ساداتی نژاد مطرح کرد:

ماموریت گرا شدن دانشگاه ها رشد علمی را به همراه دارد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه ساماندهی دانشگاه ها باید منطبق بر طرح آمایش آموزش عالی اجرایی شود، گفت: ماموریت گرا شدن رشد علم و فناوری را به همراه دارد.

   خانه ملت؛ سیدجواد ساداتی‌نژاد با اشاره به ضرورت ماموریت‌گرا شدن دانشگاه‌ها، گفت: ماموریت‌گرا کردن دانشگاه‌ها اقدام مناسبی در جهت ساماندهی این مراکز است؛ اگر دانشگاه‌ها متناسب با ظرفیت خود برای انجام وظیفه‌ای مامور شوند، رشد علمی کشور را به همراه دارد.

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی افزود: دانشگاه‌های دولتی می‌توانند با توجه به ظرفیت‌های منطقه‌ای ماموریت‌های ویژه‌ای را برعهده بگیرند به طور مثال در دانشگاه‌های جنوب کشور رشته‌های مرتبط به دریا آموزش داده شود و یا در نزدیکی کویر دانشجویان در رشته‌های انرژی خورشیدی و منابع کویر و معادن آموزش ببیند؛ اقلیم‌های مختلف کشور ماموریت‌های متفاوتی را برای دانشگاه‌ها تداعی می‌کنند.

وی بیان کرد: ماموریت‌گرا کردن در تمام حوزه‌ها باعث افزایش قدرت، استفاده بهینه از منابع مالی و بهره‌وری است بنابراین اگر ساماندهی دانشگاه‌ها با نگاه ماموریت‌گرا شدن آنها باشد اقدام تاثیرگذاری است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه ماموریت‌گرا شدن دانشگاه‌ها باید به درستی و مدبرانه اجرا شود، اظهار کرد: اگرچه ممکن است برخی از دانشگاه‌ها درمقابل ماموریت‌گرا شدن مقاومت کنند اما می‌توان با صرف زمان مناسب این طرح را با موفقیت اجرا کرد؛ ساماندهی و ماموریت‌گرا شدن برای حمایت از دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد اما برخی از دانشگاه‌ها ساماندهی را به معنای محدود کردن می‌دادند درحالی که این تفکر کاملا اشتباه است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان افزود: اگر ساماندهی دانشگاه‌ها مدبرانه و با نگاه به آینده باشد می‌تواند به رشد علم و فناوری در کشور کمک کند؛ این طرح باید منطبق بر طرح آمایش آموزش عالی باشد در غیر این صورت به صورت سلیقه‌ای اجرا می‌شود./

برچسب ها

اخبار برگزیده، امور پژوهشی و توسعه فناوری، دانشگا ه ها، رشد علمی، ساماندهی، مجلس شورای اسلامی