دکتر لاریجانی در دیدار با رئیس مجلس سنگال:

اتحادیه مجالس اسلامی به سمت افزایش روابط تجاری اعضا حرکت کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر گسترش روابط تجاری میان کشورهای اسلامی، گفت: هر کشوری ظرفیتی دارد که اتحادیه مجالس اسلامی باید با شناسایی آن به سمت نزدیک تر شدن روابط برود.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش ها به نقل از خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر امروز (دوشنبه، 25 دی ماه) با مصطفی نیاس رئیس مجلس سنگال دیدار و گفت‌وگو کرد.

دکتر لاریجانی با اشاره به رایزنی های مستمر میان ایران و سنگال گفت: همواره روابط نزدیکی با کشور سنگال داشته ایم و برقراری روابط با آفریقا از اولویت های ایران است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش مهم سنگال در جهان اسلام، عنوان کرد: روابط با سنگال در سطح دولتی همواره دوستانه بوده که روابط پارلمانی می تواند آن را مستحکم‌تر کند؛ از این رو تمام بخش ها در ایران علاقمند به نزدیک شدن روابط به خصوص در حوزه اقتصادی هستند چرا که ظرفیت ها در این حوزه زیاد است.

وی ادامه داد: ایران برای سرمایه گذاری در بخش های انرژی، فناوری و صنایع مختلف نظیر سدسازی، نیروگاه و غیره آمادگی این را دارد تا با سنگال وارد مذاکره شود همچنین علاقمندیم تجار ایرانی به تجار سنگالی مرتبط شوند.

دبیرکل آینده اتحادیه مجالس اسلامی از کشور سنگال است

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه همواره توسعه روابط تجاری را دنبال می‌کنیم، اظهار کرد: دبیرکل آینده اتحادیه مجالس اسلامی نیز از کشور سنگال است که با حمایت شما می تواند موفق باشد و ایران نیز در این زمینه آماده همکاری است.

دکتر لاریجانی در ادامه با بیان اینکه هر یک از کشورهای اسلامی در حوزه‌ای ظرفیت دارند، عنوان کرد: دبیرخانه اتحادیه مجالس اسلامی باید به سمت افزایش روابط تجاری برود البته ممکن است در ابتدای کار کشورهای کمی در آن حضور پیدا کنند اما امکان گسترش آن وجود دارد که باید در این کنفرانس ها پیگیری شود.

رئیس نهاد قانونگذاری در ادامه با تأکید بر اینکه کشورهای اسلامی در قبال قدس و فلسطین باید موضع صحیحی اتخاذ کنند، ابراز داشت: همکاری اقتصادی می تواند از این امر پشتیبانی کند و می تواند این فکر را تقویت کند که باید مرکزیتی در دبیرخانه برای این امر به وجود بیاید.

رئیس مجلس سنگال: ایران پیشگام برقراری روابط در حوزه های مختلف با سنگال بوده است/ از ملت فلسطین حمایت می‌کنیم

مصطفی نیاس رئیس مجلس سنگال نیز در این دیدار با تشکر از حمایت ایران از سنگال که باعث حمایت سایر کشورها نیز شده است، عنوان کرد: امیدواریم روابط پارلمانی دو کشور هرچه بیشتر افزایش یابد که به محض بازگشت به سنگال نیز طرحی را برای افزایش روابط طراحی خواهیم کرد.

نیاس در ادامه با اشاره به کارخانه ایرانی تولید خودرو در این کشور، اظهار داشت: این کارخانه سالیانه حدود 1000خودرو تولید می کند که با قیمت ارزان 12هزار دلار در سنگال به فروش می رسد و مشتری های بسیاری دارد، همچنین این خودروها کم مصرف بوده و برای نخستین بار خودروی دوگانه سوز را در سنگال تولید کرده اند لذا ایران همواره در برقراری روابط پیشگام بوده است.

رئیس مجلس سنگال در ادامه با بیان اینکه دانشجویان ایرانی زیادی در سنگال در حوزه نفت و گاز بورسیه شده اند، گفت: ایران برای نخستین بار این در را به سوی سنگال باز کرده است و اکنون دانشجویان سنگالی نیز در شهرهای اصفهان، قم و مشهد مشغول تحصیل هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه از 43 سال قبل تاکنون ریاست کمیته سازمان ملل درخصوص رعایت حقوق اجتناب ناپذیر ملت فلسطین را عهده دار است، افزود: هر ساله نشستی در نیویورک برای حمایت از فلسطین برگزار می‌کنیم و پس از تشکیل دولت فلسطین نیز نخستین کشوری بودیم که آن‌ها را به رسمیت شناختیم و با تبدیل نمایندگی سازمان آزادی‌بخش فلسطین در سنگال به سفارتخانه، حمایت از ملت فلسطین را بر خود واجب می دانیم.

برچسب ها

اخبار ویژه، افزایش سرمایه، دکتر علی لاریجانی، روابط دیپلماتیک، رییس مجلس شورای اسلامی