بروجردی در همایش اقتصادی ساراتوف مطرح کرد:

برجام الگویی برای حل و فصل مهم ترین مناقشات بین المللی است

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به همکاری ایران و روسیه برای ایجاد ثبات در منطقه گفت: همکاری ایران و روسیه باعث شکست تروریست ها در سوریه و حفظ تمامیت ارضی این کشور شد.

 خانه ملت؛ علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه، 14 اسفند ماه) در همایش اقتصادی استان ساراتوف روسیه به همراه علی بختیاری نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، رامین نورقلی پور عضو هیأت رئیسه کمیسیون صنایع، مرادی عضو کمیسیون انرژی، محمدجواد جمالی و علی نجفی خوشرودی اعضای کمیسیون امنیت ملی و مهرفرد معاون وزیر جهاد کشاورزی شرکت و طی آن سخنرانی کرد.

اراده جدی سران ایران و روسیه مناسبات دو کشور را در عالی‌ترین سطح قرار داده است

بروجردی با اشاره به برگزاری این هم اندیشی در روسیه گفت: روابط ایران و روسیه دارای قدمت بیش از 500 سال است که در سال های اخیر شکل جدید به خود گرفته است و به لحاظ کمی و کیفی در کلیه ابعاد گسترش یافته است.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر روابط دو کشور به واسطه اراده جدی سران ایران و روسیه برای توسعه مناسبات در کلیه زمینه ها در عالی ترین وضعیت خود قرار دارد.

وی در ادامه به دیدارهای تاریخی سران دو کشور اشاره و بیان کرد: دیدارهای تاریخی و راهبردی پوتین رئیس جمهور روسیه با حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مقام معظم رهبری، 11 بار دیدار رؤسای جمهور، 6 مرتبه دیدار رؤسای پارلمان ها و بیش از 20 بار ملاقات وزرای خارجه ایران و روسیه طی 4 سال گذشته بیانگر اهمیتی است که رهبران دو کشور برای مناسبات فیمابین تهران و مسکو قائل هستند.

همکاری‌های ایران و روسیه به نفع ثبات و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی بود

بروجردی در ادامه با بیان اینکه همکاری های جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در ابعاد دوجانبه و چندجانبه دستآوردهایی به دنبال داشته، عنوان کرد: این همکاری ها به نفع ثبات و امنیت منطقه ای و بین المللی بوده و اوج این همکاری ها در مبارزه با تروریسم و افراطی گری به ویژه در زمینه مبارزه با داعش در سوریه بود که در نتیجه آن تروریست ها شکست خورده و تمامیت ارضی سوریه حفظ شد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس برجام را نمونه دیگری از همکاری های موفق ایران و روسیه در عرصه بین المللی دانست و افزود: این اتفاق در واقع پیروزی دیپلماسی و به نوعی مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا بود که نه تنها به حفظ صلح در جهان کمک کرد بلکه می توان آن را به عنوان الگویی برای حل و فصل مهم ترین مناقشات بین المللی در نظر گرفت.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در شرایط کنونی دارای چالش ها و تهدیدهای مشترکی هستند که همدلی و همکاری نزدیکی میان دو کشور را در جهت مقابله با آنها ایجاب می کند.

افزایش 40 برابری تولید مواد مخدر افغانی بعد از حضور آمریکا در این کشور

بروجردی همچنین تصریح کرد: مواد مخدر با منشأ افغانی که از زمان سرنگونی طالبان و حضور آمریکایی ها میزان تولید آن در افغانستان 40 برابر شده و قاچاق سازمان یافته مواد مخدر و تروریسم که غرب از آن به عنوان ابزار و بهانه ای برای حمله به یک کشور با متهم کردن کشورهای دیگر و با بی ثبات سازی سایر کشورها (مانند داعش در سوریه) استفاده می کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: یکجانبه گرایی آمریکا که یکی از ریشه های بی ثباتی در جهان است، تحریم های غرب علیه ایران و روسیه را با دو هدف «مهار» و «انزوای» دو کشور صورت می دهد.

وی همچنین افزود: دکترین جدید اتمی آمریکا که بسیار خطرناک بوده و به سمتی می رود که بتواند سلاح هسته ای را به سلاحی قابل به کارگیری در منازعات و درگیری ها تبدیل کند همگی از جمله تهدیدها و چالش های مشترکی هستند که ایران و روسیه با آنها مواجه است.

امنیت و سرمایه گذاری دو مقوله در هم تنیده است

بروجردی در ادامه با بیان اینکه امروزه امنیت و سرمایه گذاری دو مقوله در هم تنیده و به هم پیوسته است، اظهار داشت: بدون شک زیرساخت های اقتصادی یک کشور نیازمند پیشرفت و توسعه است اما برای تحقق توسعه، جذب سرمایه گذاری خارجی ضروری بوده و با توجه به حساسیت های امنیتی و لزوم بهره مندی از منافع مشترک لازم است طرف های همکاری تعریف مشخصی از منافع مشترک خود داشته باشند تا همکاری امکان پذیر باشد.

رئیس هیأت پارلمانی اعزامی به روسیه در ادامه با تأکید به این مطلب که فضای سیاسی حاکم بر روابط کشورها نیز می تواند بر همکاری های اقتصادی میان کشورها و طرح های سرمایه گذاری موثر باشد، اذعان داشت: سیاست های غیرمنطقی ترامپ که موجب اعتراض هم پیمانان اروپایی آمریکا نیز شده است می طلبد که جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و چین با تقویت روابط دو و چند جانبه با کشورهای مهمی همچون هند، پاکستان و ترکیه همکاری های اقتصادی جدیدی را در منطقه به وجود آورند.

وی در ادامه توسعه روابط بازرگانی و اقتصادی بین کشورها در کنار حوزه های دولتی، تعامل و همکاری بخش های خصوصی، تجاری و استانی را یکی از ظرفیت های مهم دانست و افزود: با توجه به ظرفیت های بالای اقتصادی ایران و روسیه ضروری است که روابط اقتصادی و بازرگانی میان دو کشور متناسب با تعاملات سیاسی تقویت شود.

توسعه روابط اقتصادی صرفا در حد پایتخت‌های ایران و روسیه نیست بلکه در سطح استان‌های دو کشور است

بروجردی ادامه داد: از این رو از تقویت همکاری های استانی و منطقه ای در راستای تقویت روابط اقتصادی و بازرگانی بین دو کشور از طریق برگزاری همایش ها و نمایشگاه های استانی استقبال می کنیم و معتقدیم توسعه روابط اقتصادی فقط در حد پایتخت های دو کشور نبوده بلکه استان ها به خاطر داشتن ظرفیت ها و توانمندی های زیاد یکی از پایه های اساسی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور است.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه تا کنون چندین همایش مهم جهت بررسی روابط اقتصادی فیمابین دو کشور در قالب همایش، همکاری های منطقه ای و استانی برگزار شده، ابراز داشت: قرار است همایش جدیدی با همین موضوع در سال 2018 در روسیه برگزار شود.

وی افزود: در حال حاضر 15 استان جمهوری اسلامی ایران با استان ها، جمهوری ها و مناطق مختلف روسیه ارتباط و همکاری دارند و سایر استان های دو کشور نیز دارای توانمندی های زیادی برای همکاری هستند ضمن اینکه تلاش می کنیم در راستای توسعه مناسبات اقتصادی زمینه برقراری هرچه بیشتر ارتباط میان استان های ایران و استان ها و مناطق روسیه را فراهم کنیم.

برگزاری همایش‌های اقتصادی میان ایران و روسیه باعث شناسایی ظرفیت‌های بازرگانی و تجاری می‌شود

بروجردی در ادامه با اشاره به این مطلب که استان زیبای ساراتوف که از طریق رود ولگا با ایران هم مرز و دارای مردم و دولتمردانی مهربان و کوشا و همچنین ظرفیت های زیادی است می تواند با یک یا چند استان مهم ایران مرتبط شود، عنوان کرد: می طلبد که بخش های خصوصی طرفین نیز با یکدیگر همکاری و تعامل بیشتری داشته باشند چرا که شرایط کنونی از حمایت های سطوح بالای دولتی برخوردارند.

وی اضافه کرد: جالب است بدانید که همزمان با همایش ساراتوف، چهاردهمین کمیسیون مشترک همکاری های دوجانبه را داریم که هم اکنون در مسکو در حال برگزاری است لذا بر این باوریم که در کنار مکانیسم های دولتی موجود باید تلاش کنیم تا از طریق برگزاری همایش های اقتصادی با مشارکت بخش های خصوصی، تجاری، بازرگانی و استانی ضمن شناسایی و نشان دادن توانمندی های بخش مذکور، زمینه توسعه مناسبات اقتصادی، تجاری و بازرگانی بین دو کشور فراهم شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران از هرگونه ابتکاری که به رونق همکاری های اقتصادی و بازرگانی دو کشور منجر می شود حمایت می کند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، امنیت سرمایه گذاری، تقویت همگرایی پارلمانی، ثبات، روابط ایران و روسیه، مجلس شورای اسلامی، مسائل اقتصادی