دکتر جلالی در واکاوی لایحه بودجه 97؛

توجیه رشد درآمدهای مالیاتی در شرایط رکودی با مهار فرارهای مالیاتی/ بنگاه های اقتصادی تحمل فشار مالیات مضاعف را ندارند

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان مالیاتی برای رشد درآمدهای مالیاتی به سراغ بنگاه های اقتصادی برود که فرار مالیاتی دارند.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دکتر کاظم جلالی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، در مورد درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه سال 97 گفت: در خصوص افزایش مالیات، دو برداشت و تفسیر وجود دارد، اگر اقتصاد ایران بزرگ نشود و بخواهیم با وضعیت فعلی اقتصاد کشور، مالیات را نیز افزایش دهیم، بنگاه های اقتصادی یا کوچک تر می شوند یا با فروپاشی روبرو می شوند.

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، افزود: برخی از بنگاه ها برای جبران افزایش مالیات، احتمال دارد که تعرفه های خود را بالا ببرند و این موضوع به رشد تورم منتهی می شود که در هرصورت این مسائل به زیان مردم است؛ چرا که تعطیلی یا کوچک شدن بنگاه های اقتصادی به بیکاری منجر می شود و رشد تورم نیز باعث فشار اقتصادی به خانوارها خواهد شد.

بنگاه های اقتصادی تحمل فشار مالیاتی مضاعف را ندارند

نماینده مردم تهران،ری،شمیرانات،اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم شورای اسلامی افزود:اگر بنگاه های اقتصادی بیش از این تحت فشار قرار نگیرند و سازمان مالیاتی برای رشد درآمدهای مالیاتی به سراغ بنگاه های اقتصادی برود که فرار مالیاتی دارند و همچینین در محاسبه میزان مالیات دقت بیشتری کند و با استفاده از این راهکارهای درآمدهای مالیاتی را با افزایش روبرو کند می توان گفت این موضوع از توجیه اقتصادی برخوردار است.

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی افزود:در حال حاضر وضعیت بنگاه های اقتصادی کشور به نحوی نیست که بیش از این با فشار مالیاتی روبرو شوند.

برچسب ها

اخبار ویژه