اولاد قباد:

تولید دانش محور جایگزین رقابت پذیری برای جذب دانشجو شود

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات مجلس با بیان اینکه نگاه تجاری به جذب دانشجو مانعی برای توسعه اهداف دانش بنیان است، گفت: جبران هزینه های جاری دانشگاه ها به قیمت برگزاری دوره های آموزشی بی کیفیت تمام نشود.

  خانه ملت ؛ فریده اولاد قباد درباره وضعیت برگزاری دوره‌های آموزشی بی‌کیفیت در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاهی، گفت: منشاء بسیاری از دوره‌های آموزشی بی کیفیت که به اصطلاح آموزش از راه دور نام گذاری می‌شوند، دانشگاه های خودگرانی هستند که برای جبران هزینه‌های جاریشان دانشجویان را ترغیب می‌کنند که به طریق مجازی وبدون برگزاری کلاس تنها با چند جزوه آموزشی دوران تحصیلی در این مقطع را طی کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهردر مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: موسساتی که بدون برگزاری هیچ نوع از کلاس‌های آموزشی اعم از مجازی و حضوری اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی در تحصیلات تکمیلی می‌کنند، مشخص است که توجه ای به محتوای علمی و درسی دانشجویان نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه زمانی‌ که برخی از دانشگاه‌های خودگران که هزینه‌های جاریشان با درآمدهایشان همخوانی ندارند، برای جذب دانشجو چنین امتیازاتی را ایجاد می‌کنند تصریح کرد: برخی از دانشگاه‌های کشور به دنبال رویکردهای دانش محور نیستند بلکه به دنبال رقابت برای جذب دانشجو هستند.

اولاد قباد ادامه داد: جذب دانشجو در برخی از دانشگاه‌های کشور تبدیل به یک بازار تجاری شده است بنابراین برخی از دانشگاه‌های کشور به هر طریقی شده دانشجو جذب می‌کنند که بتوانند در این بازار ماندگارشوند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یادآورشد: موضوع دانش بنیان نباید در قالب شعار در دانشگاهی کشور مطرح شود زیرا تولید دانش بنیان از رسالت‌های ویژه توسعه دانشگاهی درکشور است بنابراین دولت باید در این راستا تمهیدات مناسبی در نظر بگیرد./

برچسب ها

آموزشی، اخبار برگزیده، تحصیلات تکمیلی، دانشجویان، مجلس شورای اسلامی