جمالی نوبندگانی:

تهدیدات گسترده رژیم سعودی علیه قطر این کشور را وادار ارتقای قدرت دفاعی خود کرد

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: قطر بعد از تهدیداتی که از جانب کشور های حاشیه خلیج فارس بر علیه اش صورت گرفت و امنیت ملی خود را در خطر دید، تصمیم به خرید سامانه دفاعی اس ۴۰۰ از روسیه گرفت.

   خانه ملت؛ محمد جواد جمالی نوبندگانی در خصوص طرح خرید سامانه مدرن دفاعی اس 400 از روسیه گفت: کشور قطر بعد از تهدیداتی که از جانب کشور های حاشیه خلیج فارس بویژه رژیم سعودی بر علیه اش صورت گرفت و امنیت ملی خود را در خطر دید، تصمیم به خرید سامانه دفاعی اس 400 از روسیه گرفت.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی افزود:قطر و کشور های حاشیه خلیج فارس در سال های گذشته متحد در مبارزه با جبهه مقاومت در سوریه وعراق بودند و از گروهک های تروریستی در منطقه از جمله داعش حمایت مالی داشتند و بعد از شکست هایی که داعش در عراق و سوریه متحمل شد، از حمایت آنها سرباز زد، از همین رو کشورهای منطقه مخصوصا رژیم سعودی، امارات و بحرین، قطر را به حمایت از تروریسم متهم کردند و خواستار بازگشت قطر از مواضع خود شدند.

این نماینده مجلس در دوره دهم ادامه داد: بنابراین قطر در طی این مدت تحت اتهامات گسترده عربستان قرار داشت و تهدیدات بسیار زیادی از جانب آنها صورت گرفت، این عاملی شد قطر خود را وادار به ارتقای سیستم های دفاعی برای دفاع از خود در برابر حملات احتمالی کشورهای خلیج فارس کند.

وی با اشاره به واکنش هایی که از جانب دولت آمریکا و سران سعودی برابر این اقدام قطر صورت گرفت، اضافه کرد: این واکنش ها ناشی از برهم خوردن توازن قدرت و هم چنین ورود روسیه به بازار فروش تسلیحات در منطقه خوارمیانه است که آنها را هراسان کرده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: سران سعودی نشان دادند در اتخاذ تصمیمات غیر منتظره تخصص دارند و ممکن است دست به حماقتی غیر قابل جبران بزنند. بنابراین قطر آمادگی خود را برابر هرگونه حمله احتمالی از جانب کشورهای حاشیه خلیج فارس ارتقا داده و بدنبال خرید سیستم های مدرن دفاعی از جمله سامانه دفاعی اس 400 از روسیه است که در برابر تهاجم دشمن دست و پا بسته نباشد./

برچسب ها

اخبار برگزیده، بودجه دفاعی، تهدید، حوزه دفاعی، مجلس شورای اسلامی