عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مطرح کرد:

تدبیر ایران و روسیه درباره سوریه بهترین راهکار حل بحران این کشور است

محسن کوهکن معتقد است از آنجایی که کشورها بر اساس منافع خود از حق وتو در شورای امنیت استفاده می کنند، این شورا یک نهاد بی خاصیت بین المللی است.

  خانه ملت؛ محسن کوهکن ریزی در واکنش به اقدام اعضای شورای امنیت در وتوی قطعنامه های یکدیگر در خصوص بحران سوریه، گفت: زمانی اعتقاد بر این بود که حق وتو حق به ناحقی است که به برخی کشورها داده شده اما در هر صورت در عرصه بین المللی این حق وجود دارد اما زمانی که از آن استفاده می شود در واقع شورای امنیت را تبدیل به یک نهاد بی خاصیت می کند.

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اتفاقات سوریه اظهار داشت: آمریکایی ها برای خود منافعی را در ارتباط با صهیونیست ها تعریف کرده اند و در همین زمینه نیز روس ها منافعی دارند لذا قطعنامه هایی را به شورای امنیت می دهند که بر اساس منافع کشور خود باشد که قاعدتا سایر کشورها آن را وتو می کنند که همین امر بی خاصیتی شورای امنیت را نشان می دهد.

وی در ادامه به نتیجه نهایی وتو کردن مکرر قطعنامه ها از سوی کشورها اشاره و بیان کرد: در نهایت یا کشورها به شورای امنیت پشت کرده و اقدام خود را انجام می دهند و یا از آنجایی که اقدامات یکجانبه گرایانه پشتوانه سازمان های بین المللی را ندارد، به سمت و سوی شکل گیری تفاهم رفته و قطعنامه مشترکی می نویسند.

کوهکن در ادامه با بیان اینکه اتفاقات حال حاضر درخصوص سوریه عمیق بوده و اختلافات زیادی میان روسیه و آمریکا وجود دارد یادآور شد: در ارتباط با سوریه ساده ترین تحلیل این است که آمریکایی ها معادلاتی را در منطقه تعریف کرده اند که با پشتوانه دلارهای حکام بی کفایت عربستان در راستای منافع صهیونیست ها بوده و می خواهند کمر جبهه مقاومت را بشکنند چرا که آن را مانعی برای اهداف و منافع خود می دانند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: تا کنون نیز اوضاع سوریه صرفا با تدبیر کشورهایی مثل ایران و روسیه و اندکی حمایت ترکیه به خوبی پیش می رفت لذا کشورهای عضو شورای امنیت نیز اگر اندکی درایت برایشان مانده باشد از حوزه جنگ و مرافعه درباره سوریه کوتاه می آیند./

برچسب ها

اخبار برگزیده، ایالات متحده، بحران سوریه، جریان مقاومت، رژیم صهونیستی، لابی صهیونیسم، مجلس شورای اسلامی