رضایی خبر داد:

۷۰۰ میلیاردتومان رقم بودجه ۹۷ برای مقاوم سازی مسکن روستایی

رئیس کمیسیون عمران مجلس، از موافقت این کمیسیون با برداشت ۱۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای اختصاص به بنیاد مسکن جهت مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی خبر داد.

  خانه ملت؛ محمدرضا رضایی با تاکید بر ضرورت تسریع در مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی، گفت: زلزله اخیر غرب کشور و تخریب بسیاری از واحدهای روستایی زنگ هشداری برای ضرورت توجه به واحدهای مسکونی روستایی و مقاوم سازی آن ها بود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه اعتبار مناسبی در لایحه بودجه 97 کل کشور برای بحث مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی پیش بینی نشده است، افزود: بی توجهی به مقاوم سازی واحدهای روستایی حوادث ناگواری را در بلایای طبیعی رقم می زند که جبران ناپذیری است.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تلاش کمیسیون عمران مجلس برای مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی، تصریح کرد: موافقت با برداشت صد میلیون دلار از صندوق توسعه ملی جهت اختصاص به بنیاد مسکن در راستای مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی از جمله اقداماتی است در جهت کاهش خطرات احتمالی حوادثی مشابه زلزله صورت پیشنهاد شده است.

رایزنی برای افزایش اعتبار مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی ادامه دارد

رضایی با بیان اینکه رقم پیشنهادی دولت برای بهسازی بافت های فرسوده در حدود 300 میلیارد تومان بوده که با رایزنی های بسیار اکنون به 700 میلیارد تومان رسیده است، افزود: با توجه به کافی نبودن این رقم رایزنی ها برای افزایش اعتبار این حوزه در حال انجام است تا بتوان اقدامی در این بخش انجام داد.

وی با آسیب پذیر خواندن بافت های مسکونی روستایی، هزینه کرد در حوزه مقاوم سازی آن ها را لازم خواند و گفت: بهسازی این واحدها می تواند از هزینه های احتمالی حوادثی مانند زلزله که جبران ناپذیر است بکاهد.

عدم مقاوم سازی سازه ها تهدیدی برای جان مردم است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه از شمال تا جنوب کشور در حال حاضر درگیر زلزله است، تصریح کرد: عدم مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی یا عدم اهتمام به آن تبعات بسیاری را برای کشور و تهدید جدی برای جان مردم به همراه خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه عدم مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی دولت را مجبور به حمایت از مردم در هنگام وقوع حوادثی همچون زلزله خواهد کرد، گفت: با ادامه روند فعلی دولت باید تسهیلاتی را پس از وقوع بلایای طبیعی به افراد حادثه دیده که شاید عزیزان خود را نیز از دست داده اند بپردازد از این رو برای پیشگیری از این نوع هزینه کرد‌ها دولت مقاوم سازی را در اولویت کاری خود قرار دهد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در حال حاضر 19 میلیون نفر در بافت فرسوده و حاشیه شهرها زندگی می کنند از این رو تسهیلات دهی دولت برای مقاوم سازی محل زندگی آن ها باید تسهیل شود.

برچسب ها

احداث واحدهای مسکونی، اخبار برگزیده، اعتبارات سالانه صندوق توسعه، مجلس شورای اسلامی