود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اعتراض اعضای کمیسیون عمران مجلس به کاهش بودجه پروژه های عمرانی در لایحه پیشنهادی بودجه 97 کل کشور به نسبت سال جاری، افزود: در سال 97 اعتبارات تملک دارایی بخش عمرانی 48 هزار و 100 میلیارد تومان پیش بینی شده که تخصیص آن معلوم نیست در حالی که در سال 96 اعتبارات این حوزه 71 هزار میلیارد تومان بوده است.

نماینده مردم دهلران، دره شهر و آبدانان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اعتبارات حوزه عمرانی در سال 97 به نسبت سال 96 کاهش چشمگیری داشته است، تصریح کرد: برای جبرای کسری اعتبار پروژه های عمرانی در لایحه بودجه سال 97 روش های دیگری پییش بینی شده است.

جبران کسری بودجه عمرانی کشور با ایجاد تکلیف برای وزارتخانه ها

وی با اشاره به توضیحات رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص روش های پیش بینی شده برای جبران کسری بودجه پروژه های عمرانی کشور، گفت: طبق توضیحات رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور وزارتخانه ها مکلف خواهند شد ازاین پس 30 درصد درآمدهای اقتصادی خود در همان سازمان ها و وزارتخانه هایی که درآمد اقتصادی دارد برای تکمیل پروژه های عمرانی در نظر بگیرند.

کاظم زاده با تاکید بر اینکه درآمد اقتصادی وزارتخانه ها در حدود 50 هزار میلیارد تومان است که 30 درصد آن که در حدود 13 هزار و 300 میلیارد تومان برای پروژه های عمرانی در همان وزارتخانه هزینه می شود، تصریح کرد: راهکار دیگر جبران کسری بودجه پروژه های عمرانی استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در حدود 12 هزار و 300 میلیارد تومان برای حوزه های عمرانی مانند طرح های آبیاری تحت فشار، سامانه های نوین آبیاری، آبرسانی روستایی و همچنین حمل و نقل عمومی و ریلی است.

بانک ها به کمک دولت برای تکمیل پروژه های عمرانی می آیند

وی ادامه داد: از 48 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده برای طرح های عمرانی در لایحه پیشنهادی دولت برای سال 97 مقرر شده که 15 هزار میلیارد تومان به عنوان مشارکت با بخش خصوصی برای پروژه هایی که قابلیت مشارکت دارد به اضافه تسهیلات مالی از طریق بازارهای پولی و مالی و حتی بازارهای خارجی حدود 30 هزار میلیارد تومان جذب شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، گفت: برای جبران کسری بودجه پروژه های عمرانی دولت در نظر دارد در سال آینده با اخذ تسهیلات از صندوق توسعه ملی در حدود 16 هزار و 900 میلیارد تومان و همچنین جلب مشارکت بخش خصوصی در حدود 6 هزار میلیارد تومان جمعا به بودجه ای در حدود 53 هزار میلیارد تومان برسد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تحقق وعده های داده شده در خصوص اعتبارات در نظر گرفته شده برای پروژه های عمرانی در سال 97 آینده خوبی برای این پروژه ها رقم می زند، افزود: در صورت تحقق همه این موارد ذکر شده بودجه طرح های عمرانی در حدود 127 هزار میلیارد تومان در سال 97 پیش بینی شده که در صورت اجرایی شدن می تواند تحرکی در این حوزه ایجاد کند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، بررسی لایحه بودجه، بودجه عمرانی، بودجه عمرانی استان ها، لایحه بودجه