جمالی نوبندگانی مطرح کرد:

اهداف و رایزنی های سیاسی پُشت پرده مذاکرات هسته ای آمریکا و عربستان

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس، معتقد است: پُشت پرده مذاکرات هسته ای آمریکا و عربستان و اصرار ترامپ بر انجام این مذاکرات، اهداف سیاسی است.

   خانه‌ ملت؛ محمدجواد جمالی نوبندگانی در خصوص اما و اگرهای توافق هسته‌ای آمریکا و عربستان سعودی، گفت: آمریکایی‌ها به تمام مسائل دنیا همانند مبارزه با تروریسم، حقوق بشر و غیره به شکل دو گانه‌ای نگاه می‌کند. در این میان با کشورهای همسوی خود همراه هستند و تمام فشارها را بر کشورهای غیرهمسو وارد می‌کنند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: همانگونه که امارات در حال راه‌اندازی فناوری هسته‌ای است، کشورهایی دیگر منطقه نیز در تلاشند تا به این فناوری دست پیدا کنند و با جمهوری اسلامی هم رقابت کنند.

وی افزود: این نوع مذاکرات و تصمیمات به لحاظ فنی انجام نخواهد گرفت، در حقیقت مذاکراتی با اهداف سیاسی و رایزنی های سیاسی بین آمریکا و عربستان سعودی انجام می‌گیرد، آمریکایی‌ها منافع خود را در این میان می‌بینند همانگونه که پیش از این قرارداد 500 میلیارد دلاری با عربستان منعقد کردند.

جمالی نوبندگانی با اشاره به اینکه کشورهای همسایه‌ ایران به دنبال استفاده از رانت آمریکا در زمینه‌های مختلف مسائل بین‌المللی و فناوری هستند، گفت: سعودی‌های به لحاظ علمی و فناوری قادر به غنی سازی اورانیوم نیستند اما برای عقب نماندن از ایران تلاش خود را می‌کنند تا به این فناوری دست پیدا کنند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ترامپ نیز به جهت سودی که از این مذاکرات و فناوری هسته‌ای عربستان عاید آمریکا می‌شود، نخواهد گذشت لذا بر انجام مذاکرات هسته‌ای با عربستان تاکید دارد تا اهداف سیاسی خود را جامه عمل بپوشاند.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ منابع اسرائیلی می‌گویند، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در جریان سفرش به واشنگتن از رئیس‌جمهور آمریکا خواست توافق با عربستان برای ساخت نیروگاه هسته‌ای در این کشور را لغو کند اما ترامپ این درخواست را رد کرد.

گفتنی است؛ عربستان خواهان برخورداری از حق غنی‌سازی اورانیوم است و این اصل را به عنوان شرط برای شرکت‌های آمریکایی قرار داده است که می‌خواهند قراردادهای ساخت نیروگاه هسته‌ای در عربستان را امضا کنند. ارزش این قرادادها به ده‌ها میلیارد دلار می‌رسد و می‌تواند باعث ایجاد هزاران شغل در آمریکا شود، مساله‌ای که به شدت ترامپ را وسوسه کرده است./

برچسب ها

اخبار برگزیده، ایالات متحده، توافق هسته ای، عربستان، مجلس شورای اسلامی