بروجردی در دیدار با رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس ترکیه مطرح کرد:

حمایت آمریکا از تروریسم با هدف تجزیه منطقه است

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس ضمن اعلام حمایت برای حفظ تمامیت ارضی کشورهای همسایه گفت: ایران، ترکیه و روسیه می توانند اقدامات آمریکا را خنثی کرده و مانع تجزیه منطقه شوند.

 خانه ملت؛ علاالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با ولکان بوزکر رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس کبیر ترکیه که در راس هیاتی از اعضای این کمیسیون به تهران سفر کرده است دیدار و گفتگو کرد.

بروجردی در ابتدای این دیدار با اشاره به ملاقات های متعدد روسای دولت ها و مجالس ایران و ترکیه گفت: در سال های اخیر گفتگوهای خوبی میان مقامات دو کشور صورت گرفته است که به ارتقاء درک مشترک طرفین از یکدیگر و همکاری های بیشتر دو طرف در موضوعات منطقه ای و بین المللی کمک کرده است.

وی افزود: ما از گفتگوی نمایندگان پارلمان های ایران و ترکیه در سطوح مختلف استقبال می کنیم و امیدواریم این سفر سرآغاز گفتگوی بیشتر پارلمانی برای تسهیل همکاری های فیمابین باشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه این دیدار با اشاره به توطئه های آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه و طرح های تجزیه طلبانه آنها گفت: آمریکا و متحدان آن همواره با طرح های مختلف به دنبال تجزیه منطقه هستند که در سال های اخیر تبلور این طرح ها را در قالب ایجاد و حمایت از گروه های تروریستی مشاهده می کنیم.

وی افزود: همکاری ایران، ترکیه و روسیه برای مبارزه با تروریسم در سوریه مانع اجرایی شدن نقشه های تجزیه طلبانه غرب شده است.

بروجردی همچنین گفت: هر چند داعش در عراق و سوریه قابل توجهی شکست خورده است ولی سیاست آمریکا و ایادی آن همچنان حمایت از بازمانده های گروه های تروریستی است تا بتواند با ادامه سیاست های خود، حاشیه امنی برای رژیم اشغالگر صهیونیستی ایجاد کند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی مداوای مجروحان گروه های تروریستی در بیمارستان های رژیم صهیونیستی و انتقال اعضای گروه های تروریستی به یمن و افغانستان را از نمونه های بارز حمایت آمریکا از تروریست های تکفیری برشمرد.

بروجردی در پایان با اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی عراق و سوریه گفت: ما هر گونه تعرض به تمامیت ارضی کشورهای منطقه را محکوم می کنیم و معتقدیم با همکاری ترکیه، ایران و روسیه می توانیم حرکت های تجزیه طلبانه آمریکا و متحدانش را خنثی کنیم.

ولکان بوزکر رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس کبیر ترکیه نیز در ابتدای این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: ایران و ترکیه کشورهای همسایه با سابقه دوستی دیرینه هستند که در سال های اخیر همکاری خوبی در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی داشته‌اند.

وی با اشاره به عرصه های مختلف همکاری سیاسی، اقتصادی، تجاری، امنیتی و فرهنگی دو کشور گفت: تقویت هر چه بیشتر روابط ایران و ترکیه به ویژه ارتقاء سطح مناسبات تجاری دو کشور مورد حمایت پارلمان ترکیه است و امیدواریم با اجرای توافقات صورت گرفته میان سران دو کشور شاهد رشد سریعی در حجم روابط باشیم.

ولکان بوزکر رییس کمیته روابط خارجی پارلمان ترکیه در ادامه با اشاره به همکاری های ایران، ترکیه و روسیه در خصوص مسائل منطقه گفت: هر چند فشارهای زیادی برای به شکست کشاندن همکاری های سه کشور وجود دارد ولی ارتباط موثر ایران، ترکیه و روسیه منشاء خیر برای منطقه بوده و موجب حل بسیاری از بحران ها به ویژه در سوریه شده است.

وی در ادامه با اشاره به اشتباهات آمریکایی ها در منطقه گفت: اشتباهات مکرر آمریکا در منطقه موجب تقویت گروه های تروریستی شده که منطقه را با بحران مواجه کرده است.

ولکان بوزکر همچنین گفت: امیدواریم همکاری های ما در منطقه به استقرار سریعتر صلح و آرامش در سوریه منجر شده تا آوارگان سوری هر چه سریعتر امکان بازگشت به کشور خود را پیدا کنند.

وی افزود: ترکیه همانند ایران بر تمامیت ارضی سوریه تاکید دارد و در این راستا با هرگونه تجزیه طلبی در منطقه مبارزه می کند.

دو طرف همچنین بر همکاری جهت یافتن راه حلی برای استقرار صلح و ثبات در یمن تاکید کردند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، ایالات متحده، تحولات منطقه ای، تقویت همگرایی پارلمانی، حرکت های تروریستی، خاورمیانه، روابط دیپلماتیک، مجلس شورای اسلامی