حاجی بابایی به خانه ملت پاسخ داد:

نباید هزینه گرانی دلار ارز از جیب مردم پرداخت شود

رییس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی گفت:مطابق با افزایش قیمت ارز، می توان مولفه های دیگر اقتصادی را تغییر داد و حقوق کارکنان و یارانه های نقدی را افزایش داد.

  خانه ملت؛ حمیدرضا حاجی بابایی درباره مسائل بازار ارز گفت:زمانی که در یک جامعه روی کالا یا ارزی، قیمت‌گذاری می‌شود حتما نرخ آن کالا یا ارز همان است که تعیین شده، اما اینکه آیا در حال حاضر نرخ ارز در کشور با واقعیات اقتصاد تطابق دارد یا خیر، نکته قابل تأملی است.

گران شدن ارز مشکل دولت را از لحاظ تأمین منابع حل می کند

رییس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گران شدن ارز تا حدودی مشکل دولت را از لحاظ تأمین منابع، حل می کند؛ حال دولت به تأمین این منابع مالی با استفاده از راهکار مذکور تمایل داشته باشد یا خیر موضوع دیگری است.

نماینده مردم همدان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: قیمت ارز گران شده و این موضوع به افزایش منابع دولت منجر می‌شود اما نکته مهم این است دولت می تواند مانع از این کار شود.

ضرورت رشد حقوق کارکنان مطابق با افزایش قیمت ارز

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود:می توان مطابق با افزایش قیمت ارز، مولفه‌های دیگر اقتصادی را تغییر داد بطور مثال حقوق کارکنان و یارانه های نقدی را افزایش داد.

نباید هزینه افزایش قیمت ارز از جیب مردم پرداخت شود

حاجی بابایی تصریح کرد:به هر میزان که قیمت ارز بالا رود، قیمت پول ملی کاهش می یابد به طور طبیعی کاهش ارزش پول ملی باعث می‌شود که قدرت خرید خانوارها ضعیف شود بنابراین نباید هزینه افزایش قیمت ارز، از جیب مردم پرداخت شود.

وی افزود:در سال 95 مجلس موضوع تسعیر ارز را در بانک مرکزی را مصوب کرد، 90 هزار میلیارد تومان به دریای نقدینگی کشور اضافه شد و مقرر شده براساس تصمیم کمیسیون تلفیق برنامه ششم نیز 105 هزار میلیارد تومان دیگر به دریای نقدینگی مذکور، منابع اضافه شود.

انتقاد از تسویه بدهی دولت با استفاده از راهکار تسعیر ارز

حاجی بابایی افزود:مقرر شده 100 هزار میلیارد تومان به پیمانکاران و بدهکاران حقیقی و حقوقی و تامین اجتماعی پرداخت شود، به نحوی که پیمانکاران به بانک ها بدهکار باشند و بدهکاری پیمانکاران با بدهکاری بانک ها تهاتر شود.

وی اضافه کرد:در نهایت با استفاده از موضوعات مذکور، بدهی بانک ها با بدهی بانک مرکزی تهاتر می شود تا دولت به بانک مرکزی بدهکار شود و با استفاده از راهکار تسعیر ارز، تسویه بدهی صورت گیرد البته این شیوه، روش خوبی نیست چرا که به مانند آب در شیر اضافه کردن یا غش در معامله است./

برچسب ها

اخبار برگزیده، ارز، حقوق و دستمزدها، دلار، مجلس شورای اسلامی