رحیمی جهان آبادی مطرح کرد:

آتش بس همه جانبه و فوری راه حل بحران سوریه

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس بر آتش بس همه جانبه و فوری سوریه تاکید کرد و گفت: آتش بس فرصتی برای کمک های انسان دوستانه است.

  خانه‌ ملت؛ جلیل رحیمی جهان‌آبادی در خصوص مصوبه شورای امنیت درباره غوطه شرقی سوریه و طرح پیشنهاد ارجاع پرونده سوریه به دیوان کیفر بین‌المللی، گفت: اتفاقاتی بر اساس منافع قدرت‌ روس‌ها، آمریکای‌ها و غیره در سوریه در حال رخ دادن است که مردم سوریه در این میان قربانی این تصیم‌ها شده‌اند.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: روس‌ها اصرار دارند که مبارزه با بخش‍‌هایی از گروه‌های تندرو در جریان آتش بس سوریه مستثنی شود به نوعی که علی‌رغم آتش بس این مبارزات ادامه داشته باشد تا بتوانند به مقر تروریست‌ها حمله کنند.

وی افزود: مناطق درگیر در سوریه قابل تفکیک نیست، به نوعی که مردم عادی هم در بسیاری از مناطق در اختیار گروه‌های تندرو زندگی می‌کنند و در بمباران هم آسیب می‌بینند، با این حال برخی طرف‌های غربی هم اصرار دارند که آتش بس فراگیر بوده و هیچ گونه عملیاتی در مدت زمان مشخص روی ندهد.

رحیمی جهان‌آبادی در ادامه یادآور شد: ارجاع پرونده سوریه به دیوان کیفر بین‌المللی امکان پذیر نیست، این دیوان دارای اساسنامه مشخص است ضمن آنکه سوریه عضو این دیوان هم نیست. علاوه بر این در دیوان کیفر بین‌المللی در صورت جنایات جنگی و نقض گسترده حقوق بشر می‌توان علیه اشخاص شکایتی تنظیم کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه فرایند رسیدگی در دیوان کیفر بین‌المللی طولانی است، گفت: این فراید طولانی ممکن است نتیجه بخش هم نباشد، لذا طرح این چنین مسائلی تنها آتش بس را به تعویق می‌اندازد. ضمن آنکه این دیوان شخص را مورد تعقیب قرار می‌دهد و در این دیوان علیه دولت یا گروه‌های خاص نمی‌توان شکایت کرد. کما اینکه شکایت علیه اشخاصی که نقض حقوق بشر می‌کنند هم به راحتی نیست.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: سوریه به آتش بس همه جانبه و فوری احتیاج دارد تا کمک‌های انسان‌دوستانه انجام شود، در کنار آن می‌توان مذاکره بین قدرت‌های بزرگ اتفاق افتد. در حقیقت راه علاجی دیگر جز این برای نجات مردم سوریه در شرایط کنونی وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ شورای حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه رای گیری درباره پیش‌نویس قطعنامه انگلیس در زمینه وضعیت انسانی در غوطه شرقی در نزدیکی دمشق را بعد از اینکه کشورهای عضو بر سر چارچوب نهایی آن نتوانستند به توافق برسند و رایزنی درباره آن را تمام نکردند، به تعویق انداخت.

گفتنی است؛ دولت انگلیس در جلسه فوق‌العاده این شورا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را ارائه داد که در آن درخواست برای ارسال فوری کمک‌های انسانی به این منطقه مطرح شده بود، اما الکسی گولتیاییف، مسؤول هیئت روسیه در ژنو، گفت: بررسی وضعیت غوطه شرقی در شورای حقوق بشر و تلاش انگلیس در این زمینه غیرسازنده و بی‌فایده است.

حسام الدین آلا،‌ نماینده سوریه در دفتر شورای حقوق بشر در ژنو نیز در جلسه این شورا آن را سیاسی و جانبدارانه خواند و تاکید کرد و دلیل اصلی تشدید اوضاع در غوطه شرقی دمشق حملات تروریست‌ها به پایتخت سوریه دانست و گفت: برخی از کشورهایی که خواهان برگزاری این جلسه شدند دنبال فراهم آوردن سرپوش سیاسی برای جنایت‌های تروریست‌ها هستند.

از سوی دیگر زید بن رعد الحسین، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل، معتقد است که باید پرونده سوریه به دادگاه کیفر بین‌المللی ارجاع داده شود زیرا حملات در غوطه شرقی و مناطق دیگر سوریه جنایت‌های جنگی است و نمی‌توان حمله به 400 هزار نفر را با بهانه مبارزه با جبهه‌النصره توجیه کرد./

برچسب ها

آتش بس، اخبار برگزیده، تروریست های تکفیری، حقوق بشر، حل بحران سوریه، مجلس شورای اسلامی