پورابراهیمی در نامه به رئیس جمهور درباره وضعیت نابسامان بازار ارز:

جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی اولویت نخست بانک مرکزی است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی را اولویت نخست بانک مرکزی دانست.

  خانه ملت؛ محمدرضا پورابراهیمی داورانی درباره محورهای نامه اش به رئیس جمهور گفت:با توجه به کاهش ارزش پول ملی، در نامه ای به رئیس جمهور از ایشان درخواست کردم از کاهش ارزش پول ملی کشور جلوگیری شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی اولویت اول بانک مرکزی است، ادامه داد: ثبات در اقتصاد کشور یکی از مهمترین موضوعات برای انجام کارهای اقتصادی است چرا که بی ثباتی در اقتصاد باعث می شود هرگونه اتخاذ تصمیم اقتصادی با مشکل روبرو شود.

بی ثباتی نرخ ارز به چالش اقتصادی منجر می شود

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس دهم شورای اسلامی تصریح کرد:بی ثباتی نرخ ارز و عدم مدیریت صحیح بانک مرکزی در زمینه مدیریت بازار ارز، چالش برای اقتصاد ایجاد می کند که می توان به عدم ثبات در تصمیم گیری های اقتصادی اشاره کرد و نباید فراموش کرد تبعات نوسانات شدید نرخ ارز در سال 91 و 92 همچنان در اقتصاد کشور باقی مانده است.

تاثیر سوء نوسانات شدید نرخ ارز در جذب سرمایه گذرای خارجی

پورابراهیمی داورانی در ادامه ی گفت ‌و گوی خود با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، افزود:نوسانات شدید نرخ ارز علاوه بر تاثیر سوء در حوزه سرمایه گذاری داخلی، در افزایش ریسک سرمایه گذاری خارجی نیز تاثیر دارد.

وی ادامه داد:آثار تورمی تغییرات نرخ ارز بر کالاهای اساسی نکته قابل تاملی دیگری است چرا که معیشت خانوارها را دچار چالش اساسی می کند بنابراین بازار ارز باید بصورت مطلوب مدیریت شود.

انتقاد از گرانی کالاهای تولید داخل به واسطه افزایش نرخ ارز

پورابراهیمی داورانی درخصوص محورهای دیگر نامه اش به رئیس جمهور تصریح کرد:در اقتصاد ایران تغییرات نرخ تورم تنها وابسته به کالاهای وارداتی نیست و حتی کالاهای تولید داخل که به واردات ارتباط ندارند به واسطه افزایش نرخ ارز با تاثیر تورمی روبرو می شوند و سطح عمومی قیمت ها را با رشد روبرو می کند.

کاهش 20 درصدی ارزش پول ملی در 5 ماه گذشته

وی افزود:بانک مرکزی باید بصورت ویژه به بحث مدیریت بازار ارز ورود کند تا آثار تورمی نوسانات نرخ ارز به حداقل ممکن برسد چرا که رسیدگی به این موضوعات در اولویت کار بانک مرکزی است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود:ارزش پول ملی در 5 ماه اخیر با کاهش حدود 20 درصدی روبرو شده که نگرانی جدی برای ثبات در بازارها وایجاد آثار تورمی غیرقابل قبول ایجاد کرده است./

برچسب ها

آسیب شناسی اقتصاد، اخبار برگزیده، ارز و پول، مجلس شورای اسلامی